Reklamı kapat

Hesabınıza Aniden 68 Bitcoin Yüklense Ne Yapardınız?

Egehan Karışman
Egehan Karışman 25 Temmuz 2018
89 görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde Quora’da ilginç bir soru soruldu. Bu soru aynen şöyleydi: “Hiç tanımadığım bir adresten durduk yere 68 Bitcoin geldi. Sizce ne yapmalıyım, polisi aramalı mıyım?

Bunu okuyan birinin genelde ilk aklına gelen şey, “bak sen şu şanslı herife” oluyor.

Bu soru Quora topluluğundan rastgele bir adresten gelen $500,000 değerindeki Bitcoin’le ne yapılması gerektiğiyle ilgili pek çok geri dönüş aldı.

Soruyu soran kullanıcı bu aşikar transferle ilgili oldukça kafası karışmış gibi görünüyor. Quora topluluğunun ise oldukça ilginç fikirleri var.

En çok verilen cevaplardan bir tanesi hiçbir şey olmamış gibi davranmak. Hayatını yaşamaya devam et, belki bir ev veya limuzin falan alırsın.

Tabi ki bazı kullanıcılar şansını denemek adına BTC adreslerini yazarak kullanıcının varlığının bir kısmını paylaşmasını beklediler.

Bir takım kullanıcılar ise polise hiç bulaşmamasını, çünkü bunun daha çok probleme yol açacağını söyledi. Bazıları ise aldıkları BTC’yi geldiği adrese geri göndermesini ve böylece kendisini aklaması gerektiğini söyledi. Ancak bunun neresi eğlenceli ki?

Kullanıcılar Kaçmasını Önerdi

Bazı üyeler ise tam olarak ne yapması gerektiğini, nasıl izini kaybettireceğini ayrıntılı bir şekilde yazdı. En çok gelen cevaplardan bir tanesi Sana Özel Sunucu (VPS) kullandığından emin olması ve burada yaptığı gibi forum gibi sitelerde bunu paylaşmaması.

Gelen cevaplardan bir başkası ise gelen varlıkları herhangi bir KYC gerekliliği olmayan bir borsaya aktarması. Böylece takip edilemeyen Monero tokenine çevirebilir, bunu sahip olduğu bir cüzdana gönderebilir, daha sonra başka bir borsada bunu dolara çevirebililir.

Bazıları da bu BTC’lerin çalınmış olabileceği, farklı sebeplerden olabileceği gibi yanlışlıkla gönderilmiş de olabileceği yönündeydi. Verilen en bariz cevap ise bir IT uzmanı ile görüşmesi ve tavsiye almak için bir avukata danışması önerisi oldu.

İlginç cevaplardan bir tanesi şu şekilde:

“Aslında çözüm oldukça basit:

  1. BTC’yi herhangi bir borsada Monero’ya (XMR) çevir.
  2. Kendine bir Monero cüzdanı aç (Cüzdandaki koinlerin çalınmayacağından emin ol).
  3. Sahip olduğun XMR’yi ikiye böl.
  4. Yedekleme amacıyla bir yarısını bir donanımda sakla.
  5. Filipinlere bir uçak bileti al.
  6. 1-2 ay boyunca sakin kal ve tatilin tadını çıkar.
  7. Her şey durulduktan sonra, sahip olduğun XMR’lerin bir yarısını daha önce kullandığın borsa dışında başka bir borsada Ethereum’a çevir.
  8. Şimdi ise eğlenceli kısmı geliyor. Sahip olduğun ETH’leri coinbase hesabına aktar ve ETH’leri dolar veya euro’ya çevir. Parayı ise Filipinler’de sahip olduğun bankanın şubesine gödner.
  9. Olması oldukça düşük ihtimal olan bu senaryonun vergisiz getirisinin keyfini çıkar.”

Tüm bu tartışmadan ortaya çıkan sonuç ise pek çok kişinin aslında bu paranın keyfini çıkarmasını tavsiye etmesi oldu. Dilerseniz cevapların tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Chepicap

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

CoinBase’in Son Hamlesi İle Avrupa’da Uber’de Bitcoin Kullanılabilecek Kripto paralar her ne kadar borsa ile hayatımızda önemli bir yere sahip olsalar da Bitcoin ve yol arkadaşlarının internetin ve fiziksel dünyanın gerçek para birimi olmaları için hala çok daha geniş bir şekilde adaptasyona ulaşmaları gerekiyor. Bu...
Serkan Eser 25 Temmuz 2018