Reklamı kapat

Güçlü Altcoin, Pump İddialarıyla Ateş Altında! Neler Oluyor?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 6 Eylül 2021
0 görüntülenme
question mark 01

Altcoin projesi EOS, 2018 ICO’sundan sonra 4,2 milyar dolarlık rekor bir artış sağlayarak yatırımcıların beklentilerini yükseltti. Ancak, şu anda tüm beklentiler askıda ve EOS, piyasa değerine göre giderek arka sıralara kayıyor. Neler yaşandı? 2018’den başlıyoruz…

Altcoin EOS sektöre nasıl atım attı?

2018’de sona eren bir yıllık ICO sırasında Block.one, EOS token’i için 4,2 milyar dolarlık rekor bir artış sağlayarak onu tarihin en büyük ICO’su haline getirdi. Lider altcoin Ethereum’dan binlerce kat daha fazla işlem hacmine sahip Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensus mekanizması ile birleştiğinde beklentiler yüksekti. Ancak bu beklentiler gerçekleşmeden devam ediyor. EOS’un durağan dApp gelişimine bir bakış ve CoinMarketCap sıralamasındaki düşüş, yoldan çıkmış bir projeyi gösteriyor.

EOS Kurucusu İstifa Ettiğini Duyurdu - Altcoin Yüzde 15 Düştü

Kriptokoin.com olarak aktardığımız Aralık 2020’de, EOS’un arkasındaki geliştirme firmasının CTO’su Dan Larimer, projenin belirsiz geleceğine katkıda bulunarak istifa etti. Ancak adli mali analiz firması Integra FEC’in yeni araştırması, projenin uygulanabilirliği konusunda yeni şüpheler uyandırıyor.

EOS’a ne oldu?

EOS’un dengesini bozan birçok neden bulunmaktadır. İlk olarak, EOS’un yapısının kriptografik bir protokolden ziyade dağıtılmış bir veritabanına benzediği iddiaları vardı. Yani ağ iddia edildiği kadar merkezi olmayan bir ağ değil. Bu konuda, EOS’a yönetilen şu eleştiriler bulunuyor:

EOS ağı, mutlaka Blockchain tabanlı bir kripto para ağı değil, daha ziyade farklı kullanıcı hesaplarının dağıtılmış ağ veritabanı aracılığıyla iletişim kurmasına ve etkileşime girmesine izin veren homojen bir dağıtılmış veritabanı ağıdır.

Bu Balina Bitcoin, Ethereum ve Ripple'ı Dump'ladı!

Ardından 2019’un sonlarında EOS, yavaş işlem süreleri ve yüksek ücretlerle sonuçlanan tıkanıklık sorunları yaşadı. Sonuç olarak, bazıları onu amaca uygun olmamakla suçladı. Aynı zamanlarda, SEC, kayıtsız bir ICO yürüttüğü suçlamasıyla Block.one ile 24 milyon dolara anlaştığını duyurdu. Kısacası, EOS, üç yıl önce rekor kıran ICO’dan bu yana hararetli bir zaman geçirdi. Bu, projeye ilgi eksikliğini gösteren fiyat performansına yansır. Nisan 2018, EOS’un tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22,71 dolara ulaştığını gördü. Bu seviyeye yeniden ulaşma olasılığını alay eden yükseliş fiyat hareketi nöbetleri olsa da, şimdiye kadar hepsi azaldı. Cardano ve Solana’nın beğenileri tüm zamanların yeni rekorlarını kırmaya devam ediyor. Ancak EOS, eski ihtişamını yeniden yakalamak için mücadele ediyor.

Integra FEC tarafından yapılan iddialar nelerdir?

Texas Üniversitesi’nden John Griffin liderliğindeki Integra FEC tarafından yürütülen araştırma, EOS’un ICO’su sırasında şüpheli işlemlere işaret ediyor. Bu işlemlerin, fiyatı pompalamak ve şüpheci olmayan yatırımcıları çekmek için tasarlanmış ortaklar arasındaki yıkama işlemleri olabileceği iddia ediliyor:

Potansiyel olarak bağlantılı ortaklar arasındaki işlemler, EOS fiyatını “pompaladı” ve farkında olmayan yatırımcıları para birimini satın almaya teşvik etti.

EOS Yatırımcılarının Merakla Beklediği Sosyal Medya Uygulaması İçin Tarih Verildi

Griffin, bunun EOS teklif fiyatının bir manipülasyonu olduğunu söyleyerek konuyu genişletti. Şüpheli işlemlerin sonucu, EOS’un şişirilmiş bir piyasa değerine yol açtı. Bu da diğerlerini katılmaya teşvik etti. Griffin tarafından açıklanan uygulamaya dahil olduğu belirlenen 21 hesap var. “Geri dönüştürülmüş fonların” 815 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor. Ancak, diğer fiyat manipülasyon yöntemlerinin kullanılmış olabileceği göz önüne alındığında, ilgili gerçek meblağlar önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Bu hesapların kime ait olduğu konusunda hiçbir iddiada bulunulmaz ve Griffin, Block.one’un dahil olduğunu iddia etmez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

gdt q2 2021 Desktop
Altın Fiyatları Tahminleri: Hafta İçinde Bu Seviyeleri Görebiliriz! Altın fiyatları, önceki haftanın kazançlarının bir kısmını geride bıraktı ve Pazartesi günü 1.830 doların altında işlem gördü. Dolardaki satış baskısı, Cuma günü altın fiyatlarını 1.835 dolara yükseltti. ABD dolarındaki aşağı yönlü hareket ise, 750 bin olan piyasa beklentilerinin çok...
Vural Erkan 6 Eylül 2021