Reklamı kapat

Hazine Bakanı ve Binance CEO’su Konuştu: O Borsa İçin Uyardık!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
1 görüntülenme
Hazine Bakanı ve Binance CEO'su Konuştu

ABD Meclis Komitesi 16 Kasım’da önümüzdeki Aralık ayında FTX’in iflasıyla ilgili toplanacaklarını duyurdu. Toplantıda FTX ve Binance arasında yaşananların dışında düzenlemelere yönelik başlıklarla yer alacak. Duruşma öncesinde Binance CEO’su CZ ve ABD Hazine Bakanı Yellen’den yeni açıklamalar geldi.

Binance, FTX’i satın almaktan ‘hatalı veriler’ nedeniyle vazgeçti

Binance CEO’su CZ, bugün satın alma sürecine ilişkin açıklamalara yer verdi. CZ, CNBC ile yaptığı röportajda FTX tarafından sağlanan verilerin güvenilmez göründüğünü belirtti. Ayrıca, kullanıcı fonlarının kötüye kullanıldığını söyledi.

Krizde aktif rol oynayan CZ, FTX tarafından sağlanan verilerin güvensiz olduğunu söylüyor. Binance’in potansiyel olarak FTX’i devralması hakkındaki tartışma sırasında, fonların kötüye kullanıldığının apaçık ortada olduğunu söyledi. Binance ekibi, şirketinin FTX’i satın almayı düşündüğünü açıkladıktan sonra sonunda anlaşmadan çekildi. Binance, devralma sürecinden çekilmek için durum tespiti sürecindeki hataları suçladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, raporların çöküşe önceden işaret ettiğini söyledi

Hazine Bakanı Janet Yellen, “kripto para piyasalarının daha etkili bir şekilde denetlenmesi ihtiyacını” vurguluyor. Çarşamba günü yaptığı açıklamalarda, Başkan Biden’ın emriyle Hazine Bakanlığı tarafından oluşturulan raporların, FTX’in çöküşü önceden haber verdiğini belirtti:

Müşteri varlıklarının gelmesi, şeffaflık eksikliği ve çıkar çatışmaları dahil olmak üzere bu raporlarda belirlediğimiz risklerden bazıları, geçtiğimiz hafta gözlemlenen kripto piyasası streslerinin merkezinde yer aldı.

Bu raporlara rağmen, kripto paraları tek bir düzenleme altında toplayacak kapsamlı çerçeve henüz mevcut değil. Daha önce SEC ve CFTC gibi ABD’li düzenleyiciler, kripto şirketlerine karşı ara sıra yaptırımlar uyguladı. Kripto şirketlerine ve borsalara özel rehberlik yayınlamakta geciktiler. Bu arada federal milletvekilleri şu anda kripto düzenlemesini açıklığa kavuşturacak yasalar üzerinde çalışıyorlar. Henüz böyle bir yasa tasarısı oylamaya çıkmadı. Bu kapsamda, Hazine Bakanı Janet Yellen, düzenleyicilerin ilk görevinin müşteri güvenliği olduğunu söylüyor:

Bizim birçok tüketici ve yatırımcı koruma kanunlarımız bulunuyor. Aynı koruma kalkanı kripto paralar ve onlarla ilgili hizmetlerde de uygulanmaya başlanmalıdır.

Düzenleyiciler borsalardan daha fazla bilgi almak istiyor

CZ ve Hazine Bakanı Janet Yellen’in açıklamaları ABD Meclis Komitesi’nin 16 Kasım tarihli duyurusunun ardından geldi. Kriptokoin.com olarak FTX’in iflasına odaklanacak toplantının ayrıntılarını bu makalede aktardık. Binance temsilcileri de bu toplantıda ifade vermek için yer alacak. Meclis Komitesi, mevcut durumda borsalar arasında yaşananlardan daha fazla bilgi almak istiyor. Binance, rakip borsayı satın almadan önce elindeki FTT tokenleri satacağını kamuya duyurarak panik ortamına neden olmuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Balinalar 2 Altcoin Projesine Daldı
Büyük Duyuru Bekleniyor: Balinalar Bu 3 Altcoin’e Daldı! On-chain veriler, altcoin piyasası FTX’in iflası ardından sakinleşirken balinaların hangi coin’leri biriktirdiğini ortaya çıkarıyor. Altcoin balinaları bu projelerin peşinde Balina izleme botu WhaleStats’tan alınan veriler, en büyük 1.000 Binance balinasının yoğun bir şekilde Cardano biriktirdiğini gösteriyor. BSC...
Buğra Çağlar 2 hafta önce