Hükümet Bitcoin’e Karşı Mı?

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 3 Aralık 2017
0 görüntülenme

Önce Diyanet, ardından BitcoinTalk

Bildiğiniz gibi geçen hafta Diyanet İşleri Başkanlığı bir yazı yayınlayarak kripto paraların şu aşamada dinen uygun olmadığını söylemişti. Bunun üzerine bizler de bir yazı hazırlayıp Diyanet’in ne kadar haklı olduğunu incelemiştik. Ancak bu açıklama yalnızca yazılı bir açıklama olarak kalmadı ve Bitcoin ile ilgili en bilinen forum olan Bitcointalk.org‘a erişim engeli getirildi.

E-devlet üzerinden yapılan sorgulamada mahkeme kararı ile bir erişim engeli olmadığı bilgisi elde ediliyor ancak resmi olmasa da bir erişim engeli uygulanıyor. Türkiye’deki kullanıcıların büyük bir çoğunluğu siteye erişebilmek için VPN uygulamalarını kullanıyor ya da DNS ayarlarını değiştirerek siteye erişim sağlıyor.

Tüm bu gelişmelerin ardından Türkiye’nin Bitcoin’e karşı ilerleyen zamanlarda nasıl bir şekilde yaklaşacağını kestirmek çok da zor değil. Bir çok kullanıcı Türkiye merkezli borsa sitelerinin de kapatılıp kapatılmayacağını tartışırken henüz devlet tarafından resmi olarak Bitcoin veya diğer kripto paralar hakkında bir açıklama yapılmadı.

Bitcointalk.org’a gelen engelin ardından bizleri neler beklediği bilinmiyor. Bekleyip görelim.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Para Piyasası Haftalık Özet Geride bıraktığımız hafta kripto para piyasası son dönemlerdeki en hareketli dönemlerinden birisini yaşadı. Yedi senelik emek ile 250 milyar dolara ulaşan kripto para piyasası sadece birkaç gün içerisinde 320 milyar dolarlık bir market hacmine ulaştı. Durum böyle...
Serkan Eser 3 Aralık 2017