Haftanın Öne Çıkan Bitcoin Gelişmeleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu hafta oldukça önemli gelişmeler oldu. McAfee’nin “Lanetli” cüzdanı, altcoin piyasasında panik havası, Binance’in Liechtenstein’daki yeni fiat-kripto platformu ve çok daha fazlası. Bu hafta en çok tartışılan konu ise İngiltere’de bankaların kriptopara sahiplerini hedef alarak varlıklarını dondurması ve herhangi bir uyarı olmadan bloke etmesi oldu.

Paxful Rwanda’da İkinci Okulu Kuruyor

Pazartesi günü Paxful tarafından oldukça güzel bir haber paylaşıldı. 2017’de #BuiltWithBitcoin adı altında Rwanda’da bir hemşirelik okulunun kurulmasını amaçlayan program şimdi ise Afrika’daki bir ülkede ikinci bir okulun yapımına başladı. 6-15 yaş arasındaki öğrencileri hedefleyen okulun yapımına direkt olarak $20,000 dolarlık bir bağışla başlandı. Toplam inşaatın $100,000 dolar tutması bekleniyor ve bu rakam online bağış kampanyası ile sağlanacak. Bağışlar BTC, BCH, ETH, LTC ve Dash ile yapılıyor. Ve Paxful $100,000 hedefine ulaşana kadar devam edeceğini söyledi.

Altkoin Paniği

The Weekly: McAfee’s Doomed Wallet, Altcoin Panic, Binance Launches Fiat-to-CryptoAltkoin piyasası Salı günkü habere göre oldukça kötü durumdaydı. Tüm dünyadaki kripto forumlarında adeta bir panik havası esti. Iota, BNB ve Vechain gibi koinler bir günde %20 değer kaybetti, daha sonrasında ise bu kayıp %25’i buldu. Kriptopara piyasasındaki toplam değer $194 milyarı buldu. BTC hakimiyeti ise şu anda %53.5. İlk 100’deki kriptoparalar arasında yalnızca üçü yeşil renkteydi, ve bunlar da tahmin edildiği gibi durağan koinlerdi.

Müptelalar IPO’ya Kripto Yatırmıyor

Çarşamba günü meşhur kenevir dergisi High Times’ın artık IPO’larında (Initial Public Offering – İlk Halka Arz) kriptopara kabul etmeyeceğini açıkladı. SEC’le olan dosyaya göre, şirketin geçmiş açıklamaları yanlışlıkla yapıldı. Yapılan açıklamada “şirket ödemelerde yanlışlıkla Bitcoin kabul etmeyeceğini açıkladı” denildi. Ancak bunun nedenli başka bir şirketin düşme eğiliminde olan piyasa nedeniyle çekinmesi veya sahne arkasındaki regülatörler tarafından bir şekilde gözü korkutulmuş olabilir. Bu durumda orjinal açıklamayı yapanın o anda kafasının güzel olması oldukça muhtemel.

McAfee’nin “Hacklenmeyen” Cüzdanı Lanetlendi

The Weekly: McAfee’s Doomed Wallet, Altcoin Panic, Binance Launches Fiat-to-CryptoPerşembe günü John McAfee’nin “hacklenmeyen” Bitfi cüzdanıyla başarıyla işlem yapabildikleri söylendi. Hatta birisi kontrolünü kanıtlamak adına içerisine klasik video oyunu Doom’u yükledi. McAfee buna şu tweet’le yanıt verdi: “Bitfi cüzdanınıza bir video oyunun yüklenmesinin güvenlikle hiç bir alakası yok. Bu amatörce bir hareket, hacklenme değil! Ekranı ve bilgisayarı olan herhangi bir cihazla bilgisayar oynanabilir. Hatta Bitfi cüzdanında YouTube videoları bile izleyebilirim.” ifadelerinde bulundu. Daha sonra: “O kadar çok güldüm ki zor nefes alıyorum. Hackerlar Bitfi cüzdanında Doom oynuyor, video oynatıyor ve müzik çalıyor. Bu olanaklar için ekstra ücret talep etmiyoruz. Kimse bizim cüzdanlarımızdan herhangi bir koin çalamadı ve kimse çalamayacak. Önemli olan da bu değil mi?”

Binance Liechtenstein’da Fiat-Kripto Borsası Başlattı

Cuma günü Binance’in Liechenstein’da bir fiat-kripto ticaret platformu başlattığı duyurulmuştu. LCX ile bir girişim başlatılarak 15 profesyonelden oluşan ve müşteri desteği, yasal gereklilikler, gerekli özen, KYC, AML ve hükümetle iletişim gibi konularda çalışan bir ekip kuruldu. Binance ise bu platformu kurup destekleyecek. Yeni borsa ile İsveç frankı (CHF) ve Euro (EUR) cinsinde büyük kriptoparalar alınabilecek ve gelecekte daha çok paranın eklenmesi bekleniyor. Liechtenstein belediye başlanı Adrian Hasler bu girişimi desteklediğini şu sözlerle ifade etti: “Liechtenstein’ın mevcut ve gelecekteki yasal çerçevenin ve uygulanmasının Liechtenstein’da güçlü hizmetler sunması için Binance LCX ve diğer blockchain şirketlerinin sağlam bir temel oluşturduğundan eminiz.”

Bitcoin ile Saç Spreyi Alabilirsiniz

The Weekly: McAfee’s Doomed Wallet, Altcoin Panic, Binance Launches Fiat-to-CryptoCumartesi günü çıkan haberde ise artık Bitcoin ile saç spreyi alabileceğiniz yazıldı. Howard McLaren, Thom Priano ve Garren tarafından kurulan R+Co isimli güzellik topluluğu işletmelerinde BTC ve BCH ile ödeme kabul edeceğini açıkladı. R+Co’nun genel müdürü Dan Langer: “Blockchain teknolojisi güzellik sektöründe yıkıcı bir etki yaratacak. Tüketicilerin tüm alışverişlerdeki davranış verileri saklanabilecek. Bu gelişen teknolojinin öncüsü olmak adına daha başındayken Bitcoin ile ödeme gibi bu yöntemleri uygulamaya ve teknoloji geliştikçe öğrenmeye karar verdik.”

İngiltere Bankaları Kriptopara Sahiplerini Hedef Alıyor

Bu haftanın en çarpıcı konularından birisi de İngiltere’de bankaların kriptopara sahiplerini hedef alması oldu. Kriptoparaya yasalara uygun bir şekilde büyük miktarda yatırım yapan insanlar hesaplarının dondurulduğunu ve herhangi bir uyarı yapılmadan erişime kapatıldığını bildirdi. Bu durumun da para aklama ve Bitcoin’e olan genel güvensizlik nedeniyle yapıldığı açıklandı. Hatta bir kişi evine polisin baskın yaptığını ve bilgisayarına haciz konulduğunu açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’datakip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

News.Bitcoin.com

Haftanın Öne Çıkan Bitcoin Gelişmeleri