Golos Blockchain Nedir? GLS Ne İşe Yarar?

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
30 görüntülenme
Golos Blockchain Nedir? GLS Ne İşe Yarar?

Golos Blockchain nedir? Golos (GLS), Blockchain teknolojisi üzerine kurulu, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir blog platformudur. Kriptokoin.com olarak bu makalede Golos Blockchain nedir, ne sunar, GLS nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi merak edilen soruları yanıtladık. Gelin blog yazarları için devrim niteliğinde bir platform olan bu projeye birlikte bakalım.

Golos Blockchain nedir?

Golos Blockchain, 2016 yılında Steem platformunun bir fork’u olarak piyasaya sürülmüştür. Bu proje, Graphene Blockchain üzerine kurulu bir Rus sosyal medya ve blog platformudur. Buna göre Golos içerisinde kullanıcılar ücretsiz bir şekilde blog yazıp yayınlayabilmektedir. Platform, blog yazarlığı ve içerik üreticiliği alanına merkeziyetsiz ve adil bir alternatif üretmeyi amaçlamaktadır. Şu anda Medium ve Blogspot gibi platformlar, kullanıcılara içeriklerinin karşılığını vermemektedir. Bu platformlarda kullanıcılar, hiçbir gelir elde etmez.

Golos, bu ekosistem içerisinde hem kullanıcının hem de platformun gelir elde ettiği adil bir platform yaratmak için piyasaya çıkmıştır. Rusya’da hizmet veren bu platform ile kullanıcılar, blog içerikleri üretebilmektedir. Bunu yaparken, bir dizi sosyal medya özelliğine erişim sağlama avantajı da elde ederler. Ağda yazılan tüm içerikler, yazar adı gibi metaveriler ile birlikte Blockchain’e kaydedilmektedir. Bu sayede, içeriğin sahipliğini kanıtlamak ve telif haklarını elde etmek daha kolay hale gelir.

Golos Blockchain ne sunar?

Rusçada ‘ses’ anlamına gelen Golos, yalnızca Ruslara hizmet veren bir Blockchain platformudur. Bu platformda Rusça blog yazısı yazmak, yayınlamak ve dağıtmak mümkündür. Ayrıca platform, Proof-of-Work ve Proof-of-Stake konsensüs mekanizmalarının hibrit bir modelini kullanır. Yani kullanıcılar, platform içerisinde ağ doğrulayıcısı veya madencisi olarak gelir elde etme avantajına sahiptir. Bununla birlikte kullanıcılar, kendi blog yazılarını yazarak, tartışmalara katılarak ve projeyi tanıtarak ödüller kazanır.

GLS nedir? Ne işe yarar?

GLS, Rus blog platformu Golos Blockchain için ödül tokeni olarak çalışan bir altcoin’dir. Bu altcoin ile kullanıcılar, sevdikleri blog yazarlarına bağış yapabilmektedir. Bununla birlikte GLS, kullanıcıların özel teşviklere erişmesi gibi bir dizi amaca da hizmet eder. Kullanıcılar, platformda etkileşim kurarak GLS ödüllerinden pay alabilmektedir. Ya da GLS’yi stake ederek veya madenciliğini yaparak ek token ödülleri kazanabilmektedirler.

Golos Blockchain nedir? GLS nasıl alınır?

Golos Blockchain şu anda yalnızca Rusya’da hizmet veren bir merkeziyetsiz borsa olan RuDEX’te işlem görmektedir. İlgili yatırımcılar RuDEX borsasına erişmeli ve üye olmalıdır. Ardından üyeliklerini doğrulamaları ve cüzdanlarına GLS paritelerine göre bir varlık yatırmaları gerekmektedir. Bunları yapan kullanıcılar, ilgili parite üzerinden alım emri vererek altcoin’i satın alabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

safemoon coin nedir ve safemoon coin nasil alinir
Safemoon Projesi Sona mı Erdi? İşte En Güvenilir Kripto Projeleri (Sponsorlu) DeFi olarak da bilinen merkeziyetsiz finans, blok zinciri teknolojisindeki bir sonraki önemli unsur ve yatırımcılar arasında büyük ilgi görüyor. Kripto para ve blok zinciri endüstrisi katlanarak büyürken, DeFi protokollerinde her yıl merkeziyetsiz finans sistemlerinin daha fazla benimsenmesine...
Kriptokoin 4 hafta önce