Gemini Dollar Nedir? GUSD Ne İşe Yarar?

Gemini Dollar Nedir? GUSD Ne İşe Yarar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gemini Dollar, ABD doları ile 1:1 desteğiyle sabitlenen ve Gemini dijital para birimi değişimini işleten Gemini Trust Company tarafından verilen düzenlenen sabit bir paradır. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Gemini Dollar nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Gemini Dollar Nedir? GUSD Ne İşe Yarar?

GUSD, geleneksel bankacılık sistemleri ve hızlıca gelişen kripto ekonomilerinin birbiriyle bağlayan azimli bir kripto para birimidir. ABD Dolarının fiyat azmini ve kredi notunu birleştirmektedir. Proje anında küresel işlemlere imkân tanımaktadır. ABD doları rezervleri bir ABD bankasında tutulur. Aynı zamanda FDIC “geçiş” mevduat sigortası içinde uygun görülmektedir. GUSD, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenlenmektedir.

Sorumlusu, ABD’deki en eski faal bankalardan biri olan State Street bankasıdır. Gemini, Token’leri basma riskini almaktadır. Çünkü yayınlanan ve dolaşımlardaki Gemini Dollar miktarları asla temel ABD dolar bakiyelerini aşmamalıdır. Gemini, Winklevoss olarak da tanınan kardeşler Tyler Winklevoss ve Cameron tarafından yönetilmektedir. Platformun resmî web sitesinde ayrıyeten Gemini Dollar’ın “en iyi teknoloji uzmanları ve güvenlik mühendisleri” desteğiyle oluşturulduğunu belirtmektedir. Gemini, diğer sabit paralardan farklı olarak USD mevduatlarını sadece bir bankada, State Street’te depolamaktadır. Ayrıyeten şirket, periyodik denetimler için bir muhasebe firması BPM ile istihdam etmektedir.

Gemini Dollar nasıl çalışır?

Gemini Dolları, ETH Blockchain’de işlem görmektedir. Böylelikle, Token’leri incelemek ve sağlanan akıllı sözleşme adreslerini kullanarak nasıl dolaştıklarını görmek mümkündür. Özetle, Gemini’nin saklama hesaplarına para yatırıldığında üretilmektedir. USD’nin geri çevrilmesiyle ise yok edilir. Dağıtılmış defterler, kripto para arzlarını onaylarken, denetim firmalarına karşılık gelen USD tutarını sağlamaktadır. Her GUSD Token’i, rezervlerde tutulmakta olan USD dolarlarını temsil etmektedir. Daha teknik ifade ile Gemini, farklı işlevleri yerine getiren akıllı sözleşmeleri kullanarak Gemini Dollar’larını denetlemektedir. Gemini Dollar sisteminde 3 kritik katmanları vardır:

Proxy Katmanı: Uygun zincir üstü hareketleri belirten yönetim katmanıdır. Ayrıyeten GUSD kripto paraların oluşturulmasından ve transferlerinden sorumludur. Gerektiği zaman belirli zincir içi faaliyetleri durdurmak için bir mekanizma içermektedir.
Impl Katmanı: Akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için tüm verileri içermektedir. Token’lerin oluşturulması, aktarılması ve yakılmasından sorumludur. Impl katmanı aynı zamanda her GUSD Tokeninin rezervlerdeki her USD için yazdırılmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte, artan ve azalan Token arzları önce denetleyiciler daha sonra sorumlular tarafından onaylanmalıdır.
Mağaza Katmanı: Bakiyeleri hesaplayan ve Blockchain’lerde herkese açık bir hale getiren defterdir.

GUSD güvenlik özellikleri nedir?

  • Çevrimdışı anahtarlar: Riskli eylemleri onaylar. Gemini’nin tescilli soğuk deposunda saklanmaktadır.
  • Anahtar üretimi: GUSD anahtarları oluşturmak, depolamak ve yönetmek için donanım güvenlik modüllerini kullanmaktadır.
  • Çoklu imza: Riskli hareketleri en az iki imzalayandan onay alması gerekmektedir. Böyle bir yaklaşım güvenlik ve hata toleransı sağlamaktadır.
  • Zaman kilidi: Riskli şekilde tanımlanan faaliyetler de önceden belirlenen bir süre için kilitlenmektedir. Olası güvenlik ihlallerini tespit etmek ve bunlara müdahale etmek için de gerekli bir süreyi sağlamaktadır.
  • İptal: Kötü amaçlı eylemler, yürütmeden önce iptal edilebilmektedir.

Gemini Dollar nasıl satın alınır?

Gemini Dollar ile işlem yapılan en büyük borsalar; HitBTC, Hotbit, OKX, DigiFinex, XT.COM, BitMart’dır. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir. Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz GUSD listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca GUSD seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Gemini Dollar Nedir? GUSD Ne İşe Yarar?