IBM ve Visa Blockchain ile Yeni Bir Hayat Kazanıyor

Egehan Karışman
Egehan Karışman 30 Aralık 2017
1 görüntülenme

IBM şirketinde blockchain teknolojisi her gün daha çok önem kazanıyor.

Esas Bitcoin’i desteklemesiyle bilinen bu teknolojiye olan talep o kadar büyüyor ki önümüzdeki yıl dünyanın en geniş kullanıcılarından bir olacak olan International Business Machines Corp. dünyanın diğer şirketlerine yaklaşık 60 veri merkezi kiralayacak. IBM blockchain‘in potansiyelini gören ilk büyük şirketlerden biriydi, açık kaynaklı teknolojiye kod ekledi ve cloud ortamında ücretsiz olarak girişimlerin bu teknolojiyi kullanmasını teşvik etti.

IBM gibi 106 yıllık bir şirketin tümüyle blockchain teknolojisine dahil olması bu dijital hesap defterinin ilk günlerindeki dark web’deki Bitcoin ile uyuşturucu ticaretinin temelini oluşturmasından bu güne kadar nasıl geliştiğinin bir göstergesi. Markets & Markets araştırma şirketine göre Blokchain’le ilişkili ürün ve servislerin piyasasının önümüzdeki yıl $242 milyondan, 2022 yılında $7.7 milyara ulaşması bekleniyor.

Bu durum IBM ve Microsof Corp. gibi şimdi cloud servislerine geçen eski şirketler için yeni olanaklar yaratıyor. Ve OracleCorp tarafından satılan veri tabanları gibi popülaritesini yitiren ürünler ise yeniden cezbedici hale geliyor.

IBM Blockchain teknolojisinin başkan yardımcısı Jerry Cuomo’nun dediğine göre “Tüm bunlar blockchain sayesinde yeni bir hayat kazanacak.” “Bizim satış ekibimiz blockchain’i seviyor çünkü blockchain’i satın alan bir müşteri nadiren yalnızca blockchain’le dükkanı terk ediyor. Genelde bir kaç ürün birden alıp dükkanı terk ediyorlar.”

Bir çok şirket – tedarik zincirine dahil tüm taraflar – aynı blockchain’i kullanabildiğinden, bu durum IBM’yi satış ortaklarını yeniden düzenlemek, gözden geçirmek için teşvik ediyor. Geçmişte, satış temsilcilerine müşteriler IBM teknolojilerini doğrudan aldığında ödeme yapılırdı. Şimdi ise Cuomo’ya göre müşterileri diğer şirketleri de blockchain teknolojisine dahil etmeye ve IBM’in sistem ve servislerini kullanmaya teşvik ettiğinde komisyon alıyorlar.

 

Parlak Sektör

Blockchain birbiriyle iş yapan şirketlerin işlemleri güvenli olarak kayıt altında tutmasını sağlıyor. Gücü güvenilirliğinde yatıyor: Kayıt altına alınan şeyi değiştirmek veya geriye döndürmek çok zor. Blockchain ayrıca geleneksel veri tabanlarına göre çok daha fazla döküman ve veri tutabiliyor, bu da çok daha incelikli kavrayış ve analizlere izin verebiliyor. Ayrıca varsayılan durumda örneğin araba kiralama gibi sanal anahtarının bankaya devredileceği gömülü sözleşmeleri de saklayabilir.

Endpoint Technologies Associates Inc şirketinin başkanı Roger Kay’e göre “Blockchain teknoloji dünyasındaki en parlak sektörlerden biri. Blockchain altyapısı oldukça kuvvetli olduğundan, blockchain donanımlarıyla ilgili ekipman, yazılım ve servislerin satışından oldukça büyük bir gelir havuzu oluşturulabilir.”

Oracle Cloud Platform üst düzey başkan yardımcısı Amit Zavery’e göre, cloud kullanımı için üçüncü tarafların işe alımının yanı sıra, şirketler depolama için kendi veri tabanlarına daha çok itibar edecekler.

Avery’a göre, “Geleneksel veri tabanı sistemlerinde, tüm taraflar için yalnızca tek bir veri kopyası vardır, ancak blockchain’in dağıtılmış doğasından ötürü tüm taraflar verinin bir kopyasını bulundurur. Bu durum işletmelerde veri depolama ihtiyaçlarını özellikle yüksek işlem oranına sahip endüstrilerde arttıracaktır.”

Ekim ayında, Oracle şirketi Oracle Blockchain Cloud Service’in kuruluşunu açıkladı, bu servis müşterilerin girişim kaynağı yönetme sistemleriyle ilgili uygulamalarını genişletecek. Bir ay öncesinde ise rakibi SAP SE, imalat ve tedarik zinciri gibi endüstrilerdeki müşterilerinin cloud servislerini test ettiklerini söyledi. 20 Kasım’da, Microsoft R3 birliğiyle ortaklığını genişleterek Azure cloud ile finansal kurumlar için blockchain’i etkin kıldı.

Bu sırada IBM, Hyperledger isimli kar amacı olmayan blockchain teknolojisinin ticari kullanımı için verimli standartlar yaratmayı amaçlayan birliğin arkasındaki kilit şirketlerden biri oldu. IBM ayrıca cloud’daki blockchain teknolojisinin ücretsiz bir deneme sürümünü sunuyor.

Wal-Mart, Visa

Juniper Research şirketinin 400 yönetici, müdür ve teknoloji çalışanıyla yaptığı anketlere göre, 10 büyük şirkettel altısı blockchain’i kullanmayı düşünüyor. Bu teknoloji Wal-Mart Stores Inc ve VisaInc gibi şirketler tarafından tedarik zincirini modernize etmek, ödemeleri hızlandırmak ve kayıtları depolamak amacıyla test ediliyor yahut kullanılıyor.

WinterGreen Research CEO’su Susan Eustis’e göre blockchain’in yayılması cloud servislerindeki, veri tabanlarındaki ve sunuculardaki satış büyümelerini yüzde 35 arttıcak. Beş yıl içinde, blockchain teknolojisinin 1,000 çalışandan fazla çalışanı olan büyük şirketlerin kendi veri merkezleri yerine cloud kullanımını şimdiki %17 oranından %55’e çıkmasını sağlayacağını da ayrıca ekledi.

Cuomo’ya göre, IBM blockchain ile işlemlerin aktarılmasını sağlamak için daha çok mesajlaşma sistemi, zincir ile ve web uygulama çevreleri ile daha kolay iletişim kurmak için ise web arayüz ürünleri ve API sistemleri satıyor. Veri tabanlarının satışı da ayrıca artabilir.

Microsoft blockchain alanı ortak genel müdürü Matthew Kerner “Bu alanda bir çok ivme ve heyecan görüyoruz.” dedi.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Samsung Kurucusu Vergi Kaçakçılığından Ceza Alacak Güney Kore’nin en büyük şirketi Samsung’un milyarder kurucusu Lee Kun Hee’nin 200 ülke dışı banka hesabında vergi kaçakçılığı amacıyla milyarlarca dolar bulundurmaktan dolayı cezaya çarptırılması bekleniyor. Bitcoin’in Avantajı Güney Kore anaakım haber ajansı JTBC’nin raporuna göre, Lee...
Egehan Karışman 30 Aralık 2017