Altın Öngörüleri Çıkan İsim, Gram Altın İçin Tarih Verdi!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1.615 görüntülenme
Altın Öngörüleri Çıkan İsim, Gram Altın İçin Tarih Verdi!

Silicon Valley Bank’ın batışı, 2008’deki büyük mali krizden bu yana yaşanan en büyük banka başarısızlığı oldu. Bu gelişmenin ardından güvenli liman talebi altın fiyatlarında bir ralliyi tetikledi ve sarı metal yeni bir yükseliş ivmesi yakaladı. Bu arada gram altının, Dolar/TL kuru bacağında da hafif yukarı hareket başladı. Ons altındaki güçlü artış ve Dolar/TL kurundaki hareket gram altın fiyatının günlük bazda %2’nin üstünde yukarı fırlattı. Bu gelişmelerden önce piyasa değerlendirmesi yapan piyasa uzmanı İslam Memiş, daha yüksek fiyatlardan bahsetti ve Haziran’ı işaret etti.

“Ons altında 1.780-1.790 dolar dip seviyesi olabilir”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bütün piyasalar kuvvetli dalgaları etkisi altında. Kripto para piyasası, kripto dostu Sivergate’ın iflasıyla sarsılırken, ardından ABD hisse senetlerini ve USD Coin (USDC) ihraççısı Circle’ın rezerv mevduatlarından bir kısmını tuttuğu  Silicon Valley Bank’ın bir banka hücumuyla batışı bütün piyasalarda şok etkisi yarattı.

Bu gelişmelerin öncesinde ise Federal Reserve başkanı Jerome’ın ABD Kongresi karşısında verdiği ifadelerde takındığı şahin tavır piyasaları etkisi altına almış ve altını güneye yönlendirmişti. Değerlendirmelerine bu noktadan başlayan İslam Memiş, Powell’ın inatçı yüksek enflasyon nedeniyle faiz artırımlarının devam edeceğinin sinyalini vermesine dikkat çekiyor. Bu bağlamda güçlenen Dolar endeksi (DXY) 107,0 seviyesine kadar yükselebileceğini söylüyor.

Memiş, doların değer kazanmasıyla, altın fiyatındaki düşüşün devam edebileceğini ve 1.788 dolar seviyesini takip edeceğini belirtiyor. Bu doğrultuda, güçlü destek seviyesi olarak gördüğü 1.780-1.790 doların dip seviyesi olabileceğini ifade ediyor. Buna gerekçe olarak da Fed nedenli gerilemeyi kalıcı olarak görmediğini kaydediyor. Nitekim, Silicon Valley Bank olayının akabinde ons altın fiyatları sert bir şekilde yükseldi ve bir bakıma Memiş’i doğruladı.

Birçok Altın Fiyatı Tahmini Çıkan İsim: Şubat Ortasında...

Uzmanın ons ve gram altın fiyatı tahminleri

İslam Memiş, ülkelerde enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini, önden yüklemeli agresif faiz artırımlarının çok da işe yaramadığını düşünüyor. Bu yüzden de altının destek bulmaya devam edebileceğine inanıyor. Bu görüşleri doğrultusunda Memiş, orta ve uzun vadede altının ons fiyatının 2.000 dolar – 2.250 dolar seviyesinin üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor. Çünkü piyasa uzmanına göre, altının ons fiyatı değerinin altında kalmaya devam ediyor ve bu da toparlanmanın hızlı olmasına neden olabilir.

İslam Memiş, daha sonra gram altına bakıyor. Piyasa uzmanı, kısa vadede gram altın tarafında 1.100 TL ile 1.150 TL aralığını takip ettiğini söylüyor. Ancak, ons bacağında beklediği yükselişin de desteğiyle gram altının, Haziran sonrasında 1.450 TL – 1.500 TL seviyelerine kadar yükselebileceğini öngörüyor. Bu arada, gram altın fiyatı, Cuma günkü sert yükselişle 1.140 TL seviyesine ulaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Tv100

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Fiyatı, Bu Son Dakika Gelişmesiyle Fırladı!
Bitcoin Fiyatı, Bu Son Dakika Gelişmesiyle Fırladı! Bitcoin fiyatı, ABD federal yetkililerinin, bir alıcı bulunamaması durumunda Silicon Valley Bank’taki (SVB) sigortasız mevduatları korumayı düşündüklerini bildirmesinin ardından 21.400 doların üzerine çıktı. İşte detaylar… Silicon Valley Bank için kurtarma planı ortaya çıktı Federal bankacılık ve finans...
Aslı Dinçer 2 hafta önce