Ticaret Efsanesi: Görülmemiş Çöküş Geliyor! Bitcoin…

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1.449 görüntülenme
Ticaret Efsanesi: Görülmemiş Çöküş Geliyor! Bitcoin...

Bir ticaret efsanesi olarak görülen ve geçmişte Bitcoin için oldukça karamsar tablolar çizen Henrik Zeberg, bazı göstergeler üzerinden yaptığı analizler sonucunda son yüzyılın en büyük çöküşünün gelmekte olduğunu iddia ediyor.

Henrik Zeberg: Son yüz yılın en büyük çöküşü kapıda!

Gerek kripto piyasası gerekse ABD hisse senedi piyasası, ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan Silicon Valley Bank’ın batışının ardından sarsıldı. Düzenleyiciler Cuma günü Silicon Valley’in en önemli bankalarından birini kapatarak Büyük Durgunluk’tan bu yana en büyük ve ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflasını işaret etti. Bu gelişmeleri daha büyük çöküşün kapıda olduğuna yönelik iddialar takip etti.

Ticaret efsanesi olarak görülen Henrik Zeberg, ABD işsizlik oranları, NAHB konut endeksi, borsa endeksi vb. arasındaki korelasyona ilişkin tahminlerini paylaştı. Zeberg, ABD ekonomisi hakkındaki aşırı karamsar tahmininin hâlâ geçerli olduğunu söyledi. Efsane ismin yaptığı paylaşımlara göre piyasalar, yıllarca sürecek bir ekonomik çöküşe doğru tam gaz ilerliyor. Zeberg’e göre piyasalar ‘1929’dan beri en büyük çöküş‘ü şimdi görecek.

Henrik Zeberg, çöküşten önce yaklaşmakta olan ‘zirve’ ile ilgili teorisini kanıtlamak için ABD işsizlik oranlarının (tersine çevrilmiş) dinamiklerini ve Müteahhitler Konut Piyasası Endeksi (NAHB) ile müstakil ev satışlarının göreli oranını (HMI) gösteren bir metriklere dikkat çekiyor.

Hisse senedi fiyat göstergeleri ile birleştiğinde bu metrikler, ekonomik döngünün yakın bir zirvesine işaret ediyor. Zeberg’e göre, bu göstergelerin hepsi aşırı derecede ısındığından, bir sonraki durgunluk 2007-2009’dakinden çok daha şiddetli olabilir. Ticaret efsanesi Aralık 2022’de, Elliot Wave teorisinin bir makro resesyon için dalga tahminini de iddialarını kanıtlamak için kullanıyor. Buna göre, 4. Dalga, 2024’ün başlarında en yüksek seviyesine ulaşabilir. Zeberg, bundan sonra piyasaların başarısızlığa mahkum olacağı konusunda uyarıyor.

Bitcoin çöküş tahmincisi: Son yükseliş!

Yapmış olduğu analizler neticesinde Zeberg’e göre, 2023’ün 4. çeyreği, bu piyasa döngüsünün son ‘yükseliş’ dönemi olabilir. Efsane isim, bu nedenle Bank of America CEO’sunun ara dönem iyimserliğine ilişkin açıklamasına katılmıyor.

Bu arada Henrik Zeberg’ın, kripto para piyasası ve Bitcoin (BTC) hakkındaki çöküş tahminleriyle tanındığını belirtmek gerekiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Zeberg, kripto para piyasası için 2020’deki en karamsar tahminlerden birinin yazarıydı. Bu dönemde, Bitcoin’in (BTC) 1.760 dolara düşeceğini ileri sürdü. Bu seviye, lider kripto para biriminin 13 Mart 2020’de ulaştığı önceki döngünün gerçek dip noktasından neredeyse %50 daha düşüktü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.Today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Trader Şokta: Bu Altcoin Sebebiyle Milyonları Yok Oldu!
Trader Şokta: Bu Altcoin Sebebiyle Milyonları Yok Oldu! Kripto para piyasası, Silicon Valley Bank’ın batışı sonrası USD Coin (USDC) ihraççısı Circle’ın rezerv mevduatlarının bir kısmının bu bankada bulunması nedeniyle bir şok yaşadı. Bu sarsıntı sırasında traderların da eli ayağı bir birine dolandı ve bir DeFi...
Vural Erkan 2 hafta önce