Güney Kore’nin Bitcoin Borsalarına Verdiği Tarih Doldu! İşte Yaşananlar

skorea 1
skorea 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore’deki Bitcoin borsaları için son kayıt tarihi 24 Eylül’de sona erdi. Ve ülkede kalan 40 kripto para borsasından sadece dördü bütün aşamaları tamamlayarak, lisans almaya hak kazandı. Güney Kore’nin Ocak ayında yürürlüğe giren en son AML yönergeleri, kripto borsalarının gölge bankacılık hesaplarını ortadan kaldırmasını ve müşterilere gerçek bankacılık olanakları sunmak için bankalarla ortak olmasını gerektiriyor. Bununla birlikte, o sırada faaliyet gösteren 300’den fazla kripto para borsasından sadece dörtte biri son başvuruları yaptı. Haberin detayları için Kriptokoin.com okumaya devam edin.

Bitcoin borsalarına verilen uzatma süresinde 4 borsa lisans alabildi

Güney Kore Finansal Hizmet Komitesi (FSC), kripto borsalarından hiçbirinin Mart ayındaki ilk son başvuru tarihe kadar öne başvuru yapmamasının ardından, kayıt için son tarihi 24 Eylül’e uzatmıştı. Ancak, ikinci uzatmadan sonra bile, kaydı sadece dört kişi yapabildi. Yeni yönergelere göre yasal olarak faaliyet gösterecek dört kripto borsası Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit olacak.

Bitcoin

Daha küçük borsalar arasında, bir bankacılık ortaklığı için son ana kadar çabalayan tek borsa Gopax’tı. Ancak Cuma günü, bölgesel bankaların hiçbirinin ortaklığa hazır olmadığını ortaya koydu. Upbit’in yalnızca internete açık K bankasıyla, Bithumb ve Coinone’nin NongHyup Bank ile ve Korbit’in Shinhan Bank ile anlaşması var.

Tüm Güney Kore kripto para piyasasını yönetecek dört kripto borsası

Diğer kripto borsaları bir lisans için başvuruda bulunmadıkça, dört kayıtlı kripto borsası artık Güney Kore’deki tüm kripto tradinden tek başına sorumlu olacak. İktidardaki Kore Demokratik Partisi’nden Rep. Noh Woong-rae tarafından bu ayın başlarında yayınlanan verilere göre, söz konusu dört kripto borsası Güney Kore kripto pazarının %97,5’ini kontrol ediyor.

Bitcoin

Bankalar, kripto borsalarının herhangi bir sorunla karşılaşması durumunda güven kaybından korktukları için kripto borsalarına katılma konusunda isteksiz davrandılar. Ancak, piyasadaki rekabet eksikliği de gelecekte önemli bir sorun haline gelebilir.

Binance, ByBit ve BitMex gibi ünlü kripto borsaları, Asya ülkesinde faaliyetlerini ve hizmetlerini sınırladı.

Nisan ayında, Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, ülkede sanal varlık hizmeti sunan tüm kuruluşların kara para aklamayla mücadele kolu olan Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) 24 Eylül’de veya öncesinde kaydolmasını gerektiren bir kılavuz yayımladı. Ayrıca, güvenlik sertifikası almalarını ve gerçek adlarıyla kullanıcılar için para yatırma ve çekme işlemlerini kolaylaştırmaya yardımcı olacak bir banka ile ortaklık kurmalarını da talep etti. Şimdiye kadar, sadece dört önemli Bitcoin borsası olan Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit, hesapların gerçek adının doğrulanması için bankalarla bir sözleşme imzalamak da dahil olmak üzere çifte gereklilikleri başarıyla geçti ve bu da onları Kore Wonu (KRW) trade çiftleri ve ödeme seçenekleri sunmaya uygun hale getirdi.

Bitcoin

Öte yandan Gopax, Huobi Korea ve Gdac gibi borsalar hiçbir bankayla ortaklık kuramadı ve bu gece ülkedeki operasyonlarını durdurmak zorunda kalacaklar. Daha şimdiden ProBit ve Problegatr, gereksinimleri karşılayamadıkları için faaliyetlerini durdurdu. Özellikle Binance, ByBit ve BitMex gibi ünlü kripto borsaları, Asya ülkesinde faaliyetlerini ve hizmetlerini sınırladı. Bu borsalardan ikisi Kore diline olan desteğini kaldıracak kadar ileri gitti. İlginç bir şekilde, FIU’nun bir başvuruyu değerlendirirken kriterlerinden biri borsanın ülkenin dilini desteklemesi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Güney Kore’nin Bitcoin Borsalarına Verdiği Tarih Doldu! İşte Yaşananlar