Goldman Sachs Uyarısı: Bitcoin Bu Seviyelere Düşebilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Goldman Sachs’ın ayı makro görünümünde, Bitcoin (BTC)’in 12 bin dolara düşme riski var. Kripto analisti Yashu Gola’ye göre, Bitcoin türev verileri, büyük bir çöküş lehine duyguların değiştiğini gösteriyor.

Bitcoin ‘dip aşaması’nda mı?

Jan Hatzius liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistlerinden oluşan bir ekip, Fed faiz artırımlarına ilişkin tahminlerini yükseltti. Bu kapsamda, sırasıyla %0,5 ve %0,25 olan tahminlerini, Eylül’de %0,75 ve Kasım’da %0,5 olarak güncellediler.

Fed’in faiz artırım yolu, Bitcoin’in 2022’deki fiyat eğilimlerini belirlemede önemli bir rol oynadı. Daha yüksek borç verme oranları dönemi, yatırımcıları daha riskli varlıklardan uzaklaştırdı. Bu doğrultuda, sığınak aramaya ve nakit gibi daha güvenli alternatiflere itti. Kriptokoin.com’dan takip ettiniz üzere, Bitcoin yıllık bazda neredeyse %60 düştü. Şu anda 20.000 dolarlık psikolojik desteği etrafında geziyor. Bazı analistler, BTC’nin mevcut seviyelerde ‘dip aşaması’na girdiğini söylüyor. Bunlara, Doctor Profit takma adlı bir trader da dahil. Ancak trader şu konuda uyarıyor:

Lütfen Fed’in sonraki kararlarını düşünün! %0,75 bps’lik artış zaten fiyatlandırılmış duruma. Ancak %1’de kan görürüz.

Bitcoin
2012-2016 ve 2020-2022 arasında BTC fiyat performans karşılaştırması. Kaynak: Doktor Profit / Trade Görünümü

Öte yandan, Bitcoin’in ABD borsasıyla sürekli pozitif korelasyonu, daha derin düzeltme riskleri oluşturuyor. Özellikle de teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ile olan korelasyon. Goldman Sachs stratejisti Sharon Bell ise borsadaki son rallilerin, muhtemelen boğa tuzağı olduğunu öne sürüyor. Bu yüzden, Fed’in daha agresifleşmesi durumunda hisse senetlerinin muhtemelen %26 düşeceği yönündeki uyarısını yineliyor.

İlginç bir şekilde, Commodity Futures Trading Commission’un (CFTC) haftalık raporunda vurgulanan CME verilerine göre, uyarılar kurumsal yatırımcıların tuttuğu Bitcoin short pozisyonlarındaki son artışla çakışıyor.

Bitcoin
Akıllı paranın tuttuğu CME Bitcoin türevleri / Kaynak: CFTC / Ecoinometrics

Veri kaynağı Ecoinometrics’te analist olan Nick, “’Kesinlikle bazı insanların bu sonbaharda bir risk varlık erimesine bel bağladığının bir işareti” diyor.

Opsiyonlar’daki konsensü, BTC’yi 12 bin dolarda görüyor

Yashu Gola, opsiyonların BTC üzerindeki etkisini veriler üzerinden şu şekilde analiz ediyor. 2022’nin sonunda sona eren Bitcoin opsiyonları, çoğu traderın BTC fiyatının 10.000-12.000 dolar alanına kadar düştüğünü ileri sürüyor.

BTC opsiyonları strike price için açık faiz / Kaynak: Coinglass

Genel olarak, 18 Eylül’de Call-Put açık faiz oranı 1,90 idi. Ayrıca, 45.000 dolarlık strike price’lı call opsiyonları maksimum ağırlığı taşıyordu. Ancak 10.000 ile 23.000 dolar arasındaki strike price’lar, her üç call için en az dört put gösterdi. Bu belki de piyasa duyarlılığının daha gerçekçi, geçici bir değerlendirmesidir. Teknik açıdan bakıldığında, fiyat inandırıcı bir ters yukarı ve idare modeli oluşturuyor. Bu kapsamda Bitcoin fiyatının kabaca %30 düşerek 13.500 dolara gerilemesi mümkün.

Ters ‘Cup and Handle’ kurulumu ile BTC günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Tersine, 21.250 dolara yakın 50 günlük üstel hareketli ortalamanın (50 günlük EMA; kırmızı dalga) üzerinde belirleyici bir ralli, bu düşüş düzenini geçersiz kılar. Bunun da BTC’yi bir sonraki psikolojik hedef olarak 25.000 dolara doğru bir ralli için ayarlaması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Goldman Sachs Uyarısı: Bitcoin Bu Seviyelere Düşebilir!