Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: Bu Seviyelere Düşebiliriz!

649 görüntülenme
Haftalık Bitcoin Tahmini Düşebiliriz

Bitcoin (BTC) fiyatı belirsizlik içinde ve yaklaşık iki haftadır birden fazla zaman diliminde çakışan dirençlerle boğuşuyor. Boğalar ve ayılar kontrol için savaşırken, altcoinler kaos içinde; bazıları patlıyor, diğerleri hızlı ve etkileyici kazanımların ardından geri çekiliyor. Bu esnada, iki uzman Bitcoin tahmini kısa vadede eski dipleri tekrar görebileceğimizden endişeli. İşte nedenleri ve kritik seviyeler…

Bitcoin fiyatı büyük resimde tehlikede

Haftalık zaman diliminde ortaya çıkan tehlike, Bitcoin fiyatı için en yakın destek seviyesinin 21.867 dolar olduğunu gösteriyor. Ancak üç günlük grafik, 50 günlük Üstel Hareketli Ortalamanın (EMA) 22.127 dolardan potansiyel satış baskısını azaltacağını gösteriyor.

Günlük grafiğe bakış, Bitcoin fiyatının çok daha nüanslı görünümünü sunuyor. 25.211 dolarlık direnç önemli ve daha yüksek zaman dilimlerindeki direnç seviyeleriyle örtüşüyor. Bu nedenle, piyasa yapıcılardan veya akıllı paradan Bitcoin fiyatını kasıtlı olarak yükseltecek manipülasyonlar olabilir. Bu hamle iki şeyi başarabilir: boğaları daha sonra tuzağa düşürmeye davet etmek ve bariz satış sinyallerine dayalı olarak işlem yapan erken ayıları yıkamak.

İdeal giriş seviyeleri

BTC, alım tarafı likiditesini yukarı yönde topladığından, birçok short pozisyonu geçersiz kılabilir. Ancak BTC’yi 23.516 dolarlık dip seviyelerin altına iten hızlı bir geri dönüş, long pozisyonları da geçersiz kılacak. Her iki tarafı da tuzağa düşüren böyle bir hareket, 200 günlük EMA olan 21.699 dolara geri çekilmeye başlamak için ideal olabilir. Bu desteğin ötesinde, BTC 200 günlük SMA’ya sahip ve 19.756 dolarda bir destek seviyesi olarak hareket ediyor.

Önyargı ortadan kalktıkça BTC balinaları tarafsız kalıyor

Yükseliş senaryosu, belirli koşullar karşılanana kadar muhtemelen beklemede tutulacak olsa da, on-chain metrikler balinaların birikmeyi bıraktığını ortaya koyuyor. 100 ila 10.000 BTC tutan cüzdan sayısı iki ayı aşkın süredir 16.000 ila 15.950 arasında gidip geliyor. Böyle bir konsolidasyon, bu alıcılardan birikecek ilgi olmadığını gösterir.

Ayrıca, BTC için on-chain işlem hacmi 42 milyar BTC’den 29 milyara düştü. Bu ani düşüş, üç günlük zaman diliminde teknik açıdan kaydedilen düşüş eğilimini daha da netleştiriyor. Bu nedenle, piyasa değerine göre en büyük kripto için bir geri çekilme bekleniyor. Kriptokoin.com olarak pek çok analistin bu beklentiye sahip olduğunu aktarmıştık.

Balina İşlem sayısı metriği, yatırımcı güvenine son darbeyi vurur. Bu endeks, 1 milyon dolar veya daha yüksek değeri olan işlemleri takip eder. Bu büyük işlemlerin sayısı, devam eden bir artış gösteriyorsa, bu kuruluşların kâr elde etmek istediğini gösterir. Ancak bazen endeks ani bir düşüşün ardından yüksek bir aktivite gösteriyor ve bu da balinaların biriktiğini ortaya koyuyor.

Bu endeks, piyasa koşullarına bağlı olarak bir satış veya alım sinyali işlevi görebilir. Bitcoin’in yeni yıl rallisi onu %48 artırdıktan sonra, 1 milyon dolar veya daha yüksek değere sahip balina işlemleri yedi günlük ortalamanın üzerinde kaldı. Bu da BTC yatırımcıları için kâr elde etmenin kesinlikle gündemde olduğunu gösteriyor.

Haftalık Bitcoin Tahmini Düşebiliriz

Bitcoin tahmini yaparken bu seviyelere dikkat

Analist Akash Girimath, short pozisyon almak için için en iyi seviyenin son zamanlardaki 25.211 dolarlık zirve olduğunu belirtti. Tersine, Bitcoin fiyatı 25.207 dolar seviyesinde haftalık bir mum çubuğu üretirse, bu büyük ölçüde iyimser bir gelişme olacaktır. Ayrıca, yeni yatırımcıların momentumuna bağlı olarak, Bitcoin fiyatı kesin olarak ayıları arenadan çıkarabilir ve bir sonraki psikolojik seviye olan 30.000 dolara yükselmeyi tetikleyebilir.

Popüler teknik analist Micheal van de Poppe ise kısa vadede 22.000 doların üzerinde bir kırılmanın muhtemelen 25,000 dolara yol açacağı görüşünde. Fakat ayıların gücü göz ardı edilmemeli…

Micheal van de Poppe’nin güncel Bitcoin tahmini: Bu seviye %50 düşüş tetikleyebilir

Yukarıdaki analizlerde aktardığımız gibi yatay işlem gören Bitcoin, 22.000 dolara düşme riski taşıyor. Bu gibi durumlarda, piyasadaki altcoin’ler aşırı düşüş etkisi altına girebilir ve sert bir şekilde düşebilir. Micheal van de Poppe, Bitcoin’de aşırı ayı durumunda altcoin piyasasının da %30’dan fazla düşebileceğini söylüyor:

Eğer bu mevcut 23,000 dolarlık destek kırılırsa, altcoinleri mevcut seviyelerinden %30-50 aşağı gönderebilir. Bu esnada BTC 21,000 dolara kadar düşmüş olacak. O zamanlar güçlü olanlardan bazılarını satın almaktan ve pozisyonlarını yeniden dengelemekten mutluluk duyuyoruz.

Poppe ayrıca, fiyat 22.000 doların üzerinde kalana kadar 25.000 dolara sıçramayı beklerken, BTC fiyat rallisinde bir yükseliş tersine dönme olasılığı beliriyor:

Piyasalar hala bir yükseliş trendi içinde düzenli bir düzeltme yaşıyor. Bitcoin 22.000 doların üzerinde kaldığı sürece, bu 25.000 dolara doğru devam etmeyi beklemek için yeterli olacaktır.

Haftalık Bitcoin Tahmini Düşebiliriz

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Altcoin ile Ortaklık Kurdu Fırladı
Binance Bu Altcoin ile Ortaklık Kurdu: Fiyat Fırladı! Kripto paraların kullanımını ticarileştirmeyi amaçlayan bir altcoin projesi, bu hedefinde piyasanın en büyük markasıyla ortaklık kurdu. Binance Pay, yeni bir duyuruda kripto işlemlerini desteklemek için entegrasyonunu duyurdu. Binance Pay, yeni altcoin ortağını duyurdu Binance Pay’in yeni ortağı...
Buğra Çağlar 1 ay önce