Reklamı kapat

Hack Uyarısı: Binance API’si Tehlikede! Bu Altcoin Etkilendi!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
1 görüntülenme
Hack Uyarısı: Binance API'si Tehlikede! Bu Altcoin Etkilendi!

FTX borsasının son şüpheli saldırısından sonra, borsada geniş portföyü olan Binance kullanıcıları, hack olasılığına işaret etti. Kullanıcılar, birilerinin hesabına eriştiğini belirtti. İşte detaylar…

Binance için hack tehlikesi mi var?

Piyasa, FTX krizinin etkilerini yaşamaya devam ederken, Binance’te bir hack olasılığına yönelik açıklamalar geldi. Bir kullanıcı, Binance hesabına birisinin eriştiğini söyledi. Kendisinin haberi olmadan, AXS tokenı için büyük bir emir verildiğini açıkladı. Hesabına erişen kişi/kişilerin 1 milyon dolar değerinde kripto varlık satın aldığını bildirdi. Ancak açıklamalara göre, Binance’in suçu yok. Bir Twitter ileti dizisinde, borsa CEO’su durumla ilgili endişesini dile getirdi.

Binance’in sorunun ne olabileceğini anlamaya çalıştığını belirtti. Kısa bir süre sonra, CZ, neredeyse parasını kaybeden kullanıcı tarafından onaylanan bir açıklama yaptı.

Sorun, borsanın API’ında

Sorunun kökü, Binance’in API anahtarında gibi duruyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi vu anahtar, çeşitli hesaplar aracılığıyla emir vermek, ticaret botları veya bazı platform çözümlerini yönetmek için kullanılmakta. Skyrex kripto alım satım botu, istenmeyen bir AXS pozisyonunu kapatmak zorunda kalan Binance kullanıcısı tarafından kullanılan çözümdü. Bununla birlikte, API sızıntısı projeye değil, yanlışlıkla bilgilerini sızdırmış olabilecek kullanıcının kendisine bağlı olabilir. Uzmanlara göre sorunun kaynağı Skyrex ise, kullanıcılar hesaplarıyla ilgili olası sorunları önlemek için Binance’deki hesap ayarları aracılığıyla API’ları derhal iptal etmelidir.

CZ’nin açıklamasına göre, sızıntının daha da kötüleşmesini önlemek için harekete geçecekler. Skyrex tarafından kullanılan tüm API anahtarlarını, kullanıcıları herhangi bir işlem yapmadan devre dışı bırakacaklar. Bildirildiğine göre, yalnızca bir hesap hacker kurbanı oldu. Ancak bilgisayar korsanlarının diğer kullanıcıların fonlarına erişim sağlayıp sağlamadıkları belli değil. Bilgisayar korsanları tarafından satın alınan token AXS, satın alımla birlikte yüzde 171’lik büyük artış yaşamıştı. Ancak şu anda, bu yükselişten bağımsız olarak olağan ticaret aralığına geri döndü.

Binance de Duyurdu: Bu 2 Altcoin Delist Oluyor!

Borsa, piyasayı kurtarmaya çalışıyor

Bu sırada, sabah saatlerinde de duyurduğumuz gibi Binance CEO’su Changpeng Zhao, piyasayı kurtarmak için bir fon oluşturduğunu açıkladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bir tweet’te, fonun, “güçlü, ancak bir likidite krizinde” olarak tanımladığı projelere yardım ederek FTX’in çöküşünün kademeli olumsuz etkilerini azaltmayı hedeflediğini söyledi.

Zhao, hangi projelerin uygun olacağı konusunda tüm bilgileri sağlamasa da, kriterlere uygun olabileceklerine inanan ekiplere, borsanın risk sermayesi kolu olan Binance Labs ile iletişime geçmelerini söyledi. Ayrıca ortak yatırımla ilgilenen diğer sektör oyuncularını da onlarla temasa geçmeye çağırdı. “Kripto paralar hiçbir yere gitmiyor. Biz hala buradayız. Yeniden inşa edelim,” diye yazdı Zhao.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 3 Bitcoin Borsasına Saldırı: Binance CEO'su 'Silin' Dedi!
Bu 3 Bitcoin Borsasına Saldırı: Binance CEO’su ‘Silin’ Dedi! Bitcoin borsaları FTX, Binance ve Coinbase kullanıcılarından kendilerinin yapmadığı işlemlere dair şikayetler geliyordu. Şimdi, bu kullanıcıların, sahte üçüncü taraf ticaret botlarını kullanan bir saldırının kurbanı oldukları iddia edilmekte.  Binance CEO’su Changpeng Zhao, traderlardan üçüncü taraf ticaret bot...
Aslı Dinçer 3 hafta önce