G20 Zirvesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu?

G20 Zirvesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu?
G20 Zirvesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan önümüzdeki aylarda kripto para düzenlemeleri konusunda kararlı bir duruş sergilemeye hazırlanıyor. Bu da daha önceki duruşundan uzaklaşabileceğinin sinyalini veriyor. Duyuru, son G20 liderler zirvesi sırasında Ekonomik İşler Bakanlığı Sekreteri Ajay Seth tarafından gerçekleşti. Bu gelişme, Hindistan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) bir “sentez belgesi” hedefine ulaşmasının ardından küresel kripto kurallarının şekillendirilmesinde daha aktif bir rol üstlenmesiyle ortaya çıktı. İşte detaylar…

G20 zirvesinde kripto para birimlerinden konuşuldu

Seth, Hindistan’ın kripto para birimleri konusundaki pozisyonunun, G20 liderleri arasında kabul edilebilir bir düzenleyici çerçeve konusunda varılan küresel fikir birliğinin analiz edilmesiyle belirleneceğini vurguladı. “Hindistan’ın pozisyonuna önümüzdeki aylarda karar verilecek” diyen Seth açıklamalarına devam etti. G20 tarafından bir araya getirilen risk değerlendirme çerçevesinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesinin önemini vurguladı.

Hindistan’ın kripto para birimine yaklaşımı, ülkenin bir zamanlar gelişen kripto endüstrisinin sıkı vergilerine işaret ediyor. Ayrıca kripto kışı, “gölge yasağı”, para aklamayı önleme ve kripto borsalarına karşı düzenleyici eylemler dikkat çekti. Bunun gibi zorluklarla karşı karşıya kalmasıyla yıllardır inceleme altında. G20 başkanlığı sırasında küresel kripto kurallarının oluşturulmasına öncelik verme kararı, kritikti. Bu, Hindistan’ın stratejisinde önemli bir değişikliğe işaret ediyor.

Hindistan kendi rotasını çiziyor

Özellikle Seth’in duyurusu, Hindistan’ın kripto para birimini yasallaştırma konusunda kendi rotasını çizebileceğini ve kapsamlı kripto mevzuatı planlarının 2022’nin başlarında askıya alındığı önceki duruşundan ayrıldığını gösteriyor. Hintli yetkililer daha önce, mevcut kara para aklama karşıtı kuralları ve kripto para birimleri için vergi yapısı göz önüne alındığında, ülkenin mutlaka bir yasa tasarısı şeklinde mevzuata ihtiyaç duymayabileceğini belirtmişlerdi.

Ülkenin merkez bankası bir kripto yasağını savunurken, hükümet kesin bir pozisyon almadı. Sentez belgesi tarafından genel bir yasağın pratik olmadığı düşünülmekte. Hindistan, G20 Başkanlığını Brezilya’ya devretmeden önce kripto ile ilgili başkanlık notunu yayınlamıştı. Ayrıca kripto para birimi düzenlemesine ilişkin ilk tavsiyelerini özetlemişti. Hindistan G20’deki liderlik rolünü Brezilya’ya devretti. Bu sırada, üye ülkeler yapay zeka (AI) teknolojisinin sorumlu bir şekilde kullanılmasını taahhüt ediyor. G20 liderinin deklarasyonu, yapay zekânın küresel dijital uçurumları kapatma potansiyeline işaret ediyor. Sınır ötesi ödemelerde kripto ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) için politikaya işaret ediyor. Ayrıca düzenlemeleri şekillendirmedeki rolünü vurguluyor.

G20’de, yapay zekadan da bahsettiler

Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan ve diğerleri gibi önde gelen ülkeleri içeren G20, yapay zekayı küresel ekonomik refah ve genişleme için bir araç olarak kabul ediyor. Taahhüt, insanların haklarını ve güvenliğini koruyor. Ayrıca sorumlu ve kapsayıcı kalkınmaya odaklanarak kamu yararı için yapay zekadan yararlanmaktır. Sorumlu yapay zeka kullanımını sağlamak için G20 üyesi ülkeler dikkat çekiyor. Ülkeler; veri koruma, önyargılar, insan gözetimi ve etik ile ilgili endişeleri ele almayı amaçlamaktadır. Güvenilir YZ oluşturmanın önemini vurgulayarak, küresel YZ yönetişimi konusunda uluslararası işbirliğini ve tartışmaları taahhüt etmektedirler.

Altcoin Piyasası İçin Sürpriz Geldi! Tarih Tekerrür Ediyor

Ayrıca G20, 2019 yılında hazırlanan ve “güvenilir YZ” için küresel politikaları ve işbirliğini özetleyen G20 YZ İlkelerine olan bağlılığını bir kez daha teyit ediyor. Grup, ilgili riskleri azaltıyor. Bu sırada YZ faydalarını en üst düzeye çıkarmak için inovasyon yanlısı bir düzenleyici yaklaşımı savunmakta. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, G20 zirvesi sırasında kriptoların düzenlenmesinde küresel işbirliğine duyulan ihtiyacı vurguladı. Dünyada, finansal teknolojinin yarattığı zorlukların ele alınmasında sınır ötesi ortaklıklar büyük önem taşıyor. Hindistan kripto para birimleri konusundaki gelişen tutumunu sürdürüyor. Ayrıca G20 küresel sahnede yapay zeka ve kriptoların geleceğini şekillendirmede önemli rol oynamaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

G20 Zirvesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu?