HSBC’den Tüpraş hisse fiyatı için şaşırtan öneri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yabancı yatırımcıların işlem yaptığı aracı kurumlardan biri olan HSBC, Tüpraş’ın açıkladığı rekor kâr rakamına rağmen yatırımcılara TUPRS hisse portföyleri için “azalt” önerisinde bulundu.

Borsa şirketlerinin çoğunda karlılık konusunda hayal kırıklığı yaşanırken bazı hisselerde ise rekor kâr artışları dikkat çekiyor. Son açıklanan bilançolar arasında sürpriz kar açıklaması yapan hisselerden bir tanesi de TUPRS oldu. TUPRS hisse fiyatı borsa düşerken yönünü artıya çevirerek bu sürpriz karlılık rakamına reaksiyon gösterdi.

Fakat yatırımcıları şoke eden analiz yabancı yatırımcılara hazırladığı raporlarla dikkat çeken HSBC’den geldi. Lidar Khaziev ve Dhaval Popat imzalı analiz raporunda Tüpraş’ın açıkladığı güçlü ilk çeyrek bilançolarının azalan kâr marjları tehdidini maskelediğine dikkat çekildi.

HSBC analistleri Lidar Khaziev ve Dhaval Popat

“Güçlü bilanço performansı zayıflayan rafineri marjlarını maskeliyor”

HSBC’nin raporunda rafineri marjlarında yaşanan düşüşün hisse senedinin gelecek performansı üzerinde risk oluşturduğu belirtildi.

HSBC’nin analizine göre Ocak 2023’te Tüpraş’ın varil başına 20 dolar olan rafineri marjının Mart 2023’te 13.8 dolara, Nisan 2023’te ise 8.4 dolara kadar indiğinin altı çizildi.

Şirket yönetimi hesabını 11-12 dolara göre yapıyor ama…

Şirket yönetimi ise 2023’ün tamamı için hesaplarını varil başına 11-12 dolara göre yapıyordu.
HSBC analistleri OECD‘nin zayıf dizel talebinin marjlar üzerinde etkili olacak temel belirleyen olacağına inanıyor. Arz tarafında ise şirketin yeni rafineri kapasitesi de bu açıdan sorun olmaya başlayabilir. Mevcut zayıf talep sürerse 2023 yarıyıl bilançolarında şirketin marjlarının baskı altında kalmayı sürdürebileceğinin altı çiziliyor.

Bu beklentiler doğrultusunda HSBC analistleri yatırımcılara portföylerindeki TUPRS hisse payının düşürmeleri önerisinde bulundu. TUPRS hisse önerisi için hedef fiyatın 51.43 TL’den 51 TL’ye indirilmesi de etkili oldu.

TUPRS hisseleri halen Borsa İstanbul‘da 66.35 TL’den işlem görüyor. Bu da mevcut fiyatlardan yüzde 23 düşük bir hedef fiyat belirlendiği anlamına geliyor.

HSBC’nin TUPRS hisse yorumu için yaptığı analizde 2023 sonuna yönelik hisse başına 9.32 TL kâr beklentisi, 7.1 F/K, 3.3 Firma Değeri/EBITDA, yüzde 25.3 özsermaye getirisi tahminlerine de yer verildi.

Tüpraş’ın açıkladığı bu sonuçlar özellikle petrokimya sektöründe faaliyet gösteren diğer borsa şirketleri üzerinde de endişe kaynağı olabilecek bir nitelikte.

HSBC’den Tüpraş hisse fiyatı için şaşırtan öneri