FTX Davası Şok Etti: Bitcoin Manipülasyon İfadesi Açıklandı!

FTX Davası Şok Etti: Bitcoin Manipülasyon İfadesi Açıklandı!
FTX Davası Şok Etti: Bitcoin Manipülasyon İfadesi Açıklandı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto borsası FTX’in feci çöküşünden önceki haftalar ve aylarda, kritik olaylar dönmüş. Özellikle, eski CEO Sam Bankman-Fried’ın endişeleri ve eylemleri hakkında şok edici ayrıntılar ortaya çıktı. Eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison’ın kişisel notlarında bulunan bu ifşaatlar, kritikti. Zira New York’taki tanıklığı sırasında mahkemede sunuldu.  Alameda Research’ün eski CEO’su ve FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’in (SBF) eski partneri Caroline Ellison, dün akşam saatlerinde kürsüye çıktı. FTX’in devam eden dolandırıcılık davasında kritik ifade verdi. Ellison’ın açıklamaları, Bitcoin fiyatlarını manipüle etmek için kurulduğu iddia edilen komploya işaret etti. Ayrıca kripto para birimi alanındaki müşteri fonlarının kötüye kullanılmasına yeni bir ışık tuttu. İşte detaylar…

Ellison, Bitcoin fiyat manipülasyonu konusunda şoke etti

Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison, FTX davasında şok edici ifadelerini açıkladı. FTX’in çöküşünün Alameda ile bağlantısı büyük olduğundan, Ellison’ın ifadeleri merakla beklenmekte idi. İzleyicilerin merakını boşa çıkarmayacak şekilde, Ellison, özellikle Bitcoin fiyat manipülasyonu hakkında şok ifadeler paylaştı. Alameda Research’ün eski CEO’su SBF’nin, Bitcoin fiyatını 20.000 dolar seviyesinin altına yapay olarak bastırmak amacıyla Bitcoin satmak için komplo kurduğunu ifade etti.

K33 Research: Bu Altcoin Kar Etmek İçin En Güvenli Seçim!

Ellison’ın ifadesine göre SBF Alameda’yı, görünüşte fiyatları istikrara kavuşturmak için FTX müşteri fonlarından elde edilen Bitcoin’i satmaya yönlendirdi.  Ellison ayrıca Alameda’nın yaklaşık 10 milyar dolar tutarındaki borçlarını kapatmak için FTX müşteri mevduatlarını uygunsuz bir şekilde kullandığını itiraf etti. Müşteriler Kasım 2022’de fonlarını çekmek için acele ettiklerinde, hem FTX hem de Alameda yeterli rezervden yoksun kaldı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu da, FTX’in çöküşüne yol açtı.

FTT için de aynı hamle yapıldı

Bitcoin dışında, FTT de gündemde idi. Zira  Ellison, SBF’nin Alameda’ya, fiyatları düştüğünde sabitini korumak için yerel FTX tokenı FTT’yi agresif bir şekilde alıp satmasını emrettiğini açıkladı. Bu durum SBF’yi müşteri fonlarının kötüye kullanımı ve kripto para piyasalarının manipülasyonu iddialarına daha fazla dahil etmektedir. Ellison, SBF’nin emirlerini yerine getirdiğini, kredi verenlere yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu söyledi. Ayrıca kurucuyla birlikte etkin bir şekilde suç işlediğini savunmakta.

Caroline Ellison
Caroline Ellison

Caroline Ellison tarafından verilen ifade, Bitcoin ve altcoin alanı için kritik. Zira Alameda ve FTX’in karmaşık işleyişine ayrıntılı bir bakış sunmakta. İflasa giden süreçte pervasız iş uygulamalarını ve iki kuruluş arasındaki operasyonların karışmasını ortaya koyuyor. Caroline Ellison’ın yıldız tanık rolü, devam eden davada SBF’nin savunmasına önemli bir darbe indirdi. Tüm suçlamalardan suçlu bulunması halinde SBF 115 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Alternatif hesap tabloları sundular

Endişe verici bir şekilde Ellison, Bankman-Fried’ın isteği üzerine  hareket ettiğini söyledi. Alameda’nın Bitcoin borsası FTX’e olan mali yükümlülüklerini gizlemek için “alternatif” hesap tabloları oluşturduğunu söyledi.  Böylece kredi verenlere daha olumlu bir mali tablo sunduklarını belirtti. Bunun da kredi aldıkları şirketlerin tam geri ödeme talep etmelerini engellediğini açıkladı. Bu mali kargaşanın ortasında Ellison, Alameda’daki likidite krizi sırasında müşterilerin FTX’ten fonlarını çekme olasılığı konusunda sürekli endişe duyduğunu vurguladı. Ardından duygusal sıkıntı anlarını paylaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

FTX Davası Şok Etti: Bitcoin Manipülasyon İfadesi Açıklandı!