16 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir! 

16 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir! 
16 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir! 
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, piyasada hafif bir düşüş eğilimine sahip olmaya devam ediyor. Sarı metal, bu hafta içinde, 1.800 doların altını ziyaret etti. Bununla birlikte, dünya çapında artan faiz oranlarıyla karşı karşıya kalan değerli metal zeminini korumaya devam ediyor. Piyasa analistleri şimdilik altında önemli bir rota beklemiyorlar.

“Teknik resim, altın fiyatın yakın vadede düşebileceğini gösteriyor”

En son Kitco News Haftalık Altın Anketi, Wall Street analistleri ve Main Street yatırımcıları arasında duyarlılığın nispeten tarafsız olduğunu gösteriyor. Capital, Equiti Capital’de Piyasa Analisti David Madden, yükselen faiz oranlarının ABD dolarını artırdığını söylüyor. Aynı zamanda hisse senedi piyasaları için daha fazla oynaklık yarattığını belirtiyor. Bu nedenle Madden, 1.800 doların kısa vadede altının adil değerini temsil edebileceğini ifade ediyor. Analist, bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

ABD dolarının güvenli liman varlığı olarak altına göre hafif bir avantajı olduğunu düşünüyorum. Altın 1.800 dolar civarında işlem görmekte rahat görünüyor. Bununla birlikte, teknik resim fiyatın yakın vadede düşebileceğini gösteriyor.

Altın

Daniel Pavilonis: Altın fiyatı düştü, ancak bozulmadı!

Yorumlar, altın piyasasının üçüncü haftasını negatif bölgede bitirmesiyle geliyor. Ağustos altın vadeli işlemleri son Cuma gününe göre %1,5’ten fazla düşüşle 1.800,80 dolardan işlem gördü. Kasvetli teknik görünüme ek olarak, altın piyasası Haziran’ı üst üste üçüncü kaybıyla kapattı.

2022’nin ikinci yarısına kasvetli başlangıca rağmen altın, hisse senedi piyasalarından daha iyi performans göstermeye devam ediyor. S&P 500, yılın ilk yarısını %20 düşüşle kapattı. Bu 1970’lerden bu yana en kötü yarı yıl performansı. RJO Vadeli İşlemlerinde Kıdemli Emtia brokerı Daniel Pavilonis, şu yorumu yapıyor:

Altın hala yapması gerekeni yapıyor. Tüm faiz artırımı sorunlarıyla birlikte altın zeminini koruyor. Fiyat daha düşük ama bozulmadı.

Altın anketi sonuçları ne gösteriyor?

Bu hafta 16 Wall Street analisti Kitco News’in altın anketine katıldı. Katılımcılar arasında beş analist veya %31’i yakın vadede altında boğa eğilimindeydi. Aynı zamanda, yedi analist veya %44, altın üzerinde ayı eğilimindeydi. Diğer dört analist veya %25, gelecek hafta değerli metalde tarafsız kalmayı seçti.

Anket

Bu arada, online Main Street anketlerinde 612 oy kullanıldı. Bunların 253’ü veya %41’i altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. Diğer 233 veya %38 seçmen daha da düşeceğini söylerken, 126 seçmen veya %21 kısa vadede tarafsız kaldı.

Bireysel yatırımcılar arasındaki duyarlılık birkaç yılın en düşük seviyesinde kaldı. BU nedenle katılım oranı da öyle oldu. Analistler, fiyatların konsolide edilmesiyle yatırımcıların altına olan ilgisinin son zamanlarda soğuduğunu belirtiyorlar.

Altın

“Sarı metal, mücadele etmeye devam edecek”

Bazı analistlere göre, Federal Rezerv faiz oranlarını artırmaya yönelik küresel baskıya öncülük ederken altın mücadele etmeye devam edecek. Bu arada Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed’in bu ayın sonunda faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor.

Ancak para politikasını sıkılaştırmak isteyen tek merkez bankası Federal Rezerv değil. Enflasyon artmaya devam ederken, ECB’nin Temmuz ayında faiz oranlarını artıracağına dair beklentiler artıyor. Cuma günü, ön veriler, Avrupa’da enflasyonun Haziran ayında yıllık %8,1’lik artıştan %8,6’ya yükseldiğini gösterdi.

Altın

Adrian Day: Bu parlak metal için çılgınca olumlu olur

Bununla birlikte, diğer analistler, yavaşlayan büyüme karşısında faiz oranlarını yükseltmeye çalıştıkları için merkez bankalarının hepsinin aynı ikilemle karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor. Adrian Day Varlık Yönetimi Başkanı Adrian Day, mevcut ortamda altının aşırı satıldığını ve bir sıçrama beklediğini söylüyor. Day, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Merkez bankaları, enflasyonu düşürmek için sıkılaştırmaya devam etme veya ekonomileri durgunluğa itme seçeneğiyle karşı karşıya kalacak. ABD zaten bir tanesinde olabilir. Bu noktada çoğu, sıkılaştırmalarını yavaşlatacak. Veya ekonomik koşullar yeterince kötüleşirse rotayı tersine çevirecek. Fed ve diğer bankalar enflasyonu kontrol etme çabalarından vazgeçerse, bu altın için çılgınca olumlu olur.

sarı metal

Marc Chandler, altına daha temkinli yaklaşıyor

Bannockburn Global Forex Genel Müdürü Marc Chandler da, altında bir sıçrama aradığını söylüyor. Ancak değerli metal konusunda o kadar iyimser değil. Chandler, şu görüşlerini paylaşıyor:

Bu haftaki 1.800 doların altındaki büyük çöküşten sonra daha aşağı inmek konusunda isteksizim. Bununla birlikte, durgunluk korkularının enflasyonu ana endişelerden biri olarak gölgede bırakması nedeniyle satış için bir sıçrama olması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

16 Wall Street Analisti: Altın Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir!