Güney Kore’nin Kripto Paraya Olan İlgisi Artıyor

1 görüntülenme

Güney Kore hükümeti ilk defa kriptopara alım satımlarına harcanan toplam fiat para verilerini elde etti. 2017 yılının sonunda, önceki yıla göre 64 kat daha fazla para harcandığı ortaya çıkarıldı.

Koreliler 2 Trilyon Won Üzerinde Para Yatırdı

1 Ocak’ta Kore Finansal Gözetim Hizmetleri (FSS) 2017 yılında kriptopara borsalarına yatırılan para miktarı verilerini topladı. Sedaily’nin raporuna göre:

12 Aralık itibariyle bankaya yatırılan paranın bakiyesi 2.067 trilyon won’a ulaştı (~$1.95 milyar). Bu miktar 2016’nın sonunda elde edilen 32.2 milyar won’luk (~$30.3 milyon) rakamın 64 katı. Böylece ilk defa bir sanal paraya yatırılan toplam para miktarı doğrulanmış oldu.

Yayınlanan yazıya göre ayrıca 2014 yılında toplam yatırınlan para 2.5 milyar won (~$2.35 milyon) ve 2015’te ise 9 milyar won (~$8.46 milyon) idi.

Devlete Ait vs Ticari Bankalar

Haber kaynağına göre, geçtiğimiz yıl yaklaşık 1.4 trilyon won değerindeki para Industrial Bank of Korea (IBK) gibi devlete ait bankalar aracılığıyla gönderildi, 743 milyar won değerindeki para ise ticari bankalar aracılığıyla gönderildi.Koreans Deposited 64 Times More Fiat Into Crypto Exchanges in 2017

Bir çok büyük Koreli kriptopara borsası devlet bankaları yerine ticari bankaları kullanıyor. Örneğin Bithumb Nonghyup Bank’ı ve Shinhan Bank’ı, Coinone Nonghyup Bank’ı ve Kobit ise Shinhan Bank’ı kullanıyor.

Ancak, diğerlerine göre daha yeni olan Upbit borsası IBK’yı kullanıyor. Bu borsa Kakao Corporation isimli ülkenin en popüler chat uygulaması olan Kakao Talk’un sahibi olan şirket tarafından destekleniyor. Yazının detaylarında “Devlet bankalarının ticarti bankalardan daha çok kullanılmasının sebebi geçtiğimiz Ağustos ayında ortaya çıkan Upbit borsasında bulunan bir çok büyük sanal hesabın IBK’dan geçiyor olması.” Upbit şu anda Güney Kore’nin en büyük 24 saatlik ticaret hacmine sahip kripto para borsası.

Meclis Üyeleri Hızlı Davranmaya Çalışıyor

Demokrat Parti ve Millet Meclisi üyesi Park Yong-jin, az önce bahsettiğimiz bilgilerle ilgili şu yorumu yaptı:

“Sanal para spekülasyonunun aşırı artması nedeniyle aşırı fonlama sonucu dövizle ilgili bir sorun olursa, insanların varlıklarını kaybetme riski artacaktır.” dedi ve ekledi:Koreans Deposited 64 Times More Fiat Into Crypto Exchanges in 2017

Millet Meclisi ve finansal otoriteler borsaların yönetim ve denetimini güçlendirmeye çalışıyorlar. Acele etmeliyiz.

Ağustos’ta, Park Bitcoin’in düzenleyici bir çerçevede incelenmesi için Kore Finansal İşlem Yasası’nın gözden geçirilmesi için bir kanun teklifinde bulundu. Ancak yasa önerisi kabul edilmedi.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Cardano 1 Dolar Hedefine Ulaştı Geçtiğimiz ay sizlere tanıtma fırsatı yakaladığımız Japonya’nın Ethereum’u Cardano hızla değer kazanıyor. Dijital para birimi 2018’e 0,67 seviyelerinden giriş yaparken iki gün içerisinde yüzde 50’ye yakın değer kazanarak 1 dolar seviyelerine ulaştı. Cardano’nun bu seviyede ne kadar...
Serkan Eser 3 Ocak 2018