Gözler FOMC Tutanakları’nda: Altın Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Gözler FOMC Tutanakları’nda: Altın Fiyatları Nasıl Etkilenecek?
Gözler FOMC Tutanakları’nda: Altın Fiyatları Nasıl Etkilenecek?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, 2.000 dolar bariyerinin hemen altında seyrediyor. Böylece, iki haftadan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor. ABD Hazine tahvil getirilerinin yanı sıra DXY’deki kalıcı zayıflığın altın alıcılarına yeni bir heyecan sunmasıyla altın iki günlük düzeltici düşüşünü sonlandırıyor. Bu ortamda yatırımcıların odağında FOMC toplantı tutanakları var.

TDS: Bir miktar taktiksel düşüş için kapı açık!

Altın fiyatları Orta Doğu’daki savaşın üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen dirençli seyrini koruyor. TD Securities ekonomistlerine göre, makro rüzgarların giderek altında ayıların aleyhine çalışması muhtemel. Bu bağlamda ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Orta Doğu’daki savaşın değerli metal piyasalarında büyük bir açığa satışa yol açmasının üzerinden bir aydan fazla zaman geçti. Ham Petrol piyasaları eriyerek savaşla ilişkili risk primini sildi ve yine de altın fiyatları, azalan bir risk primine işaret eden geleneksel oyun kitabına meydan okuyarak dirençli kaldı. Bu bir ayı tuzağıydı!. Son olarak, karanlık tarafa gelmenin zamanı geldi. Artık alımların tükenmesinin yakında satış faaliyetine dönüşebileceğine dair riskler görüyoruz. Bununla birlikte, makro rüzgarlar altında ayılara karşı giderek daha fazla çalışabilir. Ancak bazı taktiksel olumsuzluklar için kapı açık.

altın fiyatları

Tüm gözler FOMC Tutanakları’nda

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD Doları, başlıca rakipleri karşısında üç ayın dip seviyelerinde seyrediyor. DXY, ABD Hazine tahvil getirilerinde devam eden aşağı yönlü ivmenin ortasında kayıp serisini uzattı. ABD Hazine tahvil getirileri, güvercin Fed beklentilerinin artmasının acısıyla sarsılıyor. ABD’den gelen son ekonomik veriler Fed’in faiz artırım döngüsünü tamamladığına dair bahisleri güçlendiriyor. Bu arada, birçok Fed yetkilisinin konuşmaları da dengeli bir tonda gerçekleşti. Bunlar da altın fiyatları için zeminde bir destek oluşturuyor.

Piyasalar şu anda Fed’in gelecek yıl Mayıs ayı gibi erken bir tarihte 25 baz puanlık (bps) bir faiz indirimine gitme ihtimalini %50’nin üzerinde fiyatlıyor. Bu da Fed’in ‘daha uzun süre daha yüksek faiz oranı’ görüşünden güvercin bir kaymaya işaret ediyor. Bu güvercin yönelim, ABD Hazine tahvil getirileri ve ABD Doları’ndaki satışların arkasındaki temel katalizör olarak ortaya çıktı. Ayrıca, altın fiyatlarının 1.950 dolar psikolojik seviyesinin üzerinde kalmasına yardımcı oldu. Salı günü için ana olay riski, Fed’in faiz oranı görünümüne ilişkin yeni ipuçları sağlayacak olan FOMC toplantı tutanaklarının açıklanması olmaya devam ediyor. Fed, tutanakları TSİ 22:00’da açıklayacak.

Altın fiyatları teknik analizi: Yukarıda daha fazla yer var!

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Altın fiyatı Pazartesi gününü 21 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) üzerinde 1.975 dolardan kapatmayı başardı. Ancak, gün içinde kısa bir süre bu seviyenin altına indi. Ancak alıcılar, 2.000 dolar seviyesini yeniden elde etmek için yeni bir girişimde bulunuyor. Bu boğa sinyali, altın alıcılarına yeni bir destek sağlıyor. B14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) orta çizginin üzerindeyken kuzeyi işaret ediyor. Ayrıca, yukarı yönde daha fazla yer olduğunu gösteriyor.

Altın fiyatları günlük grafik

Altın alıcıları 2.000 dolar eşiğinin üzerinde güçlü bir dayanak bulursa yukarı yönlü bir hamle mümkün. Bu durumda, bir sonraki direnç seviyesi 3 Kasım’ın en yüksek seviyesi olan 2.004 dolarda duruyor. Daha da yukarıda, birkaç ayın en yüksek seviyesi olan 2.009 doları teste tabi tutması mümkün. Diğer taraftan, altın satıcılarının 1.955-1.950 dolar bölgesine doğru anlamlı bir düşüş trendi başlatmak için 1.975 dolardaki 21 günlük SMA’yı kırması gerekiyor. Sonuncusunun altında uzun süreli bir kırılma, 14 Kasım’ın en düşük seviyesi olan 1.944 doları ve ardından 1.938 dolardaki yükselen 200 günlük SMA’yı tehdit edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Gözler FOMC Tutanakları’nda: Altın Fiyatları Nasıl Etkilenecek?