Reklamı kapat

Google’ın Yapay Zekası Ne Zaman Öleceğimizi Tahmin Ediyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 24 Haziran 2018
60 görüntülenme

Google’ın yapay zekası ne zaman öleceğinizi biliyor. Ama bilim kurgu filmlerinin aksine bu bilgiyi kullanarak hayat kurtarabiliriz.

Nature’da yayınlanan makaleye göre deep learning modellerine elektronik sağlık verilerini yükleyerek tahmini sonuçlar hakkında daha gerçekçi sonuçlara ulaşılabilir. İki Amerikan hastanesinde gerçekleştirilen denemelerde araştırmacılar algoritmanın, hastanın ne kadar kalacağı ve taburcu tarihinin yanı sıra ölüm tarihini de tahmin edebildiğini gösterdiler.

Çalışmada kullanılan sinir ağı hastanın medikal geçmişi gibi konularda çok fazla veri içeriyor ve bu şekilde tahminlerde bulunuyor. Yeni algoritma hastanın geçmişte yaşadıklarını kronolojik sıraya koyuyor bu da deep learning modelin gelecekte olacaklar hakkında doğru tespitler yapmasını sağlıyor ki ölüm tarihi de buna dahil. Bu sinir ağı, eski tablolardaki el yazılarını, karalamaları dahi içeriyor. Ve tabi ki, bu hesaplamaları çok kısa sürelerde yapıyor.

Kaçınılmaz korku dışında, bu bilgi ne işimize yarayabilir? Hastaneler hasta bakımında önceliklerini daha farklı şekilde belirleyebilirler, farklı tedavi yöntemleri ayarlanır ve tıbbi sorunlar çıkmadan önüne geçilebilir. Ayrıca bu gelişme sağlık çalışanlarını da rahatlatacaktır.

Yapay zeka tabi ki zaten halihazırda tıp dünyasında kullanılıyor.Yeni geliştirilen bir çift algoritma, kalp rahatsızlıklarını ve akciğer kanserini teşhiste doktorlardan çok daha başarılı. Sağlık araştırmacıları yapay zeka algoritmalarına bir takım retina görüntüleri yükleyerek hastanın üç büyük göz rahatsızlığından birine (yada daha fazlasına) yakalanıp yakalanmayacağını belirliyorlar.

Ama bu denemeler Google’ın yapmaya çalıştığı şeylerle karşılaştırıldığında çok daha küçük boyutlu. Merkezi bilgisayar sistemlerine her gün daha çok veri yükleniyor, ama bu veritabanlarının çoğunluğu birbirinden bağımsız, farklı sağlık sistemlerine ve devlet kurumlarına dağılmış durumda.

Tüm bu kişisel bilgileri dünyanın en büyük özel kurumlarından birinin sahip olduğu tahmin modelinde toplamak bir çözüm gibi gözükse de hiç de çekici bir çözüm değil. Milyonlarca hastanın e-sağlık bilgilerinin bir iki özel firmanın tekeline bırakılması Google’ın sağlık endüstrisini kötüye kullanmasına sebep olabilir.

Sağlık uzmanları şimdiden yapay zekanın tıpta yaratacağı etkiler konusunda şüpheliler. Amerika Tıp Derneği yaptığı açıklamada yapay zekayı doktorlarla bir araya getirmenin büyük faydalar sağlayacağını ama bu sırada yapay zekanın “şeffaflık, standartlara uygun ve ön yargıdan uzak olmak gibi bir takım önemli kriteri yerine getirmesi gerektiğinden” söz etti.

Şeffaflığı gerekli kılan etkili düzenlemeler olmadığı sürece Amerika’da bu firmaları sorumlu tutmak nerdeyse imkansız. Yapay zekanın firmalara değil de hastalara yararlı olmak üzere kullanılacağının garantisini vermek özel firmalara kalıyor.

Futurism

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

PayPal Kurucu Ortağı Blokzincir Girişimcilerine 100.000’er Dolar Destek Verecek Dört farklı blokzincir girişimlerinin arkasındaki girişimci ve geliştiriciler isimlerini Thiel Derneğinin ödül alanlar listesinde bulabilir. Milyarder yatırımcı ve PayPal kurucu ortağı Peter Thiel tarafından oluşturulan ve finanse edilen Thiel Vakfı Cuma günü burs kazananlarını duyurdu. Basın açıklamasına...
İmge Açıkbaş 24 Haziran 2018