Hacklenen Kripto Para Borsası KuCoin, Çalınan Fonların Tümünü Kurtardı

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 Şubat 2021
4 görüntülenme
KuCoin

Bitcoin ve kripto para borsası KuCoin, Eylül 2020’de güvenlik ihlali yaşamıştı. Borsadan 285 milyon dolardan fazla çalınmıştı. Şimdi, topluluğa açık bir mektupta KuCoin CEO’su Johnny Lyu, nihayet konuyu ve borsanın hangi adımları attığını ele aldı.

Kripto para borsası KuCoin’in hack’i

Mektupta Lyu, kripto borsalarının her zaman güvenlik protokolleri konusunda temkinli olduklarını belirtti. Yönetim, güvenlik ihlalinin farkına varlığında hem ortaklarını hem de müşterilerini korumak için önlemler aldıklarını açıkladı. Para yatırma ve çekme işlemleri, olaydan bir hafta sonra yeniden başlatılmıştı.

Dahası, çalınan fonların çoğu geri alındı. KuCoin’in diğer kripto borsalarıyla yaptığı işbirliği, eksik fonların %78’inin kurtarılmasına yardımcı oldu. Kolluk kuvvetlerinden gelen destek ile birlikte %6’sı daha kurtarılmıştı. Son olarak KuCoin ve sigorta fonu, kalan %14’ü karşıladı.

KuCoin’in oldukça etkili bir borsa. Bu nedenle söz konusu tazmin gerçekleştirilmeseydi etkilenen müşterilerin sayısı oldukça fazla olacaktı. Lyu, KuCoin’in yetkililerle birlikte çalıştığını ve durumla ilgili istihbarat toplandığını belirtti. Mektupta Lyu, KuCoin’in operasyonlarında da bir büyüme kaydettiğinden bahsetti:

“2020’ded marj ticaret hacmimiz yıllık %217 arttı. 33 token ve 54 işlem çiftini destekledik. Yılın başından bu yana KuCoin Vadeli İşlemleri işlem hacminde şaşırtıcı bir %420’lik artış ve kullanıcı sayısında %670’lik dikkate değer bir büyüme elde ettik. Artık USDT-teminatlı ve Coin-teminatlı vadeli işlemler ve üç aylık teslimat vadeli işlemleri dahil olmak üzere 17 token’ı destekliyoruz.”

KuCoin, Polkadot parachain açık artırmasının yanı sıra DeFi ve NFT ticaretini de destekleyecek. Lyu, Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde altını geçmesini beklediğini ve aynı zamanda merkezi olmayan finans (DeFi) alanı için büyük umutları olduğunu belirtti.

Son olarak, KuCoin’in önümüzdeki birkaç yıl için ana odak noktası merkezi olmayan alanda yeni cevherler bulmak olacak:

“Genel olarak, KuCoin’in gelecekteki stratejisi iki öncelik ile yönetilecek: ‘Bir sonraki cevheri bulun’ ve ‘KCS’i güçlendirin’. Birincisine ulaşmak için kıtalararası blockchain proje araştırma ekibimiz; daha umut verici projeleri belirlemek için endüstri trendlerine ayak uyduracak.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

kdu8281te
Dev Bitcoin Balinası Yarım Milyar Doları Hareket Ettirdi! Bu Neyin Habercisi? Yaklaşık yarım milyar dolarlık Bitcoin (BTC), kısa süre önce hareket etti. Yatırımcılar ise bu BTC’lerin nereye gittiğini ve kripto para işlemlerinin nedenini araştırıyor. Yaklaşık yarım milyar dolarlık Bitcoin taşındı! Peki bu neyin göstergesi? Zengin bir Bitcoin balinası,...
Serkan Eser 3 Şubat 2021