Reklamı kapat

Güney Koreliler Dogecoin ve Bu 3 Altcoin’den Topluyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
6 görüntülenme
Güney Koreliler Dogecoin ve Bu 3 Altcoin'den Topluyor!

FTX’in iflasıyla borsada sıkışan fonların 1 ila 2 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu kriz borsalara ve piyasaya verdiği zararın yanı sıra yatırımcıların güvenini de baltaladı. Yeni raporlar, Güney Koreli kripto para yatırımcılarının buna rağmen biriktirmeye devam ettiğini gösteriyor. Dogecoin ve XRP en çok satın alınanlar arasında.

Güney Koreli kripto yatırımcıları iflaslara rağmen Dogecoin biriktirmeye devam ediyor

Yeni bir anket, FTX’in iflasına rağmen yaklaşık beş Güney Koreliden birinin hala kripto paralara yatırım yaptığını ortaya çıkarıyor. Ankete göre, 20 ila 69 arasında değişen 2.000 kişinin %18,2’si şu anda kripto para tutuklarını söyledi. Güney Koreli yatırımcıların en çok tercih ettiği kripto para birimleri arasında Bitcoin ilk sırada yer alıyor. Ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde:

  • Kripto yatırımcılarının %46,1’nin bir numaralı seçini Bitcoin (BTC) oldu.
  • Ethereum (ETH) %25,9 ile ikinci sırada.
  • XRP, %24,5 ile üçüncü en popüler seçin oldu. Sadece küçük bir farklı Ethereum’un gerisinde kaldı.
  • Yatırımcıların neredeyse %17’si Dogecoin’e (DOGE) yatırım yapmayı tercih ettiğini belirtti.

Bu arada, katılımcıların %10’dan fazlası, geçmişte kripto paralarla uğraştıklarını ancak şu anda yatırım yapmadıklarını belirtti. Neredeyse %72’lik kısım ise hiçbir zaman herhangi bir kripto para birimi satın almadıklarını söylüyor. Kripto yatırımı yaptığını belirtenlerin dörtte birinden fazlası otuzlu yaşlarındaydı. Yüzde 23’ü ise 40-49 yaşlarında. %20’den biraz azı yirmili yaşlarındaydı. Neredeyse 10 kişiden 6’sı, kripto paralara 746 dolardan az harcadıklarını söyledi. Yüzde 12’lik kısım ise 7.460 dolardan fazla harcadıklarını söylüyor.

Yerel borsalarda işlem hacimleri düşmeye devam ediyor

CoinGecko verilerine göre, Güney Kore’nin lider kripto borsası Upbit, bu yıl 31 Mart’ta yaklaşık 10,3 milyar dolarlık işlemle yıllık 24 saatlik en yüksek işlem hacmini kaydetti. Bu rakam, daha sonra Kasım ortasında 24 saatlik ortalama 1 milyar doların biraz üzerine düştü. Kripto para piyasası bu hacim kaybına neden olarak LUNA ve FTX’ten darbe aldı. Güney Kore borsaları şimdiye kadar FTX’in çöküşünden nispeten zarar görmeden çıktı. Kriptokoin.com olarak FTX’ten son gelişmeleri bu makalede aktardık.

Upbit’de son 24 saatte en çok işlem gören kripto para birimleri

Güney Kore, düzenlemeler için düğmeye bastı

Düzenleyiciler, FTX’in çöküşüne dayanarak Güney Kore Ulusal Meclisi toplantısında düzenleyici çerçeveye sahip olma ihtiyacını vurguladılar. Raporda, toplantının, Terra ve ardından FTX çöküşüyle acil olarak düzenlendiği belirtildi. Güney Kore hükümet yetkilileri şu anda kapsamlı bir düzenleyici çerçeve olan Dijital Varlık Temel Yasasını hazırlıyor. Tasarının gelecek yıl tamamlanması bekleniyor. Kanun, şu anda Ulusal Meclis’in önünde olan 13 kripto yasama önerisinden oluşacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Çöküşüne Meydan Okuyan 5 Altcoin
FTX Çöküşüne Meydan Okuyan 5 Altcoin: Ralli Bekleniyor! Son zamanlarda, FTX çöküşünün etkisiyle tüm kripto para piyasası cesaretini yitiriyor. FTT ve Solana gibi bağlantılı coin’ler çökerken, DEX ve DeFi platformları önce çıkma şansı buldular. İlginç bir şekilde, tüm korkuların ortasında %100’ün üzerinde ralli yapan altcon’ler...
Buğra Çağlar 3 hafta önce