Danışmanlık Devi: Hemen Alınacak 2 Kripto Para Bunlar!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 hafta önce
3.590 görüntülenme
Danışmanlık Devi: Hemen Alınacak 2 Kripto Para Bunlar!

Kripto uzmanı RJ Fulton’a göre, kripto para piyasasına daha yakından bakıldığında, toparlanmaya liderlik edecek yalnızca iki gerçek aday olduğunu kanıtlıyor. Uzman, Bitcoin’in 14 yıldan fazla bir süredir parladığını ve önümüzdeki yıllarda da zirvede kalacağını söylüyor. Ayrıca uzmana göre, Ethereum, DeFi konusunda sağlam bir kavrayışa sahip ve herhangi bir rakibinin bunu değiştirme gücü yok.

Bugün satın alınacak iki kripto para birimi var!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, harika bir Ocak ve Şubat ayının ardından, kripto piyasası Mart ayının başından bu yana geri çekildi. Son düşüşe rağmen, kriptonun toplu piyasa değeri 2023’te hala yaklaşık %20 arttı ve iyimserler, yıla güçlü başlamanın 2021’in sonlarından beri kriptoyu pençesine alan acımasız ayı piyasasının sona ereceğine dair umutlu. Bu ayı piyasasının tam olarak ne zaman sona ereceği belirsiz, ancak sonunda bu kripto kışı muhtemelen tıpkı geçmişteki gibi çözülecek. Potansiyel bir kripto baharına hazırlık olarak, bugün satın alınacak iki kripto para birimi var.

Bu ikisinin orijinallikten yoksun olabileceği şeyler, yenilikçilik geçmiş kayıtları, birden fazla ayı piyasasını yıpratma tarihi ve statükoyu bozmaya devam etme yetenekleriyle telafi ediliyor. Bu ve diğer pek çok nedenden dolayı, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), sınıflarının en iyi varlıkları olarak kabul ediliyor.

kripto para

Orijinal kripto para: Bitcoin (BTC)

Bitcoin için en değerli kripto para birimi olmasının ana nedenlerinden biri, 2009 yılına dayanan ilk olması. Diğer kripto para birimlerinin pazar payı için yarıştığı son yıllarda bu avantajın önemi azalsa da, Bitcoin aynı seviyede kaldı. onu çekici bir uzun vadeli yatırım haline getiren doğal özellikleri nedeniyle zirvede. Son beş yılda %140’tan fazla getiri sağladı ve on yılda %44.300’lük bir getiri elde etti.

Birçoğu için Bitcoin, serveti koruyan bir varlık olarak görülüyor. Bitcoin’in koduna yerleşmiş olan bu özellik, onun giderek daha az bulunmasını garantiliyor çünkü sadece 21 milyon BTC dolaşıma girecek. Ek olarak, yeni kripto para yaratma oranı azalıyor. Bugün dolaşımda yaklaşık 19,25 milyon v para var ve kalan 1,75 milyon, son BTC’nin çıkarılacağı 2140 yılına kadar kademeli olarak arza girecek.

kripto para

Bitcoin, tamamen merkezi olmayan ve son derece güvenli olmasının yanı sıra, itibari para birimlerinin yapamadığı bir şeyi daha yapıyor. Yani, satın alma gücünü koruyor. ABD doları, İngiliz sterlini, Japon yeni ve diğer pek çok para biriminin aksine, Bitcoin’in arz oranı son derece yavaş büyüyor. İtibari para birimlerini kontrol eden merkez bankaları, bir dizi hedefe ulaşma umuduyla arzı şişirebilir. Merkez bankalarının bu hedeflere ulaşıp ulaşamayacağı başka bir günün konusu ama bu süreçte kaçınılmaz olarak satın alma gücünde bir azalma meydana geliyor. Bitcoin, arz büyümesi azaldıkça ve talep arttıkça sahiplerine satın alma güçlerini zamanla artırmanın bir yolunu sunarak bunu çözmeyi hedefliyor.

Çığır açan bir buluş: Ethereum (ETH)

Bitcoin birçok kişi tarafından bir değer deposu olarak görülse de, Ethereum değerini görünüşte sonsuz sayıda kullanım durumundan alıyor. Ethereum 2015 yılında ortaya çıktığında kripto ekonomisini tamamen değiştirdi. Ethereum’un gelişiyle, geliştiriciler artık belirli kriterler karşılandığında belirli eylemlerin gerçekleşmesini sağlamak için bilgisayar kodunu kullanabilirler. Akıllı sözleşme olarak bilinen bu kod, Ethereum’u herhangi bir kişi veya kuruluşun işlemleri denetlemesini gerektirmeyen programlanabilir internet parasına dönüştürdü.

kripto para

Bu yenilik, tamamen yeni ve kazançlı bir sektör olan merkezi olmayan finansın (DeFi) temelini attı. Bu gösterişli yeni akıllı sözleşmelerle geliştiriciler, bir bankaya ihtiyaç olmadığı için borç verme gibi mevcut geleneksel finansal süreçleri optimize edebilir. Kredinin değeri, faiz oranı ve süresi gibi şartların tümü akıllı sözleşmeye yazılır. Finans dışında, akıllı sözleşmeler emlak, tedarik zinciri yönetimi ve sağlık hizmetleri gibi sektörlerde bile devrim yaratma potansiyeline sahip. Bu uzun vadeli potansiyelin bir sonucu olarak, Ethereum yatırımcılara cömert getiriler sağladı. Bitcoin’den daha yeni olmasına rağmen, Ethereum aslında son beş yılda orijinal kripto para biriminden daha iyi performans gösterdi ve %180’den fazla arttı.

Tek ihtiyacın olan bu ikisi!

Bitcoin ve Ethereum kullanım biçimleri bakımından farklılık gösterse de her ikisi de benzersiz bir amaca hizmet ediyor. Sonuç olarak, kripto para birimi varlık sınıfının değerinin çoğunluğunu oluşturuyorlar. Bu da kabaca %60, bunun Bitcoin %41’ini ve Ethereum %19’unun alıyor. Bitcoin ve Ethereum çok büyük olduğu için piyasanın geri kalanı da öyle. Bu nedenle, yatırımcılara kriptonun toparlanmasına hazırlanmanın en basit ve en etkili yolunu sunuyorlar. Belirsiz, kanıtlanmamış bir kripto para birimi bulmaya çalışmak yerine basit tutun. Bitcoin ve Ethereum’a yatırım yapmak, yatırımcılara geçmiş yıllarda iyi davrandı ve muhtemelen gelecek yıllarda da davranacak.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

MATIC, DOGE ve Bu 6 Coin İçin Haftalık Al-Sat Seviyeleri!
MATIC, DOGE ve Bu 6 Coin İçin Haftalık Al-Sat Seviyeleri! ABD’deki bankacılık krizi, sert genel direnç seviyelerine yaklaşan Bitcoin ve MATIC gibi belirli altcoinler’de agresif alımlara yol açtı. Peki, Bitcoin ve büyük altcoinler kısa vadeli yükseliş ivmelerini sürdürebilir mi? Kripto analisti Rakesh Upadhyay, öğrenmek için grafikleri inceliyor....
Vural Erkan 1 hafta önce