Harvard Araştırmacısı: Bu Kripto Paradan Almalısınız!

Harvard Bu Kripto Paradan Almalısınız
Harvard Bu Kripto Paradan Almalısınız
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Harvard ekonomi araştırmacısı Matthew Ferranti, dünya çapındaki merkez bankalarının hangi kripto para birimini satın almaya başlamasını öneren yeni bir çalışma raporu yayınladı.

Harvard araştırmacısı, merkez bankalarının bu kripto para ihtiyacı olduğunu söylüyor

Harvard’ın ekonomi bölümünde beşinci sınıf doktora adayı olan Matthew Ferranti, merkez bankalarının Bitcoin satın almaya başlaması gerektiğini savunan yeni bir çalışma belgesi yayınladı. Ferranti’nin Harvard danışmanı ve eski IMF ekonomisti Ken Rogoff tarafından denetlenen makale, merkez bankalarının az miktarda Bitcoin tutmanın fayda sağlayacağını iddia ediyor. Rapor, yaptırımlarla karşı karşıya olan veya ekonomik yaptırım potansiyeli olan ülkelerin, altının yerine bir hedge ikamesi olarak daha fazla Bitcoin tutması gerektiğini söylüyor.

Ferranti ayrıca, ülkelerin ABD ve diğer güçler tarafından uygulanan yaptırımları aşmak için coin kullanabileceğini vurguladı. Ancak altının en iyi korunma alternatifi olduğunu savunarak şunları söyledi: 

Altın çok daha az değişken. Beş kat daha az uçucu gibi.

Altın mı Bitcoin mi?

Ferranti, ülkelerin altına ek olarak kripto para tutmanın fayda sağlayacağını söylüyor. Bunu, ikisi arasındaki korelasyon eksikliği ve çeşitlendirmedeki artışa dayandırıyor. Ayrıca, yaptırım riski altındaki ülkelerin altyapılarının zayıf olduğunu ve bu nedenle risklerini yeterince korumak için yeterli altın elde etme olasılıklarının düşük olduğunu kaydetti.

Ülkeler kripto para kabulüne ne kadar yatkın?

İran, geçen yıl rezervlerinde Bitcoin tutacağını bildirse de, hala dünya geneli bu yaklaşıma çok uzak. Güncel araştırmalar şu bulguları ortaya çıkarıyor:

  • Avrupa’da, İngiltere ve İsviçre, büyük hedge fonların benimsenmesini kolaylaştırmasına rağmen, sıralamada üst sıralarda yer alıyor.
  • İngilizce konuşulan ülkeler, ABD, İngiltere ve Avustralya kripto kabulünde başı çekiyor.
  • ABD, Kuzey Amerika’da açık ara başı çekiyor. Çin ve Rusya hala kripto piyasasının önemli kısımlarını elinde tutuyor. Bununla birlikte, kurumsal ve profesyonel traderler bu ülkelerde kripto satın alma ve kullanma konusunda başı çekiyor. Kripto borsaları, ABD ve Rusya’da kripto elde etmek için popüler araçlar oluşturur.
  • Çin’deki rakamlar 2021’in son çeyreğinde getirilen kripto yasağından etkilendi. Ülke 13. sıraya geriledi. P2P pazaryerleri ve borsalardaki aktivite büyük ölçüde azaldı ve ülkeyi P2P işlemlerde 100. sıranın kuzeyine yerleştirdi.
  • ABD’den gelen rakamlar da düştü. Ülke şu anda 2020’ye kıyasla iki sıra geride 8. sırada yer alıyor.
  • Japonya, en düşük benimseme oranlarını %4 ile kaydetti.
  • Avrupa’da, Yunanistan’dan yanıt verenlerin %11’i kripto paraya sahipti veya kullandı. Bu, AB’deki en yüksek orandı.
Şu Anda Alınacak Tek Kripto Para Bu

Bu arada, gelişmekte olan ülkelerde Chainalysis verilerine göre Vietnam, Hindistan ve Pakistan başı çekiyor. Bu ekonomilerdeki nüfus, özellikle Bitcoin olmak üzere coin tutma konusunda farklı bir görüşe sahip. Birçoğu onu tasarruf, para transferi ve ticari işlemler için bir araç olarak görüyor. Filipinler’de, bazı borsaların havale şirketleri olarak işlev görme lisansları vardır. Kriptokoin.com olarak Türkiye’den düzenlemelere yönelik son gelişmeleri bu yazıda aktardık.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Harvard Araştırmacısı: Bu Kripto Paradan Almalısınız!