Herkes Şaşkın: ‘Değersiz’ Altcoin Yüzde 160 Yükseldi!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
1.109 görüntülenme
Herkes Şaşkın: 'Değersiz' Altcoin Yüzde 160 Yükseldi!

Lider altcoin Ethereum’un ağındaki değersiz olması gereken bir testnet coin’i, yüzde 160 oranında yükseliş yaşadı ve herkesi şaşırttı. İşte detaylar…

Lider altcoin Ethereum ağının testnet coin’i yükseldi

Ethereum’un Goerli testnet’i, proof-of-authority (yetki kanıtı) kullanan ve ana ağ lansmanından önce simülasyonları çalıştırmak için sıklıkla kullanılan istemciler arası bir ağdır. Çekirdek Ethereum defterinden ayrıdır ve bu nedenle traderlar, zincirler arası işlevselliği sayesinde diğer zincirlerden tokenları Goerli’ye iletebilir. Bununla birlikte, Goerli’deki testnet ETH’si, gerçek dünyada sıfır ticari faydası olmasına rağmen, son zamanlarda büyük bir fiyat volatilitesi yaşadı.

Analist Tarih de Verdi: Bu 3 Altcoin ATH'e Koşuyor!

Ticaret ilk olarak bir zincirler arası platform olan LayerZero tarafından Ethereum ana ağı ve Goerli test ağının ETH ticaretini mümkün kılarak kavramsallaştırıldı. Bunun arkasındaki temel motivasyon, geliştiricilerin test ağında kullanım için ETH’yi, daha kullanıcı dostu bir şekilde elde edebilecekleri araçlar tasarlamaktı. Öte yandan, buna karşı olanlar, üretim öncesi testi kolaylaştırmayı amaçlayan bir test ağının yerel para biriminden para kazanmanın, test ağını esasen başarmak için yaratıldığı görev için daha az uygun hale getireceği konusunda uyardılar.

Polygon’da Baş Bilgi Güvenliği Sorumlusu Mudit Gupta, ücretsiz olması amaçlanan coinin bunun yerine belirli bir fiyat noktasında işlem görmesinden duyduğu hoşnutsuzluğu ifade etmek için Twitter’ı kullandı. Gupta, “Bu, Goerli test ağının sonunun başlangıcıdır. Bize iyi hizmet etti.” diye ekledi. DexScreener’a göre, GETH (Goerli’nin G’si) olarak sembolize edilen test ağı ETH, yazı yazılırken 0,46 dolar civarında işlem görüyor. Yine de, altcoinin başlangıçta 0.15 dolardan işlem görmeye başladığını ve hızla 1 doların üzerine çıktığını not etmek önemlidir. Cumartesi günü coin, 1.60 dolara ulaştı.

Goerli ağı için çalışmalar devam ediyor

Goerli’ye aktif olarak katkıda bulunan geliştiricilerin sayısı önemli ölçüde arttı ve bu nedenle, GETH artık kripto pazarındaki diğer herhangi bir likit token ile aynı şekilde hareket ettiği için, “faucet”ten kazanılan paraların vergilendirilebilir gelir olarak kabul edileceği tahmin ediliyor. Blockchain testi için gerekli olan bir kripto para musluğu (faucet), gerçek dünya değeri olmayan tokenları dağıtmak için kullanılır. Geliştiricilerin herhangi bir gerçek para yatırmadan özellikleri test etmelerine izin verme niyetiyle inşa edilmişlerdir.  Yani şu anda GETH’nin hiçbir gerçek değeri yok.

Bu sırada, Kriptokoin.com verilerine göre piyasa katılımcıları önlerinde yoğun bir haftaya hazırlanırken, Ethereum şu anda dar fiyat aralıklarında işlem görüyor.  ETH’nin değeri son 24 saatte değişmeden kalıyor ve 1.599 dolarlık fiyat etiketiyle karşımıza çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Unlock Alarmı: Önümüzdeki Hafta Bu 8 Altcoin Kilit Açacak!
Unlock Alarmı: Önümüzdeki Hafta Bu 8 Altcoin Kilit Açacak! Kripto para piyasası dalgalar arasında yol almaya çalışırken, altcoin projeleri de yükseltmeler, güncellemeler ve diğer etkinliklere devam ediyor. Yatırımcıların ve traderların izlediği ekinliklerden birisi de kilit açma. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek önemli unlock ekinliklerine bir göz attık. Gelecek...
Vural Erkan 4 hafta önce