Reklamı kapat

Hindistan’da Kripto Borsaları Merkez Bankasından Gelen Yasağa Meydan Okuyor

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 8 Nisan 2018
56 görüntülenme

Hindistan’da exchange şirketleri, ülkenin merkez bankasından gelen tebliğe karşı durmanın yollarını tartışıyor. Bildiriye göre merkez bankası, regülasyonunu elinde tuttuğu kurumların kripto para servisleri sunan şirketlerle çalışmayı durdurmasını emretti.

Önümüzdeki 3 ay içinde Unocoin, Coinsecure ve Zebpay gibi kuruluşların banka hizmeti sağlayıcıları tebliğde emredilen üzere marketten çekilirse servislerinde yaşanacak kesintilere karşı uyarıldı. Fakat aynı zamanda bildirideki açıklamalar sektörün yasal engelleri aşmaya çalıştığını gösteriyor.

Hindistan Merkez Bankası yasağı Perşembe günü açıkladı. Bildiride:

“Regülasyonlarını RBI’nin yaptığı kurumlar, kripto para ile uğraşan kişi veya işletmeler ile iş yapamaz ve bunlara servis sağlayamaz.”

açıklamaları yer aldı.

Coinsecure işletme şefi Jincy Samuel ise açıklamalarında sektör hissedarlarının “Blockchain ve Cryptocurrency Komitesi” ve “Hindistan İnternet ve Mobil Derneği” gibi gruplarla görüşmeler yaptığını söyledi.

“Sektördeki diğer kurumlar ile beraber IAMAI ve BACC ile, bize yargının önünde RBI’nin herhangi bir karar değişikliği için yardımcı olmaları mümkün mü bunu öğrenmek adına görüşme halindeyiz.”

Aynı zamanda Samuel, finansal sisteme erişimi kesmeyi amaçlayan RBI’nin açıklamasının bu alanda yapacağı etkiyi de biliyordu.

“Bu durum tüm ülke genelindeki exchange şirketlerini etkileyecek ve kullanıcılara bu platformlardan varlıklarını çekmek için herhangi bir yöntem bırakmıyor. İleriye dönük tek yol, kullanıcıların bir alt-alt ticarete ya da nakit piyasasına hareket etmesi haline gelir. ”

Unocoin de Cuma günü bir açıklama yaptı. Açıklamada şirkete daha banka banı üzerine bilgi verilmediği ve “verildiği zaman eğer bunun üzerimizde veya sizin üzerinizde bir etkisi olursa kesinlikle sizinle iletişime geçeceğiz.” sözleri yer aldı.

Benzer şekilde, Zebpay Twitter üzerinden “Bankacılık hizmetlerinde ani bir kesinti mevduat ve para çekme servislerimizi etkileyebilir.” şeklinde açıklama yaptı. Aynı zamanda kuruluş “Müşteri fonlarını ve varlıklarını güvende tutmakta kararlıyız ve çeşitli seçenekleri değerlendiriyoruz.” dedi.

Zebpay’ın CEO’su Ajeet Khurana, Twitter’da daha sert bir tepki ile şu açıklamaları yaptı:

“Hiçbir şekilde durmayacağım. Müşterilerimiz için en iyisini yapmaya ve ülkemiz için en iyi olanı yapmaya devam edeceğiz. Şu andaki durumu inceliyorum ve kısa zamanda tepki vereceğim. Ve daha güçlü bir şekilde ortaya çıkacağız.”

 

CoinDesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Paraların 2018 İlk Çeyrek Performansları 2017 yılında altın çağını yaşayan kripto paralar 2018’e iyi bir başlangıç yapamadılar. Bitcoin bu zamana kadarki en kötü ilk çeyreğini geçirip yüzde 43 market hacmi kaybı yaşarken, Ripple yüzde 75, Ethereum da yüzde 43 hacim kaybı yaşadılar....
Kriptokoin.com 8 Nisan 2018