Reklamı kapat

Hindistan Merkez Bankasından Bitcoin Yasağı İtirafı

Egehan Karışman
Egehan Karışman 14 Haziran 2018
55 görüntülenme

Hindistan Merkez Bankası (RBI) 6 Nisan’ 2018’de bankaların kripto-borsalarına ve Bitcoin ticaretine hizmet sağlamasını yasaklamadan önce herhangi bir araştırma yapmadıklarını itiraf etti.

Yeni Delhi’de bulunan Varun Sethi’nin bilgi talebi üzerine, Hindistan’ın merkez bankası diğer bankalarla herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadığını, diğer bankaların uyguladığı mevzuatları incelemediklerini ve en şaşırtıcısı da hiç bir araştırmada bulunmadıklarını açıkladı.

Görünüşe göre tüm bu yasaklar yalnızca tek bir haber kaynağına dayanıyor ve banka, kriptoparaların Hindistan’da ne şekilde kullanıldığına dair herhangi bir bilgiye sahip değil.Bu durum açıklamaya itiraz eden pek çok kripto destekçisine önemli bir yasal ve kamusal destek sağlayabilir. Davanın ise Temmuz ayında görülmesi bekleniyor.

 

Kripto Koin App Store’da! Hemen İndirin!

Yargıtay davasındaki davacılardan birini temsil eden şirket Khaitan & Co.’nun ortağı Rashmi Deshpande, “RBI’nin cevabı yargıtaydaki duruşmadan önce savunmamızı pekiştirdi. Davamızın temelini RBI’ın bu yasağı uygulamak için yeterince araştırma yapmaması oluşturuyor.”

Merkez Bankası 6 Nisan’da “Olası riskler göz önüne alınarak, Merkez Bankası’nın düzenlemeye tabi tuttuğu kuruluşların kriptopara ticaretinde bulunmaması veya herhangi bir kişi veya kuruluşlar için kriptopara ticareti veya yatırımı ile ilgili herhangi bir hizmet sunmaması kararına varılmıştır.” açıklamasını yaptı.

Ancak bu riskleri incelerken herhangi bir araştırma yapmadıkları ve bu riskleri yönetmek adına herhangi bir bilgiye dayanmadıkları ortada.

Sethi yaptığı açıklamada, “Yasağın keyfi olduğu ve RBI’in düşünmeden böyle bir karar verdiği görülüyor. Yaptıkları açıklamada yasakla ilgili sorduğumuz sorulara ya olumsuz ya da çelişkili cevaplar verdiler.” açıklamasını yaptı.

Mahkeme merkez bankası leyhine sonuçlansa bile, Hindistan bu yeni teknolojik buluşa olan yaklaşımında bir dönüm noktasında gibi görünüyor.

Trust Nodes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ethereum Kurucu Ortağı Blockchain’i Dotcom Patlamasına Benzetti Blockchain üzerine programlama dili Solidity’i getirerek merkezi olmayan uygulamaların yaratılmasında çığır açan Ethereum‘un kurucularından Joseph Lubin İrlanda’da katıldığı bir programda blockchain endüstrisi hakkında yorumlarda bulundu. Business Insider’da raporlandığı üzere Lubin blockchain‘in inovatif yönü ile pek çok endüstriyi...
Serkan Eser 14 Haziran 2018