GMX Nedir? GMX Coin Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 2 ay önce
275 görüntülenme
GMX Nedir? GMX Coin Ne İşe Yarar?

GMX nedir? GMX, önde gelen kripto para birimlerine doğrudan cüzdan üzerinden 50x kaldıraç imkânı tanıyan bir Blockchain platformudur. Kriptokoin.com olarak bu makalede GMX nedir, ne sunar, GMX coin ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcılar arasında merak edilen soruları yanıtladık. Şimdi gelin kendini “merkeziyetsiz ve devamlı bir kripto para borsası” olarak tanımlayan bu projeyi birlikte inceleyelim.

GMX nedir?

GMX, temel olarak merkeziyetsiz bir türev borsasıdır. Bu borsa, Avalanche Blockchain ağında ve Arbitrum One Layer-2 ölçekleme çözümünde kullanılır. Protokol, ETH, WBTC, LINK, UNI, DAI, USDC, USDT ve FRAX gibi kripto paraları destekler. Temel amacı, kripto piyasasında yer alan en iyi dijital varlıkların ticaretini kolaylaştırmaktır. Projenin web sitesine göre platform, şu anda bu varlıklarda 50x kaldıraçla ticareti desteklemektedir. Ayrıca bu varlıklar için spot ticaret özelliği de sunmaktadır.

GMX, kullanıcıların BTC, ETH ve diğer popüler kripto para birimlerini doğrudan kripto cüzdanlarından alıp satmalarını da sağlar. Bunu yaparken Blockchain teknolojisini kullanır ve merkeziyetsiz şekilde çalışır. Bir GMX kullanıcısı, merkezi bir borsada yaptığı şeyleri yapabilmektedir. Buna göre platform, spot swap’ları destekler ve 50x kaldıraca kadar kalıcı vadeli işlemler sağlar. Bununla birlikte, bir merkezi borsaya göre daha yüksek güvenlikle, cüzdanları aracılığıyla işlem yaparlar.

GMX ne sunar?

GMX, düşük ücretler ve sıfır fiyat işlemlerle daha iyi bir ticaret deneyimi sağlamayı amaçlamaktadır. Ticaret, likidite sağlayıcıları için ücret kazanan yerel çoklu varlık havuzu aracılığıyla gerçekleşir. Ayrıca platform, diğer yüksek hacimli borsalardan fiyatları toplamak için dinamik fiyatlandırma kullanır. Bu noktada, Chainlink’in Oracle teknolojisi devreye girer. Platform, herkesin kendi özel cüzdanı üzerinden izinsiz bir şekilde ticaret yapmasına olanak tanır. Ayrıca, DeFi ve borsa anlayışını birleştirir.

GMX coin nedir? Ne işe yarar?

GMX coin, bir yardımcı program ve yönetişim tokenidir. Bu Arbitrum tabanlı tokenin sahipleri, GMX’in gelecekteki yönüne karar vermeye yardımcı olacak teklifleri oylar. Böylece ağın merkeziyetsiz bir şekilde yönetilmesini sağlarlar. Kripto para, aynı zamanda Proof-of-Stake mekanizması ile çalışır. Bu mekanizma sayesinde kullanıcılar, GMX coin stake ederek yüksek getiriler elde edebilir. Bununla birlikte, platformun kullanıcılardan aldığı tüm gas ücretleri, token sahipleri arasında dağıtılır.

GMX coin nasıl alınır?

GMX coin şu anda Binance, BTCEX, MEXC, Bitrue gibi kripto para borsalarında listelenmektedir. Kripto para birimini satın almak isteyenler, bu borsalara erişmeli ve üye olmalıdır. Bunun ardından, cüzdanlarına para yatırarak kripto parayı satın alabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Osmosis Nedir? OSMO Ne İşe Yarar?
Osmosis Nedir? OSMO Ne İşe Yarar? Osmosis nedir? Osmosis (OSMO), Cosmos Blockchain üzerine inşa edilen gelişmiş bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) protokolüdür. Kriptokoin.com olarak bu makalede Osmosis nedir, ne sunar, OSMO coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcılar tarafından merak edilen...
Emre Borsan 2 ay önce