HumanDrive Sürücüsüz Araç Projesi

2 görüntülenme

Birleşik Krallık’ta hırslı bir sürücüsüz araç projesi yolda. Yeni açıklanan HumanDrive girişimi Britanya’daki özel yol ve arazilerde kullanılabilecek bir aracın tasarlanması ve nihayetinde bir insan etkisi olmadan uzun mesafeler gidebilmesi planlanıyor.

EKSTRA YOL KATETMEK

Kısa mesafeleri gidebilen bir sürücüsüz araç tasarlamak başlı başına bir başarı iken, bu yeni girişim sürücüsüz araç teknolojisini Birleşik Krallık’ta uzun mesafelerde kullanmayı hedefliyor. HumanDrive isimli girişim, her ne kadar ismi ironik olsa da, önümüzdeki yıl otonom bir araçla 320 kilometrelik deneme sürüşü yapmayı planlıyor.

Bu girişim Transport System Catapult, Groupe Renault, Nissan, Mitsubishi, Cranfield Üniversitesi, Highway Englands ve diğer bir çok üniversite ve şirketin ortak çalışmasıyla yapılıyor.

2016 yılında Britanya’daki ilk sürücüsüz araç denemelerinden birini yapan Transport System Catapult şirketi, 30 ay sürecek olan projeyle özellikle Britanya’ya özgü olan kır yollarında ve otobanlarda farklı sürüş senaryolarında kullanılabilecek bir araç tasarlamayı amaçlıyor. İdeal olarak ise bu aracın gerçek trafik durumunda ve farklı hava koşullarında, “insanın doğal sürüş tarzını” taklit ederek yolculara keyifli bir sürüş deneyimi yaşatmasını amaçlıyor.

The HumanDrive Initiative's autonomous car, a while vehicle with a roof rack and a similar design to a Prius. This vehicle is slotted for a 200-mile self-driven test drive in 2019.

HumanDrive projesi 2019’un Aralık ayında sürücüsüz test sürüşünü başlamadan önce, BBC News’in raporuna göre bir yapay zeka sisteminin geliştirilmesi ve tüm yanlarıyla test edilmesi gerekiyor. Bu test, simüle edilmiş ortamlarda, özel test parkurlarında ve umumi yolların bazı kısımlarında yürütülecek.

REKABETİN ARDINDA

Britanya, 2021 yılında sürücüsüz araçların kullanılmasını amaçlıyor. Bu tarih yalnızca üç yıl uzaklıkta olsa da, Britanya hali hazırda kendi sürücüsüz araçlarını geliştiren diğer ülke ve şirketlerin gerisinde kalıyor. Örneğin Waymo ve Apple şirketlerinin ikisi de geçtiğimiz günlerde şahsi sürücüsüz araç filolarını arttırmış durumda. Hatta Waymo şirketi test alanını San Fransisco’ya kadar genişletti. Kadana ise Ekim ayından beri sürücüsüz araçları test ediyor ve Güney Kore de sürücüsüz araçlarını test etmek için özel bir şehir inşa ediyor.

Bununla beraber, nissan da Şubat 2017’den beri Londra’da kendi sürücüsüz araçlarını test ediyor. Ancak şirket HumanDrive projesini başarılı kılmak daha uzun bir yol kat etmeli.

Britanya’nın Ticaret, Enerji ve Endüstriyel Strateji Dairesi başkanı Grek Clark yaptığı bir basın açıklamasında, “Düşük karbon ve sürücüsüz araçlar geleceğin teknolojisi ve ulaşım alanında küresel bir devrime doğru yol alıyor. HumanDrive gibi çığır açan projeler bu tutkuyu yerine getirmede hayati bir rol oynuyor.” dedi.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Samsung Kripto Madenciliği İçin Çip Üreteceğini Doğruladı Samsung kripto para madenciliği için özel geliştirilmiş çipler üreteceği haberlerini doğruladı. Güney Kore haber merkezi The Bell yayımladığı haberde Samsung’un üretime Ocak’ta başlayacağını ve ismi verilmeyen bir kripto madencilik şirketi için ASIC (Uygulamaya Özel Tümleşik Devre) üretmeyi...
Zeynep Yüce 2 Şubat 2018