Google’ın Kuantum Üstünlüğü Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Mesut İnan
Mesut İnan 29 Ekim 2019
0 görüntülenme

Kriptokoin – Blockstream’in CSO’su Samson Mow geçtiğimiz günlerde Las Vegas’taki Litecoin Zirvesi’nde Google’ın Kuantum Üstünlüğü olarak belirtilen Bitcoin blok zincirine yönelik en büyük tehditlerden birine değindi. Bu noktadan birinin paniğe kapılmaması gerektiğini ama aynı zamanda teknolojiye karşı bu durumun bir dirence neden olacağını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü, Google, bilim dergisi Nature dergisinde kuantum üstünlüğü iddiasıyla ilgili bir makale yayınladı. Yeni kuantum bilgisayarlar, Bitcoin işlemlerinin muazzam bilgi işlem gücü ile güvenli bir şekilde şifrelenmesini tehdit ediyor. Eşzamanlı olarak, Bitcoin ertesi gün yaklaşık yüzde 13 oranında düştü.

Konuyla ilgili tartışmalar

İnternette konuyla ilgili olarak çok fazla tartışma yapıldı. Tartışmalar arasında Bitcoin’de yaşanan düşüşü kuantum bilgisayara bağlayanlar dahi bulunuyordu. Google, bilgisayarlarının sıradan bir bilgisayarın 10 bin yılda çözebilecek bir şifreyi sadece 200 saniyede çözebileceğini belirtiyordu. Bitcoin’in hash odaklı  kriptografisi, çift harcanan ve blok zamanını sınırlayan benzer bir matematik problemini çözüyor. Dolayısıyla, Google’ın tartışmasız defterinin şifresini kırması, onu mantıklı kılabileceği bir hale getiriyor.

Uzmanlar itiraz ediyor

Bununla birlikte, Mati Greenspan ve Vitalik Buterin gibi kripto uzmanları bu olasılığı hemen reddettiler. EToro’nun Kıdemli Pazar Analisti Greenspan şöyle diyor:

“Bir ihtimal bile değil. Bu bilgisayarlar bir ay önce çıktı. Anladığım kadarıyla, Bitcoin’i kırabilecek kadar güçlü değiller.”

Benzer şekilde, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bunun sadece bir fenomen olduğunu ve “hala işe yarar şeylere yönlendirilmiş kullanımdan çok uzak olduğunu” tweetledi.

Halen devam etmekte olan Litecoin Zirvesi’nde Samson Mow olayı ve neden Bitcoin için bir tehdit olmayacağını açıklamaya devam ediyor.

Kuantum bilgisayarların gücü veya kapasitesi, litre cinsinden ölçülür. Google, 53 litre bir sistem kurduğunu söylüyor. Bu oldukça etkileyici ama yine de yeterli değil. Mow konferansı dinleyenlere,

“Şu anda 53 kuantum bite sahibiz ancak anlamlı bir şey yapmak için yaklaşık 3,000’e ve daha sonra bir milyona ihtiyacımız olacak. Kuantum hesaplamanın ASIC’leri de geliştirdiğimiz zaman da ilerleyeceğini” de söylüyor.

Ayrıca, gerekirse, Bitcoin’in protokolü bile protokolde yumuşak bir forkla değişiklikler yaparak nicel olarak dayanıklı hale getirilebilir. Bu nedenle, teknik uzmanlar bu önlemleri piyasada veya Bitcoin’in kullanımında herhangi bir değişiklik yapmadan alabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Çin Merkezli Bitcoin Madencilik Şirketi Halka Arz İçin Nasdaq’a Başvurdu Kriptokoin – Çin’in en büyük bitcoin madencilik donanım üreticilerinden biri olan Canaan Creative, Pazartesi günü Nasdaq’a halka arzla ilgili olarak 400 milyon dolarlık bir fon toplamak amacıyla başvuru yaptı. Bu başvuru şirketin Çin ve Hong Kong’da önceki başarısız...
Mesut İnan 29 Ekim 2019