Gizlilik Koini Yüzde 51 Saldırısına Uğradı – Ağ Hala Savunmasız

yuzde 51
yuzde 51
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin – Yine bir başka PoW blok zinciri, merkezi bir madencilik saldırısının kurbanı oluyor.

Gizlilik merkezli blok zinciri ağı Grin, tek bir madencinin (veya bir grup madencinin) madencilik hash gücünün %50’sinden fazlasını elde ettiği ve ağı ele geçirdiği bir saldırı türü olan % 51 saldırısına maruz kaldı.

Madencilik Havuzu 2Miners olayı ilk olarak bildirdi.

Grin Saldırı Altında

2Miners’a göre, bilinmeyen bir madencilik kuruluşu yaklaşık % 57 hash gücü elde etti ve bu da kuruluşun saldırıları gerçekleştirmesini sağladı. Ayrıca 2Miners, yeni blokların reddedilmesinden korktuğu için faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Grin Hash Power Distribution

Bir Grin topluluğu üyesine göre, saldırgan yeni blokları yeniden düzenleyebildi. Kullanıcılar bu adresi takip ederek fork odaklı bloklardan birini görüntüleyebilir. Saldırgan bu bloğu 7 Kasım 23:17 UTC’de oluşturdu.

“Kısa bir süre sonra, kuruluşun bir borsaya iki kat daha fazla harcama yapma girişimiyle başarılı bir şekilde büyük reorglar oluşturduğu görülüyor. Grin topluluğu üyesi resmi sohbet odasında saldırının başarısı belirlenemedi.”

Grin ekibinin durum hakkında tüm borsaları haberdar ettiğini ve bilgisayar korsanlarının fork odaklı kripto para harcamasını önlemek için onlarla birlikte çalıştığını öğrendi.

Benzer Saldırılar Zaman Zaman Meydana Geliyor

% 51 saldırısı, geçmişte de önemli PoW blok zincirlerini rahatsız etti. Örneğin, Eylül ayında Ethereum Classic’e benzer bir saldırı gerçekleşti.

Bazı PoW blockchain’lerine, özellikle de az sayıda madenciye veya düşük hash gücüne sahip olanlara %51 saldırısı başlatmak çok pahalı değil. Aslında, Grin’e başlatılan %51 saldırısını bir saatliğine yapmanın tahmini maliyeti, Crypto51’e göre şu anda yalnızca 77 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Gizlilik Koini Yüzde 51 Saldırısına Uğradı – Ağ Hala Savunmasız