Google’ın Kuantum Bilgisayarı Bitcoin’i Saf Dışı Bırakabilir mi? Buterin’in Görüşleri

Mesut İnan
Mesut İnan 26 Ekim 2019
0 görüntülenme

Kriptokoin –  Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin’in (BTC) Google’ın kuantum bilgisayarıyla ilgili olarak karşı karşıya olduğu belirtilen tehditten hiç etkilenmiş değil.

Buterin, 23 Ekim’de Twitter’dan görüşlerini paylaştı ve Google’ın kuantum üstünlüğünü elde ettiği haberi üzerine bir yorum yaptı. Buterin yaptığı açıklamada;

“Şu ana kadarki kuantum üstünlüğüyle ilgili tek cümle izlenim, hidrojen bombalarının nükleer füzyona ne olduğunu hesaplayan gerçek kuantum olduğudur. Bir fenomenden bahsederek ondan güç elde etme kabiliyetinin var olduğunu söylemekle birlikte yönlendirilmiş kullanımdan işe yarar şeyler için çok da faydalı olmayacağı kanaatindeyim” ifadelerini kullanıyor.

Bir şey ifade etmiyor

Bitcoin savunucusu ve eğitimci Andreas Antonopoulos, Google’ın kuantum üstünlüğü tarafından Bitcoin tehdidinin “hiçbir şey ifade etmediğini” söylediğinde, Ekim’in başında Google’ın kuantum bilgisayarı ile ilgili benzer düşünceleri tekrarladı:

“Madencilik ve genel olarak kripto dünyası üzerindeki etkisi nedir? Hiç, gerçekten hiçbir şey olmuyor. Kuantum üstünlüğü – Google’ın açıkladığı şey – kuantum bilgisayarların belirli sorun sınıflarına uygulanabilirliğini göstermekte. Bu sorun sınıfları, kriptografiyi kırmak hakkında konuştuğumuzda konuştuğumuz aynı sorun sınıfı değil.”

Teorik olarak, kuantum bilgisayarlar karmaşık hesaplamaları çözme sürecini büyük ölçüde hızlandırabilir ve bu nedenle Bitcoin’in proof of work mekanizmasının yanı sıra büyük ölçüde blok zincir teknolojisine karşı gerçek bir tehdit oluşturabilir. Kuantum hesaplamaları, modern kriptografiye göre, kripto para birimi işlemlerini tersine çevirecek ve muhtemelen özel anahtarlara erişebilecek şekilde üstün olacak.

Kuantum proof of stake’i geliştirebilir

Teksas Üniversitesi’ndeki kuantum teorisyen Scott Aaronson, Google’ın kuantum bilişim teknolojisinin, proof of stake (PoS) algoritmasının temelini oluşturan teknolojiyi geliştirmek için gerçekten büyük bir katkı sağlayabileceğini ifade ediyor ve şöyle diyor:

“Örnekleme temelli bir kuantum üstünlük deneyi, şüpheci bir üçüncü tarafa (hesaplamalı varsayımlar altında) rastgele olduğu kanıtlanabilecek uçlar üretmek için hemen hemen tekrarlanabilir. Bu da, riskli kripto para birimleri ve diğer kriptografik protokoller için olası uygulamalara sahip. Yakın gelecekte bu tür uygulamaların keşfedileceğini umuyorum.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Avrupa Merkez Bankaları Kripto Para Çıkarmak İçin ‘Bir Araya Gelebilir’ Kriptokoin – Nadiren hareket ettiğimiz, ancak genellikle tepki verdiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Avrupa bu eğilim üzerinde oynuyor. Kıtanın doğusundan ve batısından, dijital para birimleri hızla kucaklanmakta. Atlantik’in diğer tarafında, sosyal medya devi Facebook, “dünya para birimini” Libra’yı...
Mesut İnan 26 Ekim 2019