Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: İşte Beklenen Seviyeler!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
2.976 görüntülenme
Haftalık Bitcoin Tahmini Çıktı: İşte Beklenen Seviyeler!

Kripto analisti Akash Girimath’a göre, Bitcoin fiyatı, Perşembe günkü piyasa satışlarının ardından boğa yapısının alt sınırına yaklaştı. Bu hareket aynı zamanda birçok altcoin traderının hazırlıksız yakalanmasına ve 65 milyon dolarlık tasfiyeye yol açmasına neden oldu. Analist, ne olursa olsun, BTC temellerini bulmak için çabalarken yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini söylüyor ve Bitcoin tahmini için göstergeleri değerlendiriyor.

Bitcoin tahmini: BTC fiyatı sessiz oyunu oynuyor

Bitcoin fiyatı, 25.000 dolarlık psikolojik seviyeyi etiketleme ve aşma arayışında beş yüksek ve iki yüksek dip belirledi. Bu salınım noktalarındaki trend çizgilerini birleştirmek, yükselen bir paralel kanalı ortaya çıkarır. Perşembe günkü düşüş, Bitcoin fiyatının dört saatlik grafikte 200 Basit ve Üstel Hareketli Ortalamayı (SMA, EMA) geçmesine neden oldu. Bu yüzden BTC, şu anda Momentum Tersine Dönme Göstergesinin (MRI) kırılma çizgisinden 22.258 dolardan sekiyor.

Bu kırılma çizgisi, Bitcoin fiyatı için bir sonraki hamleyi belirlemede anahtar konumunda. Teknik açıdan bakıldığında, 21.265 dolarlık destek seviyesinin dökümü daha düşük bir dip oluşturacaktır. Böyle bir gelişme, yalnızca kenara atılan yatırımcılardan gelen bir satış baskısını tetiklemekle kalmayacak, aynı zamanda yükseliş görünümünü de geçersiz kılacaktır. Kombine satış baskısı büyük olasılıkla 200 günlük EMA’yı 21.175 dolardan kıracak ve 200 günlük SMA’yı 19.724 dolardan etiketleyecek.

Bitcoin tahmini
BTC 1 günlük grafik

Bahsi geçen seviyelerle ilgili ilginç bir detay ise Chicago Mercantile Exchange’de (CME) görülen Bitcoin fiyat hareketinde oluşan boşluklarla örtüşmesi. CME, BTC trade’ine yalnızca hafta içi izin verir, bu nedenle grafikte hafta sonları boşluklar var. Grafik uzmanları, boşlukların neredeyse her zaman, sonunda doldurulduğunu tespit ettiler. Bu, BTC fiyatının CME boşluğu seviyesine düşme ve onu doldurma şansının arttığını gösteriyor.

Bitcoin fiyatı devam eden yükseliş yapısını kırar ve 21.625 dolarlık destek seviyesini bir direnç bariyerine çevirirse, bir sonraki önemli bölge, 200 günlük SMA ile çakışan 19.995 dolardan 20.460 dolara uzanan ani CME gap (açığı) olacaktır.

Bitcoin tahmini
BTC 1 günlük CME grafiği

Bitcoin’in borsa ile korelasyonda bir kırılma mı var?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC ve borsanın her ikisi de Federal Reserve tarafından yürürlüğe giren politikalarla bağlantılı olan paranın maliyetinden ve ABD Dolarının değerinden etkileniyor. Bu yüzden, Bitcoin fiyatı bir dereceye kadar borsa ile ilişkili. Bu nedenle, BTC’nin son satışında olduğu gibi hisse senedi fiyatları ile BTC arasında bir kopukluk olduğunda, bu kuralın istisnasıdır.

Bitcoin tahmini için aşağıdaki grafik, BTC’nin son zamanlardaki düşüşünün münferit bir olay olduğunu gösteriyor. S&P 500 bir artış görürken BTC ve ETH keskin bir şekilde geriledi. Bu arada altın fiyatı etkilenmedi. Bu kopukluğun kısa vadeli mi yoksa daha uzun vadede mi devam edeceğini belirlemek için henüz çok erken.

Bitcoin tahmini
BTC – ETH – Altın – S&P500 grafiği

Traderlar, muhtemelen çoğunluğa atlamak yerine BTC fiyatındaki mevcut düşüşle ilgili olarak bir ‘atlamadan önce bak’ felsefesini benimsemeli. Böyle ani bir hareketin ardından, piyasanın bir sonraki eli ortaya çıkarmadan önce konsolide olması için zamana ihtiyacı var. O zamana kadar yatırımcılar temkinli kalmalı. 21.625 dolarlık destek seviyesi veya yükseliş yapısı devam ederse ve kenara atılan alıcılar Bitcoin’in imdadına yetişirse, yatırımcılar BTC fiyatının toparlanma girişiminde bulunmasını bekleyebilir. Böyle bir durumda 23.747 dolar aşılması zor bir seviye olacaktır.

Bunu başarılı bir şekilde yapmak, 25.211 dolarda oluşan eşit yükseklerin üzerinde kalan alıcı tarafı likiditesini toplamanın yolunu açacaktır. Haftalık bir zaman diliminde bu seviyede bir değişim, düşüş görünümünü geçersiz kılacak ve potansiyel olarak 30.000 dolarlık psikolojik seviyeye yükselmeyi tetikleyecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE, MATIC, SOL, BTC ve Bu 6 Coin İçin Al-Sat Seviyeleri!
DOGE, MATIC, SOL, BTC ve Bu 6 Coin İçin Al-Sat Seviyeleri! Silvergate Bank ve FTX’ten gelen ilgili haberler, yatırımcıların satış düğmesine basma kararını etkilemiş olabilir. Ancak Kripto analisti Rakesh Upadhyay’a göre, daha fazla düşüş potansiyeli sınırlı kalabilir. Aşağı yönde, Bitcoin ve DOGE dahil büyük altcoin’lerde destek görevi görebilecek...
Vural Erkan 3 hafta önce