Reklamı kapat

Hindistan’ın Kripto Yasağı Devam Ediyor: Karar Eylülde Açıklanacak

Mert Kaya
Mert Kaya 20 Temmuz 2018
54 görüntülenme

Hindistan Yüksek Mahkemesi bugünkü duruşmanın ardından merkez bankasının yerli kripto para sektörüne hizmet etmesini yasaklayan direktifi onadı.

Bugün gerçekleşen son duruşma kararına göre Hindistan Merkez Bankası (RBI) bankalar dahil bütün regüle edilmiş finansal kurumların kripto para sektöründeki işletmelere hizmet sağlaması yasağına devam edecek. Nisan ayından bu yana tartışılan bu yasak müşterilerin banka hesabı ile kripto para alımının engellenmesini de içeriyor. Kripto yasağı Yüksek Mahkemeyi ikna etme çabalarına rağmen bu ay başında resmen yürürlüğe girmişti.

Mahkeme yerel kripto para borsalarını kendi üyesi olarak sayan Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI) ve Hindistan Merkez Bankası’nın avukatları tarafından sunulan argümanları yetersiz buldu.

Yüksek Mahkeme davanın kripto para sektöründeki regülasyon arayışına cevaben önde gelen otoritelerden alınan görüş eksikliği nedeniyle duruşmayı 11 Eylül’e erteleme kararı aldı.

IAMAI ve kripto para sektörünü temsil eden üst düzey avukat Gopal Subramaniam RBI genelgesini çevreleyen maddenin şiddetinin altını çizerken duruşma kararının bir kez daha gecikme olmaksızın duyurulması çağrısını yaptı.

Hindistan’daki bu yasağın kalkması kripto paraların daha çok benimsenip kullanılması açısından devasa bir öneme sahip. Doğu Asya ülkesinin 2016 sayımına göre nüfusu 1.3 milyar civarında. Böylesi nüfusa sahip bu ülkede yasağın kalkması kuşkusuz ki kripto para piyasasına olumlu yansıyacak…

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımız katılın, bizi Twitter‘da takip edin ve Facebook sayfamızı beğenin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Blockchain Açıklaması Türkiye’nin yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ülkedeki eğitim sisteminin geleceği hakkında açıklamalarda bulunurken big data, yapay zeka ve blockchain üzerine araştırmalar yaptıklarını vurguladı.  Eğitim sisteminde yapılacak değişikliklere dikkat çeken Selçuk konuşmasında yapılacak değişikliklerde dikkatli olacaklarını belirtirken...
Serkan Eser 20 Temmuz 2018