Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: Bu Seviyeler Çok Yakın!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
386 görüntülenme
Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: Bu Seviyeler Çok Yakın!

Bitcoin fiyatı, ABD başkanı Joe Biden tarafından önerilen BTC madenciliği için kullanılan elektriğe uygulanan yüzde 30’luk verginin yakın zamanda duyurulmasıyla ve özellikle Silvergate ve Silicon Valley Bank’in çöküşüyle son birkaç gün içinde düşüyor. Peki, yeni haftaya girerken Bitcoin (BTC) için sırada neler var? İşte haftalık Bitcoin tahmini ve piyasadaki son durum…

Bu Bitcoin tahmini, 18.500 dolarlık kritik desteğe işaret ediyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geride bırakmak üzere olduğumuz haftanın sonlarına doğru Bitcoin ve altcoin’ler geriledi. Toplam kripto para piyasasının değeri neredeyse yüzde 8 değer kaybetti. Bu arada Bitcoin, kritik destek seviyesini 21.500 dolarda tutamadı ve bu da 20.000 doların altına keskin bir düşüşe neden oldu. İronik bir şekilde, bu düşüşten birkaç gün önce, BTC’nin fiyatı tek günlük yaklaşık 1.500 dolarlık büyük bir artış kaydetmişti.

Peki Bitcoin (BTC) fiyatı için sırada ne var? Fiyat düşmeye ve yeni dipleri işaretlemeye devam edecek mi? Yoksa fiyat hareketi kısa sürede tersine çevrilebilecek kısa vadeli bir etki mi? Bitcoin’in fiyatı kritik destek seviyesi olan 19.800 dolara doğru ilerlerken, şu an net bir toparlanma gerekiyor. Fiyat bu seviyeleri tutamazsa, Titan of Crypto’daki popüler bir analist, fiyatın bir sonraki güçlü destek seviyesi olan 18.500 dolara düşeceğine inanılıyor.

Ancak analistler, haftalık kapanışın, Ichimoku bulut göstergesinin bir bileşeni olan 20.358 dolarda bulunan “Kijun çizgisinin” üzerinde bir kapanışın da önemli olabileceğini söylüyor. Şu anda Bitcoin, 18.900  ile 19.600 dolar arasındaki destek seviyelerine ulaşmış görünüyor. Zira burada 1.2 milyon adres 576.390 BTC satın aldı. Bu nedenle, fiyat bu seviyelerde tutunamazsa, toplu bir tasfiye tetiklenebilir ve bu da fiyatı düşürür. Ayrıca, fiyat sağlıklı bir toparlanma yaşarsa, 1.5 milyon adresin 768.870 BTC’ye sahip olduğu 23.000 dolarda sert bir direnç bulunuyor.

Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: Bu Seviyeler Çok Yakın!

Analist, BTC fiyatında FVG’ye işaret ediyor

Diğer yandan analist Akash Girimath da Bitcoin tahmini açıkladı. Analiste göre Bitcoin fiyatı, 20.386 dolardan 17.181 dolara çıkan haftalık Adil Değer Boşluğuna (FVG) girdiğini gösteriyor. FVG, yatırımcıların bir tarafı kontrolü ele aldığında ortaya çıkan bir dengesizliktir. Bu durumda, Ocak ayı başlarında BTC alıcıları tarafından yaratılan ve haftalık bir mum çubuğunda yüzde 21’lik bir getiriye yol açan bir dengesizlik oluştu. Bitcoin fiyatı hızla yükselirken, sonraki mum tarafından dokunulmayan bir boşluk bıraktı ve ardından bir dengesizlik bıraktı. Tipik olarak bu boşluklar, varlık ona geri döndükçe doldurulur ve getiriler yeniden dengelenir.

Bitcoin fiyatı için ilginç bir şekilde, bu FVG, piyasa yapısında boğaların lehine bir kaymaya neden oldu, yani BTC, 31 Ekim’deki 21.473 dolarlık yüksek seviyeye göre daha yüksek bir seviye belirledi. Bu gelişme, yükseliş görünümünün hala yüksek bir zaman diliminde devam ettiğini ve mevcut düzeltmenin birikim yapmak için iyi bir fırsat olduğunu gösterir. Analiste göre, 20.000 ile 18.800 dolar arasında bir birikim en iyi yol gibi görünüyor. Bununla birlikte, yatırımcıların, son satışların ardından orta noktanın altına düşen haftalık Göreceli Güç Endeksi’ni (RSI) de yakından takip etmeleri gerekiyor. Boğalar kontrol altındaysa, haftalık RSI 50 seviyesinin üzerine çıkmalı ve tutunmalıdır.

Bitcoin’in toparlanması için gereken şeyler ne?

Günlük grafikte, Bitcoin fiyatı şu anda 200 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) tarafından 20.068 dolardan destekleniyor. Bunun hemen altında 200 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) 19.320 dolar ve haftalık FVG’nin orta noktası 18.783 dolar. Analiste göre yukarıda belirtilen seviyeler destek görevi görecek, ancak tüm bu seviyelerin üzerinde tutulamaması durumunda, Bitcoin fiyatı haftalık emir bloğunu 16.968 dolar olarak etiketleyebilir. Muhafazakar bir bakış açısıyla, yatırımcılar Bitcoin fiyatının 17.000 dolara kadar düşebileceğini varsaymalı ve birikim yolculuklarını buna göre planlamalıdır. Analiste göre Bitcoin fiyatının toparlanması iki şeye bağlı olacaktır:

  • Tarım Dışı İstihdam (NFP) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) makroekonomik olayları.
  • Yatırımcıların birikim kapasitesi.
Haftalık Bitcoin Tahmini Düşebiliriz

Makroekonomik olayların volatiliteyi yeniden artırması muhtemeldir, bu nedenle yatırımcıların bu olaylar bitene kadar yerlerinde kalmaları gerekiyor. 14 Mart’taki TÜFE duyurusunun ardından, yatırımcıların birikim yapma kapasitelerini ölçmek için birkaç şeye bakmaları gerekiyor.

Bitcoin tahmini için on-chain işaretler önemli

Analiste göre aşağıdaki üç on-chain metrik Bitcoin tahmini açısından önem taşıyor:

  • Stablecoin balinaları birikim modeli: Bu gösterge, yüksek net değere sahip bireylerin biriktirmek isteyip istemediklerini gösterecek. 100.000 ila 10.000.000 stablecoin tutan balinalar en son Ocak sonu ve Şubat başında BTC’yi 25.000 dolara çıkaran bir artış gördü.
  • Balina işlem sayısı: Bu on-chain metrik, 100.000 dolar veya daha fazla değere sahip işlemlerin sayısını izler ve bu balinaların yatırım çıkarlarının bir temsilcisi olarak hizmet eder. Bu gösterge, büyük bir düşüşün ardından bir artış gösteriyorsa, bir satın alma fırsatına işaret edebilir. Bu metrik, Şubat ayının başından bu yana 50 günlük ortalamanın üzerinde tutarlı bir artış gösteriyor ve bu da yatırımcıların varlıklarını 9 Mart çöküşünden çok önce hareket ettirdiklerini gösteriyor. Bu gösterge, keskin bir düzeltmeden sonra yanarsa, bunun tersini, yani yatırımcıların biriktiğini gösterebilir.
  • BTC tedarik dağılımı: Bu on chain metrik, 100 BTC ile 10.000 BTC arasında tutan BTC balinalarını gösterir. Bu kadar Bitcoin tutan cüzdan sayısındaki artış, mevcut seviyelerde bir birikim modelini gösterebilir ve potansiyel bir toparlanma rallisi önerebilir. Analiste göre Bitcoin fiyatının uzun vadeli yükseliş görünümünü geçersiz kılmasının tek yolu, 15.462 dolarlık engelin altına düşmesidir. Haftalık bir zaman diliminde bu seviyenin üzerinde kalamaması, satın alma baskısının olmadığını teyit edecek ve yükseliş tezini geçersiz kılacaktır. Analiste göre bu gelişme, Bitcoin fiyatının bir sonraki acil destek seviyesi olan 12.898 dolara düşmesini sağlayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

USDC Krizi Bulaşıcı mı? Şimdi Neler Beklenmeli?
USDC Krizi Bulaşıcı mı? Şimdi Neler Beklenmeli? Silicon Valley Bank’ın çöküşü ve Circle’ın USDC stablecoin’inin sabitinden ayrılması (depeg), kriptoda hızla yayılan bir “bulaşıcı etkiyi” tetikledi. Ethereum artık bazı ABD mali düzenleyicileri tarafından bir menkul kıymet olarak kabul ediliyor ve bu, ETH sahipleri ve DeFi...
Aslı Dinçer 2 hafta önce