Hindistan’dan Blockchain Atılımı

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 24 Şubat 2018
2 görüntülenme

Hindistan’ın önde gelen teknoloji firmalarından biri Blockchain Research Institute (Blockchain Araştırma Enstitüsü-BRI) ile ortak çalışarak dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde dijital piyasayı hızlandırmaya yardımcı olacak. 

Hindistan bilgi teknolojileri ticaret organizasyonu, the National Association of Software and Services Companies (NASSCOM) Kanada hükümetinin geliştiricilerin ülke içinde blockchain platformu yaratma konusunda bilgilenmeleri adına desteklediği projede BRI araştırmacıları ile birlikte çalışacaklar. 

İki taraf da mutabakat zaptı (MoU) imzalayarak ekonomik ve araştırma amaçlı partnerlik kurdular. INC42 isimli medya platformuna göre iki taraf da webinar ve diğer türde seminerlere yatırım yaparak ve Hindistan devlet birimlerinin de yardımıyla BRI araştırmacılarının vaka analizleri yoluyla bilgilerini paylaşmaları sağlanacak. 

NASSCOM başkanı Raman Roy araştırma girişiminde bulunmaktan mutlu olduğunu ancak ülkede blockchain kullanımının desteklenmesinin uzun süreli bir çalışma gerektirdiğini, tak çalıştır şeklinde tek seferde bitecek bir şey olmadığının farkında olduğunu da Internationational Data Group’s CIO India’ya göre belirtti. 

BRI’dan Don Tapscott’a göre şimdiye kadar MoU araştırmayı ikiye ayrılmaya zorluyor. Şöyle açıklıyor: 

“Hindistan’da bir uyanış yaratmamız gerekiyor, blockchainin gücünü ortaya koymalıyız ve bunu, bu işle uğraşan kuruluşların teşviklerine ve indirimlerine bakarak gerçekleştirebiliriz. Bu birinci adım.” 

INC42’ye göre ikinci adım Hindistan’da blockchain enstitüsü kurarak Telengana eyaletindeki dijital ekosistemin büyümesine yardımcı olmak. 

CNN’in haberine göre bu merkez, BRI’ın dünya çapında blockchain merkezli ekonomi üretme amacına destek olarak eyalete yüksek teknoloji gücü getirecek. 

Devlet kontrollü düşünce kuruluşu the National Institution for Transforming India CEO’su Amitabh Kant’ın belirttiği üzere bu hamleler Hindistan’ın sağlık, tapu kayıtlarını ve dijital sertifikaları elektronik ortamda saklama amaçlarına destek olacak gibi gözüküyor. 

Coindesk- Nikhilesh De 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Özel Okullardan “Bitcoin ve Porno”lu SEO Çalışması Search Engine Optimization (SEO) internet sitelerinin Google ve diğer arama motorlarında öne çıkmak için yaptığı hamleleri içeriyor. Bu geliştirmeler sayesinde internet sitelerinin ziyaret edilme potansiyeli artarken, ilginç bir haber de Milli Eğitim Bakanlığından geldi.  MEB Yenilik ve...
Serkan Eser 24 Şubat 2018