G20, Daha Katı Kripto Para Yasaları İstiyor: Bu Tarihe Dikkat!

G20, Daha Katı Kripto Para Yasaları İstiyor
G20, Daha Katı Kripto Para Yasaları İstiyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu hafta Hindistan’ın liderlik ettiği G20 zirvesinde kripto paralar konuşuldu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, tamamen yasaklamak yerine, daha katı kripto para kurallarına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Hindistan Merkez Bankası (RBI) başkanı Shaktikanta Das, G20’nin bazı üyelerinin ise tamamen yasaklamayı düşündüğünü söylüyor.

Bazı G20 üyeleri kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını öneriyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, G20’nin bazı üyelerinin kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını düşünmek için çağrıda bulunduğunu söyledi. G20 zirvesi öncesinde Hindistan maliye bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan’ın kripto paralar konusundaki pozisyonunun G20 üyelerine bağlı olacağını söylemişti.

25 Şubat’ta yapılan G20 toplantısının oturum aralarında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, güçlü bir düzenleyici çerçevenin gerekli olduğunu vurguladı. Yellen, daha kartı kurallar gerektiğini, ABD’nin herhangi bir doğrudan yasaklama önermediğini belirtti. Hindistan’ın G20’den Bitcoin gibi kripto paraların yarattığı sorunlarla başa çıkmak için toplu bir düzenleme isteğinin yakın bir tarihte tamamlanması bekleniyor…

Kripto Para Can Sıkacak

Bu tarihe dikkat

Kripto düzenlemelerine ilişkin uluslararası mimariye yönelik tartışmaların, Hindistan’ın G20 zirvesine başkanlık edeceği Eylül ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Hindistan Maliye Bakanı, Birinci G20 Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Guvernörleri (FMCBG) toplantısının sonunda düzenlediği basın toplantısında, Merkez bankası dışındaki hiçbir şeyin para birimi olmadığına dair neredeyse net bir anlayış olduğunu söyledi. Sitharaman, Hindistan’ın kripto konusunda bu duruşu çok uzun süredir benimsediğini ve bu pozisyonun artık pek çok farklı üyeden onay aldığını da sözlerine ekledi. Hindistan, kripto para birimlerinin rekabetini engellemek amacıyla kendi CBDC’sini başlatıyor.

Kripto düzenlemeleriyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Sitharaman, kripto para piyasasına yönelik risklerin farkında olarak, G20 ülkelerinin makroekonomik ve düzenleyici perspektifleri dikkate alarak kripto paralarla başa çıkmak için koordineli ve kapsamlı bir politika yaklaşımı geliştirmeye bir adım daha yaklaştığını söyledi.

RBI Başkanı: Kripto paralar finansal istikrarı riske atıyor

Kripto düzenlemeleri hakkında konuşan Hindistan Merkez Bankası Başkanı, birden fazla seçeneğin değerlendirildiğini söyledi. Ancak nihai mimarinin ne olacağı hakkında konuşmak için henüz çok erken, diye ekledi.

Shaktikanta Das, yayılmasını ve risklerini kontrol etmek amacıyla düzenlenmesi gerektiğine dair görüşlerin olduğunu ortaya koydu. Yasaklama ya da kısıtlama seçeneğinin de değerlendirilmesi gerektiğine dair görüşler dile getirildi. Ancak, bunun devam eden bir çalışma olduğunu da sözlerine ekledi.

RBI başkanı, kripto para birimlerinin finansal istikrar, siber güvenlik sorunları ve genel finansal istikrar için birkaç büyük risk içerdiğine dair geniş bir kabul olduğunu söyledi. Das daha önce bir sonraki büyük mali krizin kripto para birimlerinden kaynaklanacağını söylemişti. Kriptokoin.com olarak Hindistan’ın kripto para düzenlemelerine yönelik adımlarına bu sayfadan göz atabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

G20, Daha Katı Kripto Para Yasaları İstiyor: Bu Tarihe Dikkat!