Analist Belirledi: Gelecek Hafta Altın İçin Bu Seviyeleri İzleyin!

golden bull with gold bar and price chart
golden bull with gold bar and price chart
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, 8 Mart Salı günü, Ağustos 2020’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.088 doların kabaca 10 dolar altında, 2.078 dolarlık gün içi en yüksek seviyesinde işlem gördü. Bununla birlikte altın, yaklaşık 1.780 dolara gerilediği Ocak ayından bu yana ilk gerçek anlamda bir fiyat düşüşü gördü. Deneyimli analist Gary Wagner’in altının röntgenini çektiği analizlerini, kendi anlatımıyla Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Altın fiyatlarındaki düşüş neden kaynaklandı?

Bu haftanın Salı gününe kadar, Şubat ayındaki dinamik bir ralli, altının 2.078 dolardan işlem gördüğünde yaklaşık 300 dolar kazanmasına neden oldu. 9 Mart Çarşamba günü altın, Salı günkü kapanış fiyatı olan 2.043 doların üzerinde açıldı ancak önemli ölçüde daha düşük bir seviyede kapanarak 72 dolarlık bir fiyat düşüşüne neden oldu. Salı günkü güçlü düşüş, altının %3,49 değer kaybetmesine neden oldu, bu 2022’deki tek günlük en büyük kayıp.

EST altın vadeli işlemleri bazında en aktif Nisan Comex sözleşmesi şu anda %0,75’lik net düşüşle 1.989,20 dolarda sabitlendi. Ancak, bu düşüş büyük ölçüde doların gücüne bağlanabilir. Şu anda dolar %0,63 arttı ve dolar endeksi 99,12’de sabitlendi. Altın fiyatları bugünlerde daha düşük olsa da, bu tamamen doların gücünün ve kısmi altın alımının bir sonucu.

Altın

Şu anda spot altın, gün için net 8,60 dolar düşüşle 1.988,60 dolarda sabitlendi. Kitco Altın Endeksi, doların gücünün altının 12,40 dolarlık düşüşle sonuçlandığını ve kısmi alımların 3,80 dolarlık bir kazançla sonuçlandığını ve bunun da bugün -8,60 dolarlık net değişimle sonuçlandığını gösteriyor.

Altın

“Sarı metal Şubat ayının son haftasında tam boğa trendine girdi”

Bu haftaki fiyat hareketi, Ocak ayının sonundan bu yana ilk düzeltmenin başlangıcı oldu. Şu anda altın, Salı gününün gün içi en yüksek seviyesi olan 2.078 dolardan bugünün en düşük seviyesi olan 1.960 dolara yaklaşık %0,382 düşüş gösterdi. %0,382 önemli bir Fibonacci düzeltme numarasıdır. Fibonacci düzeltme seviyelerine dayalı sığ bir fiyat düzeltmesi %0,236’dan başlayacak, ardından %0,382’lik bir düşüş ve %0,618 veya %0,78’e varan güçlü bir düzeltme izlemesi takip edecek. Teknik olarak, bu dört Fibonacci düzeltme seviyesi, üzerinde durulması gereken en önemli sayılardır. Teknik traderlar bu seviyeleri, bir düzeltme sonucunu gösterebilecek olası destek seviyelerini izlemek için kullanırlar.

Bununla birlikte, üç farklı hareketli ortalamanın (50 günlük, 100 günlük ve 200 günlük) bir çalışmasına dayanarak, altın hala tam boğa hizasında. Piyasa teknisyenleri, kısa vadeli, ara vadeli ve uzun vadeli piyasa duyarlılığını belirlemek için 50 günlük, 100 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamaları bir kıyaslama noktası olarak kullanır. Bir hisse senedi veya emtianın mevcut fiyatı 50 günlük hareketli ortalamanın üzerindeyse, piyasa teknisyenleri kısa vadeli piyasa duyarlılığını boğa olarak yorumluyor. 100 günlük hareketli ortalama, ara dönem piyasa duyarlılığını belirlemek için kullanılır ve 200 günlük hareketli ortalama, uzun vadeli piyasa duyarlılığını ortaya çıkarır. 50-gün 100-gün ve 100-gün 200-gün üzerindeyse, tam bir boğa trendi olarak yorumlanır.

Altın

İkinci grafik, altının tam boğa hizasında olduğunu açıkça gösteren, altın vadeli işlemlerinin günlük bir mum grafiği. 50 günlük hareketli ortalama şu anda 1.861,70 dolarda sabitlenmiş, ardından 100 günlük hareketli ortalama 1.832,20 dolarda ve 200 günlük hareketli ortalama 1.816,10 dolarda sabitlenmiş durumda. Altın fiyatları, 100 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığı Şubat ayının son haftasında tam boğa trendine girdi. Altın fiyatları yükselmeye devam ettikçe, üç hareketli ortalamanın bir ayrışma döneminde olduğunu görebiliriz, bu da her bir hareketli ortalama arasındaki fiyatın arttığı anlamına gelir.

Yukarıda tartıştığımız iki teknik çalışmaya dayanarak, aşağıdaki sonucu çıkarabiliriz. İlk olarak, teknik bazda, altın vadeli işlemlerindeki düşük, grafik 1’de görüldüğü gibi, bu mevcut düzeltme sığ bir düzeltme olarak ortaya çıkarsa kabul edilebilir bir seviye olan %0,382 Fibonacci geri çekilme seviyesine dokundu. Fiyatlamanın burada istikrar kazanacağını teyit etmiyor, ancak altın fiyatlarının bu seviyede (1.964 dolar) olup olmadığını veya altında işlem görüp görmediğini izlemek için önemli bir seviye. İkincisi, Salı gününün en yüksek seviyesinden bugünün en düşük seviyesine kadar fiyatlandırmada %5,48’lik bir düşüşle sonuçlanan bu haftaki düzeltmeye rağmen, grafik 2’de görüldüğü gibi üç hareketli ortalama hala tam boğa hizasında.

Son olarak, teknik anlamda daha fazla fiyat düşüşü görebilsek de, bu haftaki fiyat düşüşü grafikte büyük bir hasara yol açmadı, ancak Salı gününün gün içi en yüksek seviyesinden bir fiyat düzeltmesine yol açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Analist Belirledi: Gelecek Hafta Altın İçin Bu Seviyeleri İzleyin!