G20, Daha Katı Kripto Para Yasaları İstiyor: Bu Tarihe Dikkat!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 4 hafta önce
358 görüntülenme
G20, Daha Katı Kripto Para Yasaları İstiyor

Bu hafta Hindistan’ın liderlik ettiği G20 zirvesinde kripto paralar konuşuldu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, tamamen yasaklamak yerine, daha katı kripto para kurallarına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Hindistan Merkez Bankası (RBI) başkanı Shaktikanta Das, G20’nin bazı üyelerinin ise tamamen yasaklamayı düşündüğünü söylüyor.

Bazı G20 üyeleri kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını öneriyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, G20’nin bazı üyelerinin kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını düşünmek için çağrıda bulunduğunu söyledi. G20 zirvesi öncesinde Hindistan maliye bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan’ın kripto paralar konusundaki pozisyonunun G20 üyelerine bağlı olacağını söylemişti.

25 Şubat’ta yapılan G20 toplantısının oturum aralarında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, güçlü bir düzenleyici çerçevenin gerekli olduğunu vurguladı. Yellen, daha kartı kurallar gerektiğini, ABD’nin herhangi bir doğrudan yasaklama önermediğini belirtti. Hindistan’ın G20’den Bitcoin gibi kripto paraların yarattığı sorunlarla başa çıkmak için toplu bir düzenleme isteğinin yakın bir tarihte tamamlanması bekleniyor…

Kripto Para Can Sıkacak

Bu tarihe dikkat

Kripto düzenlemelerine ilişkin uluslararası mimariye yönelik tartışmaların, Hindistan’ın G20 zirvesine başkanlık edeceği Eylül ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Hindistan Maliye Bakanı, Birinci G20 Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Guvernörleri (FMCBG) toplantısının sonunda düzenlediği basın toplantısında, Merkez bankası dışındaki hiçbir şeyin para birimi olmadığına dair neredeyse net bir anlayış olduğunu söyledi. Sitharaman, Hindistan’ın kripto konusunda bu duruşu çok uzun süredir benimsediğini ve bu pozisyonun artık pek çok farklı üyeden onay aldığını da sözlerine ekledi. Hindistan, kripto para birimlerinin rekabetini engellemek amacıyla kendi CBDC’sini başlatıyor.

Kripto düzenlemeleriyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Sitharaman, kripto para piyasasına yönelik risklerin farkında olarak, G20 ülkelerinin makroekonomik ve düzenleyici perspektifleri dikkate alarak kripto paralarla başa çıkmak için koordineli ve kapsamlı bir politika yaklaşımı geliştirmeye bir adım daha yaklaştığını söyledi.

RBI Başkanı: Kripto paralar finansal istikrarı riske atıyor

Kripto düzenlemeleri hakkında konuşan Hindistan Merkez Bankası Başkanı, birden fazla seçeneğin değerlendirildiğini söyledi. Ancak nihai mimarinin ne olacağı hakkında konuşmak için henüz çok erken, diye ekledi.

Shaktikanta Das, yayılmasını ve risklerini kontrol etmek amacıyla düzenlenmesi gerektiğine dair görüşlerin olduğunu ortaya koydu. Yasaklama ya da kısıtlama seçeneğinin de değerlendirilmesi gerektiğine dair görüşler dile getirildi. Ancak, bunun devam eden bir çalışma olduğunu da sözlerine ekledi.

RBI başkanı, kripto para birimlerinin finansal istikrar, siber güvenlik sorunları ve genel finansal istikrar için birkaç büyük risk içerdiğine dair geniş bir kabul olduğunu söyledi. Das daha önce bir sonraki büyük mali krizin kripto para birimlerinden kaynaklanacağını söylemişti. Kriptokoin.com olarak Hindistan’ın kripto para düzenlemelerine yönelik adımlarına bu sayfadan göz atabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altcoin Yükseliyor: NFT Haberi Geldi
Büyükler Düşerken Bu Altcoin Yükseliyor: NFT Haberi Geldi! DeFi, dApp ve NFT’leri Bitcoin ağına getirmeye yönelik çalışan bir altcoin projesi, yakın tarihli bir haberle piyasa devlerini geride bıraktı. Fiyatı ralli devam ediyor ve şu ana kadar 2x’den fazla yükseldi. Bitcoin ve Ethereum düşerken bu altcoin...
Buğra Çağlar 4 hafta önce