Hangi Oyun Coinleri Parlıyor? Bu Altcoinlere Bakın!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
723 görüntülenme
Hangi Oyun Coinleri Parlıyor? Bu Altcoinlere Bakın!

Yakın tarihli bir DappRadar raporuna göre, oyunla ilgili Günlük Benzersiz Aktif Cüzdanların (dUAW) Şubat ayında %12,33 düşüş kaydetmesine rağmen, on-chain oyun, merkezi olmayan uygulama (dApp) endüstrisinin %45,43’ünü oluşturuyor. Oyun geliştiricisi Unity ayrıca sektöre yönelik boğa eğilimini gösteriyor ve 13 Blockchain tabanlı yazılım geliştirme kiti (SDK) sunarak alana girdi. Peki hangi oyun coinleri gelecek vaat ediyor?

Blockchain oyun endüstrisinde son durum

DappRadar’ın raporu, geçen ay kaydedilen %12,33’lük düşüşün, “Şubat ayı sektör için yavaş bir ay olma eğiliminde olduğundan” önceki yıllarla tutarlılık gösterdiğine dikkat çekiyor. Oyun oynama, endüstri faaliyetinin neredeyse yarısını oluşturmaya devam etse de, azalan dUAW sayıları nedeniyle hakimiyeti bozulmadı.

Oyun coinleri
DeFi ve Oyun hakimiyeti / Kaynak: DappRadar

Şubat ayındaki %45’lik oran, Ocak ayında %48 olan oyun sektörünün sektör üzerindeki hakimiyetinden bir düşüşe işaret ediyor. Mevcut hakimiyet oranı, Ocak ayında kaydedilen büyümeyi geri sarıyor ve hakimiyet oranlarını Aralık 2022’deki ile aynı hale getiriyor.

Ne olursa olsun, oyun coinleri, DeFi üzerinde mutlak hakimiyeti elinde tutmaya devam ediyor. Oyunla karşılaştırıldığında, DeFi hakimiyet oranlarında Ocak ayındaki %21’den %24’e ulaşan bir artış kaydetti. Ancak, bu hala oyunların %45’inin neredeyse yarısı.

Ön plana çıkan oyun coinleri

dUAW sayısındaki genel düşüş, WAX (WAXP) hariç tüm büyük oyun coinleri üzerine yansıdı. Şubat ayında Wax, dUAW sayısını %3,26’lık bir artışla 342.764’e çıkardı.

Oyun coinleri
UAW’nin en iyi oyun coinleri / Kaynak: DappRadar

Diğer tüm büyük Blockchain’ler Şubat ayında düşüşler kaydetti ve HIVE (HIVE) %36 ile en önemli daralmayı kaydetti. Polygon (MATIC), BNB Chain (BNB) ve EOS (EOS) de sırasıyla %35, %12 ve %3,44 küçüldü.

Oath of Peak oyunu güçlü bir şekilde akıntıya karşı çıktı ve aylık UAW’sini (mUAW) %136 artırarak ve 88.090’a ulaşarak Şubat ayında en iyi performans gösteren oyun oldu. Trickshot Blitz de Şubat ayında mUAW’ını bir önceki aya göre %49 artışla 84.160’a çıkararak, büyüme kaydeden oyun coinleri arasında yer aldı. Son olarak Farmers World, mUAW’sinde %4’lük bir büyüme kaydederek Şubat ayındaki genel düşüşe direnmeyi başardı.

SDK’larla yükseliş

Rapor ayrıca Blockchain oyunlarında yeni ortaya çıkan bir trende de dikkat çekiyor: SDK’lar. Alchemy’nin 4. Çeyrek verilerine atıfta bulunan rapor, 2022’de Ethereum (ETH) SDK’larında %87’lik bir büyüme olduğunu belirtiyor. Ayrıca, aynı yılın üçüncü çeyreğine kıyasla dördüncü çeyrekte kurulumlarda %16’lık bir artış kaydedildi.

Oyun coinleri
Ethereum SDK taksitleri / Kaynak: DappRadar

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yeni trendi fark eden oyun geliştirici platformu Unity de 13 Blockchain oyun SDK’sı sunarak alana girdi. Unity, Immutable X (IMX), Solana (SOL) ve MetaMask gibi önemli protokolleri içeren bu SDK’ları listelediği online mağazasında bir ‘merkeziyetten uzaklaşma’ kategorisi başlattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Geliştiriciler 3 Coini Bırakıyor! Bu 5 Altcoin ise Pik Yaptı!
Geliştiriciler 3 Coini Bırakıyor! Bu 5 Altcoin ise Pik Yaptı! Kripto ekosistemi zor kış şartlarına rağmen, kendini geliştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte, piyasanın üzerindeki baskı ve uzayan ayı piyasası geliştiricilerin umudunu kırıyor. Bu yüzden de geliştiriciler bazı altcoin projelerini bırakıyor. CoinShares’in son raporu, terk edilen 3 Blockchain’e...
Vural Erkan 2 hafta önce