HODL’a Devam!

Egehan Karışman
Egehan Karışman 22 Aralık 2017
1 görüntülenme

Kripto paralar şu aralar düşüşe geçmişken panik satışı yapmamak, hodl’a devam etmek mantıklı gibi duruyor. (Tabi ki yazdığımız hiç bir yazı yatırım tavsiyesi değildir) Peki ya nedir bu hodl? Size bu yazımızda hodl’ın ortaya çıkış noktasını anlatacağız.

Reddit’teki kripto para yazılarında, Telegram gruplarında, WhatsApp mesajlarında ve Slack kanallarında dahi, insanların telefon yada bilgisayarlarında oto-düzeltme olmasına rağmen “HOLD” yerine “HODL” yazdıklarını farketmişsinizdir.

Bu kripto topluluklarında, kripto paraların toplumumuza daha çok girmesiyle, yeni bir alt dilin türediğine şahit olabilirsiniz. Eğer bu jargonu bilmeden bir kripto-tartışmaya girerseniz, muhtemelen kendinizi dışlanmış ve biraz da kafası karışmış hissedebilirsiniz.

HODL terimi ilk defa Bitcoin tartışma forumu olan bitcointalk.org isimli web sitesinde 2013 yılında GameKyuubi isimli bir üye tarafından “I AM HODLING” başlığı altında kullanıldı.

Yazılan yazıya baktığımızda, yazan kişinin sarhoş olduğu aşikardı ve düşüşe geçen BTC’ye rağmen elindeki Bitcoin’leri saklayacağını (hodling) ve satmayacağını bildiriyordu.

O günden bu yana, bu yanlış yazılan terim Bitcoin ve kripto para dünyasında popüler haline geldi. Günümüzde her kim bir konuşma esnasında hodling yaptığını söylüyorsa, elindeki koinlerin bugün olmasa dair bir gün karlı olacağını ifade etmek istiyor. Orjinal yazıyı ise şu linkte bulabilirsiniz. Yazının içeriğine gelirsek, sarhoş halde yazılmış bir yazıyı elimizden geldiğince çevirmeye çalışacağız 🙂

“I AM HODLING

Başlıktaki d’yi iki kere yazdım çünkü ilkinde yanlış olduğunu biliyordum. Hala yanlış. Her neyse. Kız arkadaşım şu an lezbiyen barda, BTC ise çöküşte. NEDEN Mİ ELİMDE TUTUYORUM? SİZE NEDENİNİ SÖYLEYEYİM. Çünkü ben kötü bir ticaretçiyim ve KÖTÜ BİR TİCARETÇİ OLDUĞUMU BİLİYORUM. Evet siz iyi ticaretçiler yükselmeleri alçalmaları pit pat piffy wing wong wang’ları (burada saçmalıyor) bulabiliyorsunuz ve bu şekilde sorunsuz milyonlarca dolar kazanabiliyorsunuz bro. Aynı şekilde zayıf olanlar OH HAYIR DÜŞÜŞE GEÇTİ SATMAM GEREK ve AMAN TANRIM derken, iyi ticaretçiler NE YAPTIKLARINI VE NE ZAMAN  GERİ SATIN ALACAKLARINI BİLİYORLAR ama ne biliyor musunuz? Ben o gruba dahil değilim. Ticaretçiler geri satın aldığında ben halen sermaye piyasasında bulunuyorum ve bilin bakalım KİMİ KANDIRIYORSUNUZ günlük ticaretçiler, BENİ DEĞİL~! HER BİR SATIŞTAN ÖNCE SATMAM GEREKİYOR VE HER BİR ALIŞTAN DAKİKALAR ÖNCE ALMAM GEREKİYORDU AMA BİLİYOR MUSUNUZ HERKES SİZİN KADAR HAVALI DEĞİL. Siz iyi bir günlük ticaretçi veya ileri görüşlü bir çaylaksanız düşüş beklentileri olduğunda satıyorsunuz. Bunların arasında olan insanlar ise bekliyor. Bunun gibi sıfır toplamlı bir oyunda, ticaretçiler yalnızca siz paranızı satarsanız alırlar.

bu yüzden ben de biraz whiskey aldım

aslında şişede whisky olarak yazılıyor

her neyse

bana dava açın

(ancak yalnızca BTC ile ödenebiliyorsa)”

Yani basitçe “HODL” terimi zamanında Hold kelimesinin yanlış yazılmış bir hali ve şu anda da bir kısaltma olduğu iddia edilerek mizah konusu haline gelmiş:

  • “HODL” – “Hold on for dear life”

Başka bir yazımızda ise size kripto para dünyasında sıkça karşılaşılan ve yalnızca kripto para dünyasında kullanılan terimlerin açıklamalarını yazacağız. Takipte kalın 😉

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin’i 1,5 Dolarken Almadım, Çok Memnunum Kripto paralar hareketli günler geçirirken Bitcoin‘i balon olarak nitelendirenlerin arasına Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat da katıldı. BİTCOİN BALON – BLOCKCHAIN FARK YARATABİLİR Akat “Bitcoin’in lale soğanı balonu gibi bir balon olduğunu düşünüyorum....
Kubilay Öztürk 22 Aralık 2017