Reklamı kapat

Milyarder George Soros Kripto Para Ticaretine Hazırlanıyor

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 7 Nisan 2018
58 görüntülenme

George Soros geçtiğimiz Ocak ayında kripto para birimlerini “hayali” olarak adlandırmıştı. Şimdi ise 26 milyar dolarlık aile ofisinde dijital mülk ticareti yapmayı planlıyor.

New York merkezli Soros Fund Management firmasına büyük bir yatırım yapmayı planlayan Adam Fisher geçtiğimiz aylarda dijital para takası için dahili onay almıştı fakat konu uzmanları bunun riskli bir girişim olduğunu söylüyor. Haber kaynağı konu hakkında yorum yapmadı.

Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomi Forum’unda konuşma yapan Soros, dijital para birimlerinin değer değişkenliği yüzünden gerçek birer para birimi gibi görev göremeyeceğini söylemişti. Fakat o zaman gözlemcilerin tahmin ettiği piyasa düşüşünü öngörmemişti.

87 yaşındaki Soros 25 Ocak’taki konuşmasında:

“Diktatörlükleriniz yükselişte olduğu sürece farklı bir sonla karşılaşacaksınız, bu ülkelerdeki yöneticiler yurtdışında bir birikim elde etmek için Bitcoin’e dönecekler.”

Milyarder bu yorumları yaptığından beri Bitcoin’in değeri yüzde 41 düştü. Birimin son 6 aydaki çalkantılı yolculuğu yatırımcıların, Bitcoin ticareti yapmanın manasından şüphe duymalarına neden oldu. Eski yatırım fonu yöneticisi Mike Novogratz yeni bir kripto fonu başlatma planlarını rafa kaldırdı, kripto para birimleri ve ilgili teknolojilere dayalı girişimlere odaklanacak bir ticari banka projesine girişti.

Başka yüksek mertebeli yöneticiler de yatırım fonlarından ettikleri kar azaldıkça kripto paralara yönelmeye başladı. Geçtiğimiz sene ana ödeneğini kapatan John Burbank, şimdi dijital birimlere yatırım yapmak üzere 150 milyon dolarlık iki tane yatırım fonu toplamayı planlıyor. Passport Capital fonları başlattı bile ve şimdiye kadar çoğunlukla aile ofisleri ve zengin yatırımcılardan yatırım aldı.

Milyarder Alan Howard kendi firmasının dışında geçtiğimiz sene hatrı sayılır bazı kişisel bahisler oynadı ve bu yatırımların ardından şimdi daha fazla şahsi parasını dijital birimler ve blockchain teknolojisine yatırmayı planlıyor.  

Yatırımcılar için bir hükümet müdahalesiyle karşı karşıya kalma ihtimali büyüyor. Merkez bankaları tüm dünya çapında kripto paraların yararlarını ve risklerini araştırıyor. Bir yandan dünyanın en yoğun Bitcoin marketlerinden olan Güney Kore’de regülatörler, dolandırıcılık suçlamaları yüzünden iş hacmini düşürüyor.

bloomberg

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Spotcoin CEO’su Andrew Thornhill ile Röportajımız Webrazzi’nin düzenlediği bizim de medya partneri olarak katıldığımız ve sizlere infografik şeklinde notlarını aktardığımız Blockchain Venture Summit‘te faaliyetlerini Gürcistan’da yürüten Spotcoin CEO’su ve fintech vizyoneri Andrew Thornhill ile bir röportaj gerçekleştirdik. Thornhill ile gerçekleştirdiğimiz bu keyifli röportajdan...
Serkan Eser 8 Nisan 2018