Reklamı kapat

Herkesi Şok Eden Altın Tahmini: Mart’a Kadar Bu Dipleri Bekleyin!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
178 görüntülenme
Herkesi Şok Eden Altın Tahmini: Mart'a Kadar Bu Dipleri Bekleyin!

Altın fiyatları, üç ayın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. Ayrıca, 1.800 dolar direncini test etmeye hazır görünüyor. Bu nedenle altın piyasası, son iki haftada etkileyici bir yükseliş gördü. Ancak bir bankanın altın tahmini, 2023’ün büyük bir bölümünde sağlam bir düşüş eğiliminin olduğu yönünde.

TDS’nin altın tahmini 1.600 doların altını işaret ediyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın ABD TÜFE verisinden sonra güzel bir ralli yaptı. Ancak, bunun yıl sonuna kadar ve 2023 ‘te devam edip etmeyeceği şüpheli. TD Securities’in emtia stratejisi başkanı Bart Melek, 2023 genel görünüm tahmininde, gelecek yılın ilk çeyreğinde altın fiyatlarının 1.600 doların altına düşeceğini öngördüğünü söylüyor. Ayrıca stratejist, fiyatların 2023’ün dördüncü çeyreğinden önce 1.800 doların üzerine çıkmasını beklemiyor. Bu doğrultuda, değerli metalin 1.900 doları görmesinin bir yıl daha süreceğini de sözlerine ekliyor.

Bart Melek, 2022 yılına kadar altın için baskın faktör olan FED’in agresif para politikası hamlesinin önümüzdeki yıl da fiyatları sınırlamaya devam edeceğini söylüyor. Ayrıca, Federal Reserve’in para politikasını değiştirmeye hazır olmadığını kaydediyor. Buradan hareketle stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Enflasyon hala şiddetlenirken, muhtemelen Fed’in önümüzdeki on iki ay boyunca şahin bir politika duruşuna bağlı kalmaktan başka seçeneği olmayacak. Fed fon oranının 2023 ortasına kadar %5,50’ye ulaşmasını bekliyoruz. Ayrıca, 2023’ün sonlarına kadar herhangi bir gevşeme olmayacağını düşünüyoruz. Sonuç olarak, en azından oranların yükselmeye devam ettiği 2023’ün ilk aylarında, yatırımcıların altına olan ilgisinde genel bir azalma olacağını tahmin ediyoruz.

Altın tahmini

TDS sort pozisyonda, ancak…

Ayrıca Bart Melek, pozisyon tutmanın giderek daha pahalı hale geldiğini belirtiyor. Aile ve tescilli trade ofislerinin tuttuğu büyük long pozisyonların tasfiye edilme riskinden bahsediyor. Bu yüzden, Melek’e göre, kapitülasyon ve hatta bu pozisyonların bir miktar satışı, sarı metali önümüzdeki birkaç ay içinde 1.575 dolar bölgesine götürebilir.

TDS, Temmuz ayının sonundan bu yana taktiksel olarak short altın pozisyonunda. Bu doğrultuda 1.580 dolar hedefiyle Eylül ortasındaki short pozisyonunu artırdı. Kanada bankası, son altın rallisinin yıl sonuna kadar ve 2023’e kadar azalmasını bekliyor. Bununla birlikte, Melek, mevcut fiyat hareketinin, Fed faiz artışlarını tersine çevirmeye başladığında piyasada ne kadar potansiyel olduğunu gösterdiğini kaydediyor. Bu bağlamda stratejist geleceğe dönük altın tahmini için şu açıklamayı yapıyor:

Altının son zamanlarda bir para politikası eksenine ilişkin zayıf umutlara bile yanıt vermiş olması, bizi altının Fed’in kısıtlayıcı yörüngeden çıkmaya başlama niyetinin sinyallerini vermesinden önce tepki vereceğine ikna ediyor. %2 enflasyon hedefine ulaşmadan önce oranların önemli ölçüde düşeceğine dair çok güçlü bir olasılık var. Bunun da birçok yatırımcıyı Hazine eğrisinin çoğunda anlamlı reel getiri eksikliğini telafi etmek için altın almaya sevk etmesi mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Eski ABD kongre adayı David Gokhshtein, Doge ve Shiba'ya verdiği desteği farklı bir altcoin projesine yöneltiyor.
Ünlü Politikacı İsim Verdi: Artık Bu Altcoin’lerin Zamanı! Eski ABD kongre adayı David Gokhshtein, Doge ve Shiba’ya verdiği desteği farklı altcoin projelerine yöneltiyor. Kripto fenomeni daha önce LUNC içinde destekleyici tweet’ler atmıştı. David Gokhshtein, altcoin piyasasındaki krizin ortasında yeni hedeflerini paylaştı Eski politikacının son günlerde...
Buğra Çağlar 2 hafta önce