Grayscale-SEC Dava Sonucunun Ardından Ralli Başladı! Bitcoin Sıçradı!

Son Dakika: Bu Davanın Ardından Ralli Başladı! Bitcoin Sıçradı!
Son Dakika: Bu Davanın Ardından Ralli Başladı! Bitcoin Sıçradı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Grayscale ve SEC arasındaki ETF davasından kripto lehine karar çıktı. ABD mahkemesi, SEC’in başvuruları reddetmesinin yanlış olduğuna hüküm verdi. Geçtiğimiz dakikalarda ortaya çıkan mahkeme kararı piyasa genelinde ralliyi tetikledi.

Kripto lehine sonuçlanan Grayscale-SEC davası ralliyi tetikledi

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), OTC GBTC ürününü ETF’ye dönüştürme çabalarında SEC’e karşı büyük bir zafer elde etti. 29 Ağustos’ta ABD Temyiz Mahkemesi Devre Hakimi Neomi Rao, kripto lehine kararını duyurdu. Rao, Grayscale’in inceleme dilekçesinin kabul edilmesini ve SEC’in GBTC listeleme başvurusunun reddedilmesi yönündeki kararının iptal edilmesini emretti:

Mahkemenin sunduğu görüş doğrultusunda Grayscale’in inceleme talebinin kabulüne ve Komisyon kararının iptaline emir ve karar verildi.

Grayscale-SEC Dava Sonucunun Ardından Ralli Başladı! Kripto piyasası Bitcoin Sıçradı!

Yargıç daha önce SEC’in Grayscale’in neden hatalı olduğuna ilişkin “herhangi bir açıklama yapmadığını” söylemişti. Yine de karar, Grayscale spot Bitcoin ETF’nin listelenmesini garanti olduğu anlamına gelmiyor. Kripto piyasası belirsizliğe aldanmadan sert bir ralli başlatıyor.

Bitcoin ve altcoin piyasası ralliye geçti

Grayscale’in zaferinin ardından kripto piyasası %5’in üzerinde kazançlara ulaştı. Özellikle Bitcoin, %5’in üzerinde yükselerek kritik direnç bölgelerini kısa sürede ele geçirdi. Ralli, BTC fiyatı 27.400 dolar bölgesine gezinirken soğumaya başlıyor. Aynı zaman diliminde ilk 100 arasında yer alan çoğu altcoin %5’lik kazançlar yazdırıyor.

Son Dakika: Bu Davanın Ardından Ralli Başladı! Bitcoin Sıçradı!

Grayscale-SEC davasının arka planı

Grayscale, SEC’in Grayscale Bitcoin Trust’ı (CBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürme talebini reddetmesinin ardından geçtiğimiz Haziran ayında düzenleyici mahkemeye verdi. Grayscale davasıyla ilgili kararın kısa sürede sonuçlanacağı tahmin ediliyordu. Kripto sektörünü harekte geçiren karar bugün ortaya çıktı.

GBTC, yatırımcıların varlığı doğrudan tutmadan Bitcoin’e yatırım yapmalarına olanak tanıyan bir yatırım aracıdır. Kurumların Bitcoin alıp satmasını ucuz ve kolay hale getirecek olan spot Bitcoin ETF’den farklıdır. GBTC, Bitcoin’in fiyatını takip etmez. Aynı zamanda, daha yüksek ücretler talep eden bir ödeme mekanizmasına sahip değildir.

SEC kıdemlilerinden John Reed gibi isimler, spot Bitcoin ETF onay ihtimalinin zayıf olduğunu söylüyordu. Son gelişmeyle birlikte SEC, ret kararı nedeniyle mahkemeden sert bir geri dönüş aldı. Kriptokoin.com olarak gelişmenin ayrıntılarını bu sayfadan güncelliyor olacağız.

SEC’ten ilk açıklama geldi

Dava sonucunun ardından kripto düzenleyicisi SEC, ETF konusundaki kararını tekrar inceleyeceğini belirtti:

SEC, bir sonraki adımlarını belirlemek üzere mahkemenin Grayscale Bitcoin ETF konusundaki kararını inceliyor.

Savaş Sürüyor! Dev Bitcoin Borsasından Yeni SEC Hamlesi

Spot ETF başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağına dair karar, her iki taraf görüşlerini sunduktan sonra geldi. Grayscale’in savunması, Bitcoin vadeli ETF’sinin zaten onay aldığı ve spot ETF için reddedilmesi için yeterli neden olmadığı yönündeydi. İki ETF’nin de Bitcoin fiyatına dayandığı göz önüne alındığında, Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin denetim düzenlemeleri, spot ETF’nin de onayını haklı çıkarmalıydı. Yargıç Srinivasan Rao, ABD SEC gibi kurumların tutarlı olması gerektiğini vurgulayarak, neden Grayscale’in başvurusunu reddettiğine dair makul bir açıklama yapamadıklarını ekledi. Kriipto piyasası Temmuz’un Ripple zaferi ardından ikinci başarısını elde etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Grayscale-SEC Dava Sonucunun Ardından Ralli Başladı! Bitcoin Sıçradı!