HSBC’den Blockchain Atılımı: İlk Ticari İşlem Gerçekleştirildi

Serkan Eser
Serkan Eser 14 Mayıs 2018
3 görüntülenme

(Reuters) – HSBC Holdings Plc (HSBA.L) pazartesi günü yaptığı açıklamada, blockchain kullanılarak dünyanın ilk ticaret finansmanı işlemini gerçekleştirdiğini belirtti. Bu gelişme trilyonlarca dolar değerindeki endüstrinin verimliliğin artırılmasında ve hataların minimuma indirilmesinde önemli bir adım.

HSBC ve Hollandalı banka ING, gıda ve tarım grubu Cargill’in kredi transfer işlemlerini başarıyla tamamladıklarını yaptıkları açıklama ile belirttiler.

Bankacılık sektöründe blockchain teknolojisinin kullanılmasının, kredi ve diğer işlemlerdeki dolandırıcılık riskini azaltması ve kullanılan adımların sayısını azaltması bekleniyor.

Kredi mektupları, ithalatçılar ve ihracatçılar arasındaki riski azaltmak için en çok kullanılan yöntemlerden birisi olarak kabul görüyor ve 2 trilyon dolardan daha geniş bir işlemin gerçekleştirilmesine teminat oluşturuyor. Ancak bu süreç uzun bir döküman listesi gerektiriyor ve belgeleri oluşturmak 5 ila 10 gün arasında bir zaman dilimi gerektiriyor.

HSBC’nin ticari bankacılık birimindeki küresel yenilik ve büyüme başkanı Vivek Ramachandran,

“Şu anda alıcılar ve tedarikçiler, kağıt belgeleri fiziksel olarak aktararak işlemlerin desteklenmesi için tipik olarak akdedilen bir kredi mektubu kullanıyorlar” dedi ve ekledi;

“Bu süreçte Blockchain teknolojisinin kullanılmasının işletmeler için anlamı, ticaret finansmanı işlemlerinin daha basit, daha hızlı, daha şeffaf ve daha güvenli hale getirilmesidir.”

HSBC’nin Birleşmiş Milletler’in bir çalışmasını örnek göstererek yaptığı açıklamada, Asya Pasifik’in ticaretle ilgili tüm evraklarının elektronik formata dönüştürülmesi, transfer ücretlerinde yüzde 31 gerileme sağlarken zamandan da yüzde 44 tasarruf elde etmesine olanak sağlamıştı.

Blockchain’i destekleyen dağıtık defter teknolojisi pek çok endüstri için kriptolanmış ve hacklenemez bir veri tabanı olarak verimin arttırılmasında büyük potansiyel vadediyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Komisyonsuz Borsa Robinhood’a Biçilen Değer 4’e Katlandı Bloomberg – Robinhood Markets Inc., değerini neredeyse dört kat arttıran ve şirkete birçok yeni yatırımcı getiren yeni bir finansman turu başlattı. Online hisse senedi ve kripto para borsası olarak işlev gören kuruluş aynı zamanda kullanıcı sayısında büyük bir artış...
Fatma Bulut 14 Mayıs 2018