GameFi: Oyun Oynayarak Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kriptokoin.com
Kriptokoin.com 4 Eylül 2021
99 görüntülenme
Blockchain Crypto Gaming

İnternette bununla ilgili çok fazla bilgi olmamasına rağmen GameFi projeleri hızla popülerlik kazanıyor. GameFi’ın ne olduğuna ve oyun oynayarak nasıl kripto para kazanılacağına bir göz atalım. Sonunda, gerçek bir GameFi projesi örneğine bakacağız.

GameFi nasıl işler?

Bir bilgisayar oyunu oynamak için para alıyorsanız, birkaç seçenek olabilir:

 1. Profesyonel bir oyuncusunuz ve büyük ödüllü turnuvalara katılıyorsunuz.
 2. Karizmanızla para kazanan bir yayıncı veya blog yazarısınız.
 3. Siz bir beta test kullanıcısısınız.
 4. Bir GameFi oyunu oynuyorsunuz.

Çoğu insan ilk üç seçeneği bilir, ancak dördüncü seçenek birçok kişiye ilginç gelebilir.

GameFi oyunları, kazan-kazan ilkesine dayalı Blockchain oyunlarıdır. Konsept, bir kripto para birimi değişimine çekilebilecek ve gerçek parayla değiştirilebilecek sanal para birimi kazanmanızdır. Counter Strike ve Dota 2’yi duymuş olabilirsiniz. Bu oyunlardan oyun öğeleri ve görünümler gerçek parayla satılabilir – yüzlerce veya binlerce dolar. Oyun içi “para birimi” talebi, ona gerçek bir değer sağlar. Kripto para birimleri de aynı şekilde çalışır. GameFi’yi ne kadar çok kişi oynarsa, para biriminin fiyatı o kadar yüksek olur.

Oyun Dünyasına DeFi Geliyor: Enjin ve Aave İş Birliğini Duyurdu

Oyun yaratıcıları yeni oyuncuları cezbetmekle ilgilenir, bu nedenle uygun koşullar yaratırlar. Genel olarak, oynamaya ne kadar erken başlarsanız, o kadar çok kazanabilirsiniz. GameFi konseptinde oyuncu bir tür madenci gibi davranır. Oyununuz, eğlenceli oyun için tasarlanmış madencilik veya bahistir. Bir çiftlik veya yılan gibi bir mini oyun olabilir. Diğer oyunların aksine, sadece zamanınızı boşa harcamazsınız, aynı zamanda zamanınızı kripto para birimine yatırırsınız. Dijital bir token satın alarak ve büyümesini bekleyerek paranızı yatırabilirsiniz. Aynı zamanda zaman ve paraya da yatırım yapabilirsiniz.

GameFi ve arkasındaki teknoloji

İlk önce adını bulalım. “Oyun” sadece bir oyundur. Buradaki “Fi”, De-Fi (merkezi olmayan finans) terimini ima eder. DeFi teknolojisi, bankaları ve ödeme sistemlerini atlayarak kullanıcıdan kullanıcıya doğrudan para aktarmanıza olanak tanır. Birçok kripto para birimine De-Fi adı da verilir, ancak bu konsept daha fazla dijital token içerir. Ethereum (Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para birimi) aynı zamanda bir De-Fi coin’idir.

NFT Coin Çılgınlığı: Bu Altcoin Yüzde 68.500 Yaptı!

GameFi’ın arkasındaki bir başka teknoloji de NFT’dir (değiştirilemez token). NFT veri alışverişi ile ilgilidir, ancak finans ile ilgili değildir. Örneğin, Bitcoin ve Ethereum, değiştirilebilir oldukları için NFT değildir (bir BTC’yi diğeriyle kolayca değiştirebilirsiniz). Değiştirilemez tokenler, dijital bilgileri aktarmak için kullanılır ve ayrıca Ethereum dahil olmak üzere bazı kripto para birimlerinin mimarisinde yer alır.

Teknolojinin özünü olabildiğince kısa ve net bir şekilde aktarmaya çalıştık. Bu konuyla ilgileniyorsanız, kendiniz daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Özetlemek gerekirse GameFi, De-Fi, NFT ve oyunun kendisine dayanmaktadır.

Önümüzdeki yıllar için beklentiler neler?

Game-Fi konsepti çok eski değil. 2020’nin başından 2021’e kadar popülaritesinin büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu tür projelere olan ilginin artması ise aşağıdakilerle ilişkilidir:

 • 2020-2021’de kripto pazarının büyümesi
 • DeFi trendi;
 • Oyunlaştırma eğilimi;
 • Piyasada yeni oyuncuların ortaya çıkması.

Ağustos 2021’de TRON, APENFT ve WINKLink ile işbirliği içinde JustPlay adlı bir temel oluşturdu. Önümüzdeki üç yılda, 2021-2023’te fon, GameFi, “De-Fi içeriği” ve “eğlence toplulukları”nın gelişimini destekleyecek. Sonuç olarak, en az birkaç yıl daha bu sektörde heyecanın artmasını bekleyebiliriz.

“Kazanmak için oynayın” örneği

Cryptosnake.game, 2021’in oyunudur. Oyunun özü, kripto para birimleriyle beslenen bir yılandır. Yılanınız ne kadar büyürse, kârlılığı da o kadar yüksek olur. Daha da fazla kazanmak için evcil hayvanınızı yükseltebilir veya kripto para borsasına para çekerek onu yok edebilirsiniz. Pasif stake geliri almak için Binance Smart Chain’e token da gönderebilirsiniz. Cryptosnake ekonomisi, oyuncu için çeşitli gelir kaynakları sağlar:

 • Token emisyonu
 • Arz büyümesinden daha yavaş olan talep büyümesi
 • Etkin olmayan token yakma
 • Pharming bonusları
 • Her yeni oyuncunun ilk işleminin %30’unun geri kalanlar arasında dağıtılması
 • Ve diğerleri
Bu Altcoin Piyasaları Yüzde 90 Çöktü! Ralli Bitti Mi?

Sadece yeni oyuncular için geçerli olan ek bir gelir kaynağı, her altı ayda bir yarıya indiriliyor (halving). Halving’den önce oynamaya başladıysanız, kârlılığınız aynı kalır. Bu nedenle, bir yılanı ne kadar erken yaratırsanız, faydanız o kadar büyük olur. Proje kaynaklarında Cryptosnake hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

İnsanlar oyun oynamayı sever ve insanlar para kazanmayı sever. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, “kazanmak için oyna” bölümü popülerlik kazanıyor. Büyük olasılıkla, yakın gelecekte daha fazla insan GameFi ve NFT oyun topluluğuna katılmak isteyecektir. Bu, genel olarak kripto pazarının gelişimi için faydalıdır, bu yüzden iyi bir haber.

Sorumluluk reddi: Bu bir misafir içeriği ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

bitcoin price
3 Usta Analist, Bitcoin Fiyatı İçin Sıradakini Açıkladı! Yatırımcılar, Bitcoin‘in kısa vadede üstesinden gelmesi gereken kilit seviye olarak 51 bin doları belirledi. Bitcoin’in 50.000 dolara yükselmesi, tüm zamanların en yüksek seviyesi için yenilenen çağrılara cevap gibiydi. Ancak analistlere göre mevcut yükseliş trendini sağlamlaştırmak için günlük...
Zeki Uyanık 4 Eylül 2021