Hackerlar Sadece Birkaç Saat İçinde 1.7 Milyon Dolar Değerinde Verge Üretti

Google News

Gizlilik ön planlı koin Verge (XVG) son iki ayda ikinci kez hacklendi. Verge’ün Nisan ayında yaşadığı siber saldırıya çok benzer olan bu birkaç saatlik hack ile değeri 1.78 Milyon Dolar olan tamı tamına 35 milyon adet Verge üretildi.

2155850. bloktan 2206272. blok’a yapılan ve normalde birkaç hafta alan madencilik bir kişi ya da grup tarafından Verge’ün açığı kullanılarak sadece birkaç saat içinde yapıldı.

Bitcointalk.org kullanıcısı ve aynı zamanda Supernova Mining Pool’unun Admini Ocminer, bu olayın Nisan ayında yapılanla tıpatıp aynı açığı kullanarak gerçekleştirildiğini, yalnız bu sefer öncekinden çok daha fazla bir miktarın çalındığını söyledi.

Ocminer geçtiğimiz ay bitcointalk’ta Verge’ün kodunun zayıflıklar barındırdığını ve bu tarz saldırılara açık olduğunu yazmıştı:

“XCG bloklarını başarılı bir şekilde mine etmek için her blokta öncekinden farklı bir algoritma kullanmalısınız. Örneğin scrypt, sonra x17, sonra lyra vs. XVG kodlarındaki bug’lardan ötürü, parodi zaman damgasıyla blokları mine ederseniz bu özelliği istismar edebilirsiniz. Kötü niyetli bir madenci veya bir pool olarak Verge ağına, mine edilmiş bir blok’un bilerek bir saat önce şeklinde yanlış zaman damgası ayarladığınızın girişini yaptığınızda Verge son blok’un bir saat önce o algoritmada mine edildiğini düşünüyor. Sonrasında yeni blok; sonraki blok doğru zamana sahip oluyor.. Ve bu zaten bir saat önce olduğu için (en azından Verge ağı böyle algıladığı için) blok’un yeni ana zincire girişini yapabiliyorsunuz”

Bu şekilde hackerlar sadece birkaç saniyede yüzlerce blok mine etti ve çok kısa bir sürede sürede yüzbinlerce -ve bu sefer milyonlarca- Verge üretti.

Verge ise saldırının doğasını ya da ölçeğini kabul etmemiş gibi görünüyor. Verge twitter’dan bunu bazı Verge Mining Pool’larına yapılmış bir DDos atağı olarak nitelendirdi…

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku