Hacker İadeye Başladı: Bu Altcoin Fiyatı Uçtu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 gün önce
580 görüntülenme
Hacker İadeye Başladı: Bu Altcoin Fiyatı Uçtu!

2023’ün en büyük DeFi hack’i olarak adlandırılan olayda, yeni bir gelişme yaşandı. Söz konusu saldırıyı gerçekleştiren hacker, çaldığı altcoin varlıklarını iade etmeye başladı. İşte detaylar…

Euler hacker’ı 3.000 ETH’yi iade etti: Altcoin fiyatı sıçradı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz haftalarda, Euler Finance’in 197 milyon doları bir bilgisayar korsanı tarafından çalındı. Ancak, sürpriz bir şekilde, bilgisayar korsanının fikrini değiştirmiş olabileceği anlaşılıyor. 18 Mart’ta 5.4 milyon dolar değerindeki 3.000 ETH, bilgisayar korsanının adresinden Euler Finance’in adresine iade edildi. Bu önemli miktarda bir para olsa da, çaldığı varlıkların tamamının henüz iade edilmediğini not etmek önemlidir.

Hacker, fonları boşaltmak için birden fazla işlem kullandı ve daha sonra çalınan fonları BNB Smart Chain’den Ethereum’a aktarmak için çok zincirli (multi-chain bir köprü kullandı. Euler Finance, bilgisayar korsanına 1 milyon dolarlık ödül vereceğini açıkladıktan kısa bir süre sonra, çalınan fonların Tornado Cash adlı bir kripto mikserine/karıştırıcısına taşındığı görüldü.

Paraları geri alma girişiminde bulunan Euler Finance, olası hapis cezasından kaçınmak için bilgisayar korsanından çalınan fonların yüzde 90’ını 24 saat içinde iade etmesini istedi. En son 3.000 ETH’nin geri verilmesi olumlu bir gelişme olsa da, hacker’ın tüm varlıkları iade edip etmeyeceği henüz belli değil. Haber çıktıktan hemen sonra, Euler’in EUL token’ı yüzde 100’e yakın artış yaşadı. Kripto para birimi 1.77 dolardan 3.86 dolara kadar yükseldi. Yazım sırasında 3.60 dolardan el değiştiriyor.

DeFi hack’leri alanda endişe yaratıyor

DeFi hack’leri, kripto para birimi endüstrisinde artan bir endişe haline geldi ve bu olay, daha sıkı güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyacı vurguluyor. Euler Finance’in bir ödül duyurusu ve çalınan fonların iadesi talebi de dahil olmak üzere saldırıya verdiği yanıt, şirketlerin bu olayları ciddiye aldığını ve müşterilerinin fonlarını korumak için harekete geçmeye istekli olduğunu gösteriyor. Lookonchain tarafından yakın zamanda yapılan bir keşif, Euler Finance hackerı tarafından kontrol edilen cüzdan adresinin, Lazarus Group tarafından geçen yıl Ronin’i hacklemek için kullanılan bir cüzdana 100 ETH gönderdiğini ortaya çıkardı.

Bu hamle, Lazarus Group’un protokol fonlarının çalınmasının ardındaki grup olabileceğini veya burada bazı karanlık bağlantıları olduğu şüphelerini artırdı. Bilindiği gibi Lazarus Group, ABD Adalet Bakanlığı tarafından 625 milyon dolara varan zarara yol açan Ronin Bridge saldırısı ve Haziran ayındaki 100 milyon dolarlık Horizon Bridge güvenlik olayının arkasındaki grup olmakla suçlanıyor.  

Euler Finance, 13 Mart’ta ani bir kredi saldırısına maruz kaldı ve dokuz haneli rakamlara varan kayıplara neden oldu. Olaydan sonra Euler, saldırganın çalınan fonları ele geçirip geri vermesi karşılığında ödül olarak 1 milyon dolarlık bir ödül teklif etti. Hatta hacker, saldırının kurbanı olduğunu iddia eden ve 78 ETH kaybeden birine 100 ETH iade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin, Binance Haberiyle Fırladı! İşte Olanlar
Bu Altcoin, Binance Haberiyle Fırladı! İşte Olanlar Günlük işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, bir altcoin için duyurusuyla gündeme geldi. Duyurudaki gelişme ile birlikte altcoin fiyatı yükseldi. İşte detaylar… Binance duyurusu fiyatları yükseltti Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük...
Aslı Dinçer 3 gün önce