Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Yayınlandı: İşte Beklentiler!

Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Yayınlandı İşte Beklentiler!
Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Yayınlandı İşte Beklentiler!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftanın altın ve Bitcoin grafiğine odaklanıyoruz. Altın fiyatı Cuma günkü düşüş yönlü açılış öncesinde sıkışık bir noktaya sıkıştı. Bitcoin ise geçen hafta 1.500 dolarlık bir aralıkta hareket etti. Peki bundan sonrası için neler olacak. Yazımıza bakalım.

Altın fiyatında bir aralık var

Geçen haftanın açılışı öncesi Altın için önemli değerlendirmeler yapmıştık. Buna göre direnç noktaları ile destek noktalarını belirlemiştik. Yazımızda 1983 doların direnç noktası olduğuna dikkat çekmiştik. Diğer taraftan 1925 dolar seviyesinin önemli bir destek noktası olduğuna işaret etmiştik.  Burada önemli bir noktas bir short squeeze olayıydı.

Günlük grafiklerde, altın için fiyatın şu anda bir direnç alanında olduğu görülüyor. Bu durum aynı zamanda altın fiyatının bir düzeltmenin eşiğinde olabileceğini gösterdi. 61,8 Fibonacci geri çekilme alanı 1.932 dolar seviyesinde destek olarak görülüyor.

Altın fiyat güncellemesi

Geçen haftanın altın fiyatının en yüksek seviyesi, bir sonraki önemli yükselişten önce daha önce açıklandığı gibi ilk aşağı yönlü hedef olacek. Short squeeze devam ederse bu durum sonrasında geçen ayın en yüksek seviyeleri yukarı yönlü olarak görülebilir.

Altın piyasası Perşembe gününün en yüksek ve en düşük seviyeleri arasında sıkışmış durumda. Ayrıca bir kırılma beklentiler dahilinde. Yukarı yönde bir fiyat dengesizliğimiz var. Bu da tezin aşağı yönü ortaya çıkmadan önce Altın fiyatının yükseldiğini görecek.

Cuma gününün, 7 Temmuz Cuma gününden bu yana bir dizi yüksek kapanış içinde İlk Kırmızı Gün (First Red Day, FRD) olarak kapandığını görebiliyoruz. Bu da aşağı yönlü Düşük Asılı Meyve (Low Hanging Fruit, LHF)’yi açılış ve haftanın ilk dengesi için savunmasız bırakıyor.

Bitcoin grafiği

Bitcoin Ripple’ın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı kazandığı yasal zaferin ardından 13 Temmuz’da sıkıcı yatay fiyat hareketinden kopmaya çalıştı. Ancak coşkunun kısa ömürlü olduğu kanıtlandı. Satıcılar 14 Temmuz’da fiyatı tekrar aralığa çekerek daha yüksek seviyelerde aktif olmaya devam ettiklerini gösterdi. Bununla birlikte, boğaların Bitcoin’in fiyatını 30.000 doların üzerinde tutmuş olması olumlu bir işaret.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda piyasa gözlemcilerinin, en önemlilerinden biri BlackRock’ın teklifi olan spot Bitcoin ETF’si için çeşitli borsa yatırım fonu (ETF) tekliflerinin inceleme sürecini yakından takip etmesi beklentiler dahilinde. Bloomberg Intelligence’dan Eric Balchunas ve James Seyffart’a göre, ilginç bir şekilde BlackRock tarafından yapılan 550 ETF başvurusundan yalnızca biri için ret söz konusuydu.

Bitcoin konsolide olup bir sonraki katalizörünü beklerken bile, birkaç altcoin sağlam alımlara tanık oluyor. Bu durum Bitcoin’in piyasa hakimiyetini %50’nin altına çekerek yakın vadede odağın altcoinlere kayabileceğini gösteriyor.

Bitcoin fiyat analizi

Bitcoin 13 Temmuz’da 31.000 doların üzerinde kapandı. Ancak ayılar 14 Temmuz’da fiyatı tekrar seviyenin altına çektiler. Bu nedenle bu bir boğa tuzağı olduğunu kanıtladı. Bu da ayıların 31.000 ila 32.400 dolar arasındaki bölgeyi şiddetle savunduğunu gösteriyor.

altın

Son birkaç günün fiyat hareketi, göreceli güç endeksinde (RSI) düşüş yönünde bir sapma oluşturdu. Bu da yükseliş momentumunun zayıfladığını gösteriyor. Ayılar, fiyatı 20 günlük üssel hareketli ortalamanın (30.187 dolar) altına çekerek avantajlarını geliştirmeye çalışacak. Bunu başarırlarsa, BTC/USDT kuru 50 günlük basit hareketli ortalamaya (28.631 dolara) gelecek.

Boğalar düşüşü engellemek istiyorsa, fiyatı hızlı bir şekilde 31.000 doların üzerine çıkarmaları ve sürdürmeleri gerekecek. Parite daha sonra 32.400 dolara gelecek. Bu seviyenin üzerinde bir kırılma ve kapanış, arada büyük bir direnç olmadığı için 40.000 dolara potansiyel bir koşunun yolunu açacak.

altın

Parite dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların altına düştü. Ayrıca bu da talebin daha yüksek seviyelerde kuruduğunu gösteriyor. Ayıların daha derin bir düzeltme başlatmak için fiyatı 29.500 doların altına düşürmesi ve sürdürmesi gerekecek. Parite daha sonra 27.500 dolara kadar düşecek. Alternatif olarak, boğaların 32.400 dolara doğru bir yükseliş hareketi başlatmak için fiyatı 31.000 doların üzerine çıkarması ve sürdürmesi gerekecek. Eğer fiyat 32.400 dolardan düşer ancak 31.000 dolardan toparlanırsa, bu durum boğaların seviyeyi desteğe çevirdiğini gösterecektir. Parite daha sonra 40.000 dolara doğru bir ralli başlatacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Yayınlandı: İşte Beklentiler!