Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklentiler!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
169 görüntülenme
Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklentiler!

Altın ve Bitcoin çok önemli bir haftaya giriyor. Bu hafta Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ifade verecek ve ABD Tarım Dışı İstihdam verisi kilit olaylar olacak. Teknik analiste göre, altın için 4 saatlik dinamik desteği yükseliş yolunda kilit nokta olarak duruyor. Kripto analisti ise Bitcoin için karamsar bir tablo çiziyor.

Haftanın altın grafikleri ne söylüyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, ABD doları ve Hazine getirilerindeki gerilemenin Federal Reserve’in daha fazla faiz artırımına ilişkin bazı endişeleri hafifletmesiyle, beş hafta içindeki ilk haftalık artışını ilan etmek için Cuma günü yükseldi. Ancak, haftanın başındaki yeni veriler, bu haftaki NFP öncesinde gelen ABD iş piyasasında direncin devam ettiğini gösterdi. Bunun, istihdam piyasasının Fed üzerindeki faiz oranlarını artırması için baskı yapması muhtemel. Bu arada, daha güçlü bir USD ve daha yüksek getiriler de yatırımcıların değerli metale olan talebini olumsuz yönde etkiledi.

ABD Dolarının Şubat ayındaki yükselişi altını baskıladı, ancak ABD Dolar Endeksi (DXY) beş hafta içindeki ilk haftalık kaybıyla sona erdiğinde, boğalar ayın başlarında bu baskılardan kurtuldu. Teknik analisti Ross Burland’a göre, aşağıdaki grafikler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ifadesi öncesinde geçici bir yükseliş aşamasına işaret ediyor. Ancak, Başkan Powell şahin bir söylemde bulunursa, özellikle Tarım Dışı İstihdam Verileri bize başka bir hasılat rekoru kırarsa, altın bu haftaki rallisinin buharlaşmasına tanık olabilir. Bununla birlikte, analiste göre, aşağıdaki grafiklerin gösterdiği gibi, altın fiyatı için şimdilik bir yükseliş aşamasındayız.

Boğalar devreye girdi ve Cuma mumu güçlü, bu da bu haftanın başında devam etme ihtimalini bırakıyor.

Altın

Daha fazla ilerlemenin 1.880/90 dolar civarındaki arzla karşılanmasının beklendiği yerde yakınlarda bir direnişimiz var.

Altın

4 saatlik grafik, altın fiyatının ilk testleri tutması beklenen dinamik desteği sürdüğünü gösteriyor. Ancak bunun kırılması, 1.825 dolarlık çok önemli destek yapısını test etmek için bir hareket riskini açıyor. Orada bir kırılma, büyük olasılıkla tetiklenen bir emir telaşı ve ardından hızlı bir düşüş hareketine neden olacak.

Altın

Haftanın Bitcoin grafiklerinde düşüş hissi hakim

ABD hisse senedi piyasaları geçen hafta güçlü bir toparlanma kaydetti ancak lider kripto aynı şeyi yapamadı. Bu, kripto yatırımcılarının uzak durduğu ve  kripto dostu banka Silvergate’in devam eden sorunlardan endişe duyduğu anlamına geliyor. Kripto analisti Rakesh Upadhyay, Bitcoin’in günlük ve 4 saatlik grafiklerdeki görünümünü değerlendiriyor. Lider kripto, 3 Mart’ta 22.800 dolardaki desteğin altına geriledi. Alıcılar, BTC’yi 5 Mart’taki kırılma seviyesinin üzerine çıkarmaya çalışsa da başarılı olamadı. Ayrıca, mum çubuğundaki uzun fitil, ayıların 22.800 doları dirence çevirmeye çalıştığını gösteriyor.

BTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

Bu arada, 23.159 dolardaki 20 günlük üstel hareketli ortalama düşmeye başladı ve RSI 44’ün altında kaldı. Bu durum da BTC ayıların konumlarını sağlamlaştırmak için çabaladıklarının bir göstergesi. Öte yandan, satıcılar, fiyatı 21.480 dolardaki desteğin altına düşürmeye çalışacak. Bunu başarırlarsa, Bitcoin’in 20.000 dolardaki hayati desteği yeniden test etmesi mümkün.

Bununla birlikte, boğalar bu düşüşü önlemek istiyorsa, BTC’yi hızla 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmak zorunda. Çünkü, böyle bir hareket, daha düşük seviyelerde agresif alım olduğunu gösterecektir. Lider kriptonun daha sonra 24.000 dolara ve ardından 25.250 dolara yükselmesi muhtemel. Ayrıca, bu direncin üzerindeki bir kırılma, potansiyel bir eğilim değişikliği anlamına gelecektir.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Bu arada, 4 saatlik grafikte hareketli ortalamalar aşağı dönüyor, ayrıca RSI 39’a yakın. Bu durum, ayıların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Bitcoin 20 günlük EMA’dan düşer ve 21.971 doların altına gerilerse, 21.480 dolardaki desteği yeniden test etmesi olası. Öte yandan, boğalar fiyatı 20-EMA’nın üzerine çıkarırsa, işin rengi değişir. Çünkü bu, ayıların kontrollerini kaybettiğinin bir göstergesi olarak algılanır. Lider kriptonun daha sonra 50 günlük basit hareketli ortalamaya doğru yol alması muhtemel. Burada, ayıların savunması için önemli bir seviye ortaya çıkıyor. Çünkü, bu seviyenin üzerinde bir kırılmanın, 24.000 dolara doğru bir ralli için kapıları açması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxstreet
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SEC'ten Yeni Kripto Davası: Bu Altcoin Yasaları Çiğniyor!
SEC’ten Yeni Kripto Davası: Bu Altcoin Yasaları Çiğniyor! ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir altcoin şirketine dava açtı. Utah merkezli bir şirketin 18 milyon dolarlık sahte kripto para madencilik ekipmanı sattığı iddia edilmekte. İşte detaylar… SEC, altcoin şirketini hedef aldı ABD Menkul Kıymetler...
Aslı Dinçer 2 hafta önce